Jak s dětmi mluvit o koronaviru a nevyděsit je ani sebe Tipy a triky

Děti jsou vnímavé a nejen kvůli zavření škol a školek tuší, že situace kolem šíření koronaviru začíná být vážná. I proto, že o tom nejspíše coby rodiče mluvíte s jinými dospělými, mluví se o tom v televizi, píše na internetu nebo v novinách. Mohou proto rovněž pociťovat obavy. Jak je uklidnit, předat jim potřebné informace a přitom je nevyděsit?

Přinášíme vám praktické desatero, které dala dohromady Jana Vyhlídalová ze společnosti Kidtown spolu se Štěpánem Vymětalem, členem Stálého výboru pro psychologii krizí, katastrof a traumatu EFPA.

1. Zvyšte pocit bezpečí dítěte

Ujistěte ho, že se nemusí bát. Zorganizujte se a zklidněte sami sebe.
Obejměte ho. Řekněte mu, že ho máte ráda/rád. Vysvětlete mu, že se nemusí bát, že je v bezpečí. Sami se nenechte vystrašit a nestrašte ani dítě.

2. Před rozhovorem s dítětem se sami zklidněte

Připravte si hlavní body, na co se budete ptát a jaké informace chcete předat. Mějte na paměti, že děti čtou naše emoce a podle toho, jak před ním vystupujeme si budou naše informace vysvětlovat. Dítě je vaším zrcadlem, proto je velmi důležité, aby z vás cítilo klid a bezpečí. Proto si hlídejte i svoji nonverbální komunikaci – dítě vnímá i to, co vy ani nezaznamenáte. Nemluvte nad hlavami dětí o věcech dospělých, děti to často citlivě vnímají.

TADY MŮŽETE O KORONAVIRU DISKUTOVAT S OSTATNÍMI RODIČI

3. Sepište si, o čem se budete s dítětem bavit
Tím, že si sepíšete o čem se budete bavit, získáte sami stabilitu, nadhled a strukturu a vyvarujete se nežádoucích emocí, které by vaše dítě mohly vylekat. Zároveň na nic nezapomenete.

4. Zjišťujte, co o koronaviru dítě ví a na co se chce zeptat
Ptejte se dětí. Zeptejte se, co jim o koronaviru říkali ve škole. Zjistěte, co si o něm myslí a jak se o něm baví s kamarády a ostatními. Nechte si odvyprávět, kde získává informace. Na konkrétní dotazy se totiž lépe odpovídá a minimalizuje se riziko šíření poplašných zpráv, fám a paniky. Dejte dítěti prostor na jeho vlastní otázky. Pro odpovědi na dotazy dětí pečlivě volte zdroje informací.

Nenechte se ovládat konspiračními weby. Weby MŠMT a ministerstva zdravotnictví poskytují informace, které jsou ověřené, aktualizované a neměly by být zavádějící.

5. Zmapujte strachy a nejistoty dítěte
Kromě toho, co si o koronaviru myslí, zjistěte, jaké jsou jeho pocity, z čeho má obavy a strach. Vysvětlete mu, že to, co se děje (jako třeba zavřená škola, omezení akcí, karanténa) je součást prevence. Je to z důvodu, aby lidé hromadně neonemocněli, a aby byla nemoc pod kontrolou. Vysvětlete, že se takto lidé společně brání. Ujistěte dítě, že není v ohrožení života. 

6. Vysvětlujte mu fakta - co ten koronavirus je a jak se můžeme chránit
Dle věku dítěte volte vhodná slova, nedramatizujte, řekněte, že se jedná o nové onemocnění, na které se hledá lék a že už známe postupy, jak snížíme možnost nákazy. Buďte názorní. Zdůrazněte, že je důležité dodržovat hygienu, dobře a často si mýt ruce. Nesahat si do úst a do nosu. Je to základ, jak snížit riziko nákazy. Natrénujte si znovu s dítětem mytí rukou. Buďte sami dětem příkladem, jak se odpovědně chovat.

7. Vytvořte si časový harmonogram dne i týdenní plán. Pomůže to dítěti i vám samotným.
I o prázdninách je důležitý řád – vneste do vašich nově nabytých „prázdninových“ dní řád, vysvětlete dítěti, že je potřeba i plnit povinnosti. Můžete dítěti naplánovat čas pro hry, společnou komunikaci, pomoc v domácnosti i učení a psaní úkolů.

8. Vysvětlete dítěti, že i vy máte nějaká omezení, jako například, že musíte pracovat z domova. 
Zároveň i dítě může plnit školní povinnosti z domova. Komunikujte v této oblasti se školou.

9. Udržujte sociální kontakt dětí a komunikaci s rodinou a kamarády
Nechte je, ať si s kamarády zavolají, ideálně přes skype nebo facebook, sdělí si své pocity. Osobní kontakt až ne nejbližší rodinu, s níž žijete, pokud možno omezte. Se členy rodiny a kamarády můžete udržovat kontakt prostřednictvím sociálních sítí.

10. Nezapomeňte, že pohyb, dobrá nálada a přísun vitamínů je důležitý
Proto choďte s dětmi ven – pokud nebude vyhlášena karanténa, nechte je vybít přebytečnou energii. Střídejte relaxaci a přiměřenou zátěž, posilujte tělo i mysl. Dodržujte přísun vitamínů, dostatek spánku, udržujte si dobrou náladu – přispějete tím k posílení imunity i psychické odolnosti.  

Co si o Koronaviru a opatřeních myslíte Vy? Pojďte diskutovat!

 

PublikovánoČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE REGISTROVANÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Reklama | Podmínky serveru | Ceník členství | Návod pro inzerci | Desatero | Ochrana kupujících | Dobrý prodejce | Osobní údaje | Kontakt

© 2004-2021 CZECH NEWS CENTER a.s.