Zobrazit přihlášovací formulář

Zase zácpa? Dítě nesmí jíst těstoviny nebo rýži

  • Publikováno:
Zase zácpa? Dítě nesmí jíst těstoviny nebo rýži

Zácpa není u batolat nebo předškoláků ničím vzácným. Naštěstí za ní v naprosté většině případů nestojí vážné zdravotní problémy, ale spíše psychické potíže nebo třeba zažívání rozhozené antibiotiky. Přesto se náprava stavu může vléci dny a týdny, kdy nejsou výjimkou ani proplakané hodiny kvůli bolesti bříška. Pokud nezabírá úprava stravy či citlivý přístup, je třeba zajít k lékaři - dítě může trpět vrozeným zúžením konečníku.

 

Když byly Klářinu synovi tři roky, začal mít potíže se zácpou. Dítě přitom nikdy nemělo se zažíváním nejmenší problém, ani jako kojenec, ani coby batole. Dávno chodil na záchod na malou i velkou, poleny nepotřeboval více jak rok. „Vždycky bez potíží jedl a pil, snad nikdy ho nebolelo břicho. A najednou se objevilo nechutenství i problémy se stolicí,“ líčí události loňského roku matka malého chlapce.

Nejdřív to považovala za přechodný jev způsobený nějakou dietní chybou, po dvou týdnech střídavých úspěchů vzala potomka k praktické lékařce, která však všechno šmahem shrnula ze stolu s tím, že je to normální a že dítě prospívá a ať dostává více pít. „Jenže on už nechtěl krom odmítání jídla ani oblíbené nápoje, myslím, že se bál čehokoli, co souviselo s trávením, a břicho ho bolelo den ode dne víc,“ vzpomíná Klára, kterou synův pláč jednou večer přiměl k cestě na pohotovost, kde naštěstí narazila na osvícenou doktorku.

 

Bez operace by to nešlo

Lékařka z pražského Motola Kláru uklidnila, že nejspíše skutečně nepůjde o nic vážného, ale zároveň problémy se zácpou nebagatelizovala jako předtím praktická doktorka. Chlapečka rovnou objednala na ultrazvukové vyšetření, které potvrdilo jeho domněnku, že trpí vrozeným zúžením konečníku, a proto stolice hůře odchází.

„To je problém vyskytující se u části dětí, který se poprvé může projevit až kolem dvou tří let věku, protože do té doby mělo dítě například trochu jinou stravu a zácpa tak nevznikla,“ vysvětluje dětský lékař Milan Kudyn. Pouze v hodně závažných případech případy zúžení neboli stenózy konečníku se problém projeví už krátce po narození.

 

Banální příčina, hodiny pláče

Kláru výsledek vyšetření uklidnil i znejistěl zároveň – byla ráda, že už ví, kde je problém, ale bála se operace, kterou lékaři doporučili. Naštěstí však, stejně jako následná rekonvalescence proběhla bez potíží.

Případ malého Marka je však spíše výjimečný, protože u víc než devadesáti procent dětí vzniká zácpa sama o sobě například jako důsledek užívání antibiotik nebo z psychických příčin a nesouvisí s nějakou další zdravotní potíží – lékaři mluví o funkční zácpě.

I u zbývajících děti je příčinou zácpy často jen dočasný problém například v podobě trhlinky v konečníku, může se však hojit i několik týdnů. Případů takzvané organické zácpy, jakou je třeba ta vznikající kvůli zúžení konečníku, nebo některým vážnějším chorobám je jen minimum.

V každém případě je však zácpa pro dítě hodně nepříjemná, často bolestivá a rodiče by měli hledat způsob, jak pomoci dítěti, aby se jí zbavilo.

 

Sušené ovoce ano, léky ne

Dětský lékař Milan Kudyn za zásadní považuje kombinaci dostatku tekutin a úpravy stravy. „Děti, které mají aktuálně zácpu, by měly omezit i taková jídla jako jsou těstoviny nebo rýže, nestačí jen vyloučit čokoládu nebo kakao. Staví také mrkev nebo banány, proto je také dobré je na čas vynechat,“ dodává lékař.

Ten naopak rozhodně nedoporučuje, aby rodiče dětem dávaly nějaké léky na zácpu, měli by vsadit spíše na sušené ovoce, které mohou dát například do jogurtu. Pomáhá také užívání laktobacilů, ovšem pouze, pokud se berou dlouhodobě.

Pokud už má dítě trhlinku v konečníku, často způsobenou právě tím, jak se marně snaží tlačit, osvědčily se koupele v odvaru z dubové kůry. Důležité je, aby se prasklinka léčila, přes den by měla větrat, v noci se dává mastička, která ranku vysušuje.

Radka Wallerová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku