Zobrazit přihlášovací formulář

Od přísloví po karmu – zákony našeho života

  • Publikováno:
Od přísloví po karmu – zákony našeho života

Pro mnoho z nás jsou životní pravdy, moudra a rčení nebo přísloví prostě moc abstraktní. Když si ale uvědomíme, že v takových zákonitostech je skryta historická zkušenost celého našeho lidského pokolení, můžeme je přijmout jako neměnné a hodně, doopravdy hodně se uklidnit. Jaké pravdy jsou vlastně nejzásadnější pro to, abychom žili spokojený život, netrápili se věcmi, které nezměníme, ale naopak dávali energii tam, kde se vyplatí?

Všechno, co děláme, je produktem toho, jak myslíme. A naše myšlenky a činy tvoří to, co jsme. Tak bychom měli být přepečliví v tom, jak s nimi nakládáme.

Kdo seje vítr, sklidí vichřici. A kdo s čím zachází, s tím také schází. Prostě a jednoduše – všechno, co v životě uděláme, má následky. Ať už okamžité, nebo pozdější. Nic nezůstává bez reakce a může změnit naše okolí i naše nitro.

Po čem toužíme, o to se musíme zasloužit. Pokud spoléháme celý život jenom na štěstí, nemáme nic moc pevně v rukách. Ať už to vezmeme v jakékoliv rovině, ať už naprosto metafyzické, nebo čistě racionální, pokud něco chceme, musíme na tom pracovat. Nestačí si to jenom přát, pak to dostat a pak to mít. Aneb bez práce nejsou koláče.

I to, co nepřijímáme, zůstává tím, čím je. Když odmítneme pohlédnout pravdě do očí, nic to na ní nezmění. Skutečnosti jsou takové, jaké jsou, a nemá na ně vliv ani to, jestli odmítáme přijmout. Smíření se s okolnostmi, na které nemáme vliv, je velký krok k vnitřnímu klidu.

Růst je nezávislý na okolnostech. Náš rozvoj, kultivace a růst není závislý na tom, co se kolem nás děje nebo z jakých vycházíme podmínek. Rozvoj si najde cestu i v tom nejtěžším terénu, a pokud ovládáme sami sebe a svou mysl, na okolnosti nic svádět nemůžeme.

Pokud chceme něco změnit, musíme změnit sebe. Extrémně podstatné pravidlo. Protože na nikoho jiného, doslova na nikoho, nemáme vliv. Můžeme vytvářet podmínky pro to, aby na nás ostatní nějak reagovali, ale to dopředu nijak neodhadneme.

Integrita je třeba. Pokud v něco věříme, měli bychom se podle toho také chovat. Protože rozpor mezi našimi morálními, spirituálními a emočními cíly a realitou, tedy tím, jak se chováme, způsobuje našemu nitru neuvěřitelnou frustraci.

Všechno, co máme, je přítomnost. Žádná míra lítosti ani výčitek nezmění minulost, a žádná míra úzkosti ani strachu nezmění budoucnost. Tady a teď, to je to jediné, co bychom měli vnímat. Z minulosti si pro dnešek vzít ponaučení, pro budoucnost dělat, co je podle nás nejlepší, ale mysl mít zakotvenou v přítomnosti.

Žádná hodnota nebyla nikdy vytvořena bez vytrvalosti a trpělivosti. A to jsou dvě ctné vlastnosti, na kterých bychom měli všichni sami pro sebe pracovat. Protože není důležité, co je na konci, ale to, jakým způsobem (a jestli) k tomu dojdeme.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku