Kojení na veřejnosti – jak najít zlatý střed Rodina

Ačkoliv se to může zdát jako dávno vyřešené téma, vedou se v naší ještě stále relativně konzervativní společnosti o kojení na veřejnosti bouřlivé a emocemi nabité diskuse. Zapojují se do nich obyčejné matky, bezdětné okolí, nadnárodní instituce i překvapivě hodně mužů. Proč kojení tolik rozděluje společnost? A jde vůbec zajistit, aby byli všichni spokojení?

Kojení a význam pro dítě

To, že kojení je zdravé a přirozené nemusíme nikomu říkat. Má nepostradatelný vliv na správný vývoj dítěte, na jeho obranyschopnost, chrání ho před nemocemi a v neposlední řadě zahání hlad a žízeň. Pro matku je to zase neopakovatelný pocit spojení s miminkem, jedna z věcí, která dělá matku matkou.

Právo na mateřské mléko je dokonce zakotveno v Úmluvě o právech dítěte a kojení je v zájmu matky, dítěte i státu. Kojící matky samozřejmě chtějí vést život také mimo domov, takže kojení mimo něj se pravděpodobně nevyhne nikdo. Proč by ale nakonec měl?

Kauza facebook

V roce 2009 rozpoutala dramatickou kauzu sociální síť Facebook. Byly hromadně smazány všechny fotky kojících matek a jako důvod byla uvedena jejich „obscénnost“ (na fotkách byly odhaleny ženské bradavky). To rozpoutalo obrovskou lavinu reakcí a Facebook svůj názor nakonec přehodnotil. Společnosti ovšem poslal jasnou zprávu – kojení na veřejnosti je otázkou diskuse.

 

 

Má respektovat maminka okolí nebo okolí maminku?

Žádná matka nesnese, aby její dítě plakalo hlady a jídlo mělo doslova „po ruce“. A umělou výživu spousta matek používat nechce a má na to plné právo. Jak se tedy chovat, když je třeba nakojit v restauraci, parku, cukrárně nebo nákupním centru?

Kojení na veřejnosti nikoho nepoškozuje ani neohrožuje, mnohé ovšem uvádí do rozpaků. A to jak maminku, tak případné okolí. Proto, pokud maminka má možnost nakojit v soukromí a není mezi svými blízkými, ale naopak mezi cizími lidmi, je ohleduplné využít například speciální místnosti pro matky s dětmi nebo si alespoň částečné soukromí zajistit jinak.

  • Existuje speciální oblečení pro kojící matky, které významně pomáhá pohodlnému a decentnímu kojení.

  • Pokud matku kojení na veřejnosti znervózňuje, neměla by to vzdávat, mohla by si tím tak zadělat na velké omezení alespoň v několika následujících měsících.

  • Není důležité se přehnaně soustředit na to, co si myslí okolí, na prvním místě je vždy zájem děťátka.

  • Pokud si žena není jistá, jestli je v daném místě kojení vhodné, popř. je-li k dispozici speciální prostor, neměla by ostýchat se zeptat.

  • V případě, že rodina s kojeným dítětem cestuje do cizí země, je vhodné se informovat předem, jak je na tom místní společnost s kojením (odhalováním ženy) na veřejnosti a zvyklosti respektovat.

Mámy, muži a aktivistky

„Normální“ matky se musí doopravdy divit, jaká debatní smršť se kolem kojení na veřejnosti strhla. Vždyť přece kojit na veřejnosti běžně neznamená nějaký nemístný exhibicionismus, ale přirozenou a v dnešní době už běžnou věc, která se dá zvládnout velice vkusně.

Existují ovšem aktivistky, které neuznávají konvence ani běžnou míru slušného chování, kterou většina matek vnitřně cítí, chápe a respektuje. Takové ženy jsou mnohdy schopné začít bez okolků kojit dítě při rozhovoru i s neznámým člověkem, bez jakékoliv snahy o decentnost nebo soukromí. Běžnými argumenty jsou pak svoboda, naprostá přirozenost kojení a nutnost, aby společnost kojící matku tolerovala kdekoli, kdykoliv a jakkoliv.

Další ze zajímavých názorových skupin jsou někteří muži. Ačkoliv mužům většinou pohled na ženská prsa nevadí, při kojení jde o něco jiného. Ženská prsa jsou pro muže symbolem sexuálního a erotického zájmu a při pohledu na jejich primární funkci se mohou cítit ukřivděni.

Trend ve společnosti je ovšem jasný – ženy se přestávají stydět (vždyť není za co), z kojení na veřejnosti přestává být tabu, které z něho udělalo pár prudérních generací před námi, a společnost už kojící matky nepřekvapují.

Co si o kojení na veřejnosti myslíte vy? Měla by se dodržovat nějaká pravidla? Jaké jsou vaše zkušenosti? Podělte se ostatními!

 

PublikovánoČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE REGISTROVANÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Radomíra R. (Brůs) ID 146328, mimibazar.cz/Rakuska (11.6.2019, 13:22)
Jedna herecka, pochazejici od nas, tuhle navstivila rodne mesto. Dite v satku, ona tilko. Koza venku a ditko si cucalo dle potreby. Jako fakt des. Chodit po ulici s kozou venku. A viditelne se bavila tim, jak kolemjdouci nechapou. +o(
ODPOVĚDĚT
eva p. (evicela) ID 205626 (30.5.2019, 18:28)
Pokud není zbytí proč ne, ale dá se i diskrétně, mít sebou třeba velký jemný šátek a to bohatě stačí, každý potom vidí co se děje a sám se otočí a nezírá, pokud žena s odpuštěním vyvalí ven prso s přisátým dítkem a výrazem já jsem matka a kdo je víc , jak jsem to zažila já v trolejbuse, je to v lepším případě akorát k smíchu
ODPOVĚDĚT
Radka M. (anenat) ID 358304 (30.5.2019, 12:25)
Kojení na veřejnosti ? Ne. (N)
ODPOVĚDĚT
Dagmar K. (U Kralika) ID 403136 (11.6.2015, 22:27)
Kojeni je naprosto prirozena vec a vse jde provest decentne. Ja sama jsem kojila casto venku - resila jsem to tak, ze jsem mela pres sebe prehozeny pasminu nebo zavinovaci sukni... dokonce jsem s sebou v kocarku vozila deku a s malym jsme si mohli v pohode sednout do travy a nerusene kojit...
ODPOVĚDĚT
Petra J. (paskvilka) ID 435024 (9.6.2015, 0:01)
Kojení je naprosto přirozené a jsem přesvědčena, že většina maminek nestojí o publicitu při kojení a raději volí soukromí. Sama jsem na veřejnosti kojila několikrát a vždy existuje způsob, jak miminko nakrmit a zároveň nebýt obscénní. Svou dceru jsem kojila 20 měsíců a myslím, že od určitého věku už opravdu není potřeba kojit na veřejnosti - pokud mohu dítěti dát příkrm, raději volím příkrm a kojení jsem si nechala na doma. Přestože je kojení přirozené, přijde mi divné, když se dvouletý prcek v kavárně sápe na maminku, kterou svléká a přisává se k prsu.
ODPOVĚDĚT
Marcela H. (Elmar) ID 164635, mimibazar.cz/elmar (9.6.2015, 8:22)
Plně souhlasím - moje děti byli kojeny zhruba do dvou let, přičemž poslední půlrok bylo kojení převážně v soukromí (večer, v noci nebo po ránu). Když byli menší, tak jsem také kojila na veřejnosti a vždy jsem se snažila diskrétně, aby bylo pohodlí pro všechny "zúčastněné". Navíc v určitém věku je pro kojence asi velké dilema, jestli se věnovat plně kojení a nebo při tom ještě stihnout sledovat, co se děje kolem - pak je snaha o diskrétnost hodně těžká a nejlepší je "izolovaná" místnost...
P.S. když jsem nedávno četla článek, že ve Francii je kojící matka po šestinedělí přinejmenším divná - buďme rády, že můžeme své děti kojit, jak uznáme za vhodné my a ne naše okolí.
ODPOVĚDĚT
Markéta H. (Zoubi) ID 385510, mimibazar.cz/zoubi (8.6.2015, 21:59)
Kojení je naprosto přirozená záležitost. A pokud to někomu vadí, ať tedy "nezírá". Samozřejmě má všechno své hranice. Také mi přijde krajně nechutné, když žena kojí dvouleté dítě třeba při rozhovoru s pracovníkem v bance. Pokud je kam "zalézt", tak samozřejmě volím takovou možnost, abych měla soukromí nebo se snažím takové místo vyhledat. Myslím, že v dnešním světě, kde je téměř všude možnost si někam zalézt, je zbytečné kojit na lavičce v Hypernově. Pokud jsem v parku nebo v přírodě na procházce, tak to respektuji. Dítě má prostě hlad a těžko s ním budu zalézat do křoví. Myslím, že každá matka by v tomto směru měla mít trochu rozumu a přesto zároveň může myslet prioritně na pohodlí dítěte.
ODPOVĚDĚT
Hana Michalíková (jehacko) ID 499405, mimibazar.cz/jehacko (9.6.2015, 0:00)
Přesně tak (clamp)
ODPOVĚDĚT
© 2004-2019 CZECH NEWS CENTER a.s. | Reklama | Podmínky serveru | Ceník členství | Návod pro inzerci | Desatero | Ochrana kupujících | Dobrý prodejce | Osobní údaje | Kontakt