Liška rezavá O životě

Liška rezavá

    Celý život jsem učila na střední škole a měla jsem svou práci ráda. Ale začátky nejsou jednoduché nikde. Moc ráda vzpomínám na svoji první hloubkovou inspekci, která proběhla ve školním roce 1979/80. Učila jsem druhý rok. Myslela jsem, si, že mne nemůže nic moc překvapit či zaskočit. Hospitace vedení školy proběhly vždy v pohodě.

    V prosinci ale přijel ředitel z krajské porady celý přepadlý. V nejbližších dnech máme čekat hloubkovou inspekci, kterou povede soudružka R., mezi učiteli zvaná "liška rezavá". Přezdívku získala díky svému ohnivému přelivu. Na operativní poradě nám ředitel a zástupce kladli na srdce, co smíme, nesmíme, hlavně máme poučit studenty, že mají soudružku R. zdravit "čest práci".... Většina z nás nevěděla, co si o tom má myslet, je to k smíchu nebo k pláči...Nejvíc nadávala kolegyně Eva, byla 7. měsíci těhotenství a myslela si, že doučí první pololetí ...ředitel ji ujišťoval, že se pokusí ji před inspekcí ochránit. Byla třídní ve třeťáku a její holky byly šikovné leč hubaté. Měla k nim řeč, poučila je, že další týden budou zdravit čest práci a nebudou o tom diskutovat. Jedna studentka se ptala, zda by nestačilo, aby takto zdravila jen paní inspektorku ... Eva se zamyslela a řekla, no vidíte, to by šlo ... snadno ji poznáte, má hlavu jak liška rezavá. 

     Nastal dotyčný týden. V krajském městě nastoupila do autobusu inspektorka, v Hořicích si před ní sedly dvě dívčiny, naše studentky. Jedna se ptá druhé, už jsi zdravá,  mělas ještě zůstat doma, tenhle týden máme inspekci. Ve škole je fofr, zdravíme se čest práci ... neblbni ... až potkáš na chodbě šíleně rezatou bábu, takovou lišku rezavou,  pozdrav čest práci, to je hlavní inspektorka. A protože autobus přijíždí do našeho krásného okresního města krátce po sedmé, měly dívčiny dost času, aby si doběhly koupit svačinu, zatímco nasupená inspektorka chvátala do školy, kde hodlala tuto nehoráznost prošetřit.

   Na škole v té době studovalo asi 250 dětí. Většina dojižděla, protože další ekonomická škola byla až v krajském městě. Ale inspektorka si byla úplně jistá, že nezbednice najde. Nejdříve se ale chtěla seznámit s novými posilami sboru .. a to jsem byla já a kolegyně V., která měla zrovna narozeniny a přinesla do školy krásný dort. Sama ho upekla a byla na svůj výtvor patřičně hrdá. Když se dozvěděla, že máme naklusat na kobereček, uřízla kus dortu pro ředitele a inspektorku a vyzvala mne, jdeme tam, ať je to za námi. První malér jsem způsobila ve dveřích, kde mé dobrý den zaniklo v hlasitém čest práci od kolegyně. Věděla jsem, že to není zrovna šťastný začátek. Kolegyně ale nabídla dortíček u příležitosti svých 25. narozenin, rozplývala se, prostě jsem ji obdivovala a netušila, že bude hůř. 

   Když nám konečně bylo dáno na vědomí, že naše audience skončila, zvonilo. Popadla jsem pomůcky a šla učit. Správně jsem předpokládala, že si inspektorka dá dortíček a kafíčko a že hospitace první hodinu nehrozí. Druhou hodinu jsem měla volno. Zazvonilo. Hodina skončila, ale já jsem se ještě ve třídě zdržela. Jedna studentka v poslední lavici chtěla  s něčím poradit, oznámila jsem třídě, že mají přestávku a šla za Ivou, která měla jakýsi účetní problém. Diskutovaly jsme pár minut, v tom se otevřely dveře, vstoupila inspektorka, která rázně přikázala, že všechny dívky se postaví do uličky, hledají se dvě hříšnice ... vůbec jsem netušila, co se stalo, chtěla jsem odejít, ale nemohla jsem ....inspektorka prošla uličkou,ukázala na mne a řekla, že s ní půjdu do ředitelny. Tam radostně oznámila řediteli, vidíte Jaroslave, hned v první třídě jsem ji našla .... to je ta, co se mnou jela a řekla, že jsem liška rezavá... Ale to není možné, to je kolegyně, už jste ji dnes viděla, místní, nedojíždí, nic takového by si nedovolila ... Pokud si myslíte, že jsem se dočkala omluvy, hluboce se mýlíte, ale hospitace ano, hned druhý den, ale vedl ji pan inženýr M., žádný soudruh, ale odborník, člověk na svém místě.

     Kolegyně porodila v termínu a já se stala v její třídě třídní učitelkou.  Hříšnice inspektorka nenašla. Na maturitním večírku se  dobrovolně přihlásily. Když se absolventky sešly na srazu po 30 letech, měla jedna z nich,  Jana, ohnivý přeliv... no prostě liška rezavá ...

 

Publikováno 19.4.2016, 18:40
další články autoraBLOGY MOHOU KOMENTOVAT POUZE REGISTROVANÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Jolana M. (Muškovka) ID 84256, mimibazar.cz/muskovka (30.12.2018, 10:09)
(Y) :-D
ODPOVĚDĚT
Katerina P. (Kacer z Prahy) ID 61882, mimibazar.cz/kacerzprahy (25.4.2016, 14:34)
(smich)
ODPOVĚDĚT
Gabriela Z. (zlmy) ID 4396, mimibazar.cz/zlmy (23.4.2016, 19:48)
(Y) (smich)
ODPOVĚDĚT
Silvie S. (sieta) ID 247864, mimibazar.cz/sieta (21.4.2016, 21:03)
,-)
ODPOVĚDĚT
Ivana J. (cipofka) ID 105292 (21.4.2016, 19:51)
:-D :-D :-D
ODPOVĚDĚT
Alena P. (krišon) ID 231624 (23.4.2016, 8:42)
To víš, byla jsem mladá a od těch studentek asi k nerozeznání ... :-D :-D :-D
ODPOVĚDĚT
Luděk K. (ludas22) ID 168315, mimibazar.cz/ludas22 (21.4.2016, 17:28)
:-D (clamp) (clamp)
ODPOVĚDĚT
Šárka R. (sarecka1402) ID 246476, mimibazar.cz/sarecka1402 (21.4.2016, 11:47)
(clamp)
ODPOVĚDĚT
© 2004-2019 CZECH NEWS CENTER a.s. | Reklama | Podmínky serveru | Ceník členství | Návod pro inzerci | Desatero | Ochrana kupujících | Dobrý prodejce | Osobní údaje | Kontakt