Zobrazit přihlášovací formulář

5 tipů, jak děti nadchnout pro cyklistiku: Zabere pár jednoduchých triků

  • Publikováno:
5 tipů, jak děti nadchnout pro cyklistiku: Zabere pár jednoduchých triků

Máte doma dítě, které jízda na kole příliš nebaví? Nezoufejte, nic není ztracené. Stačí použít pár osvědčených triků, jak ratolest pro cyklistiku nadchnout. Zkušené maminky a sportovkyně jich mají hned několik a všechny fungují. Vyzkoušejte je a už brzy budete moci vyrazit na společný cyklovýlet.

1. Zapojte dítě do nákupu doplňků

Někdy stačí pro začátek maličkost – a sice, aby se dítěti líbilo jeho kolo. Kluky můžete nechat, aby si ho polepili svými oblíbenými samolepkami. Parádu rozhodně udělá i dobře zvolený zvonek, který si budou moct vybrat sami. A stejně důležitý je i výběr přilby. Je samozřejmé, že musí být bezpečná a musí s hlavou zcela splynout. Ale důležité je přihlížet i na design, aby se dítěti líbil. Je proto dobré, když si helmu vybere samo, anebo zkuste koupit jednobarevnou a dobarvit ji či polepit,” přidává několik vlastních zkušeností, jak dítě motivovat k cyklistice, Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je sama maminkou čtyř dětí.

Holčičky by zase mohl potěšit hezký košík na drobnosti či na panenku. Mně se u dcery osvědčilo dát na kolo košíček, kam si mohla vložit svoje plyšáky, a ty pak vozit na výlety. Případně se dají koupit i sedačky na kolo pro panenky – opět holčičky přirozeně motivuje vzít svoji oblíbenou panenku s sebou za dobrodružstvím,“ říká Kristýna Přibylová, maminka 3 dětí a zakladatelka profesionálních dětských tělocvičen Monkey’s Gym.

2. Pozor na přemrštěné nároky

S jízdou na kole byste měli začínat až tehdy, kdy je na ni dítko fyzicky připravené. „Určitě je dobré vybrat pro první jízdy měkčí povrch, abychom při pádech zabránili odřeninám a zraněním. Pro první jízdy volte krátké a rovinaté trasy, které děti v pohodě zvládnou. Příliš velký tlak na výkon a ujeté kilometry je totiž v počátcích od dalších jízd spolehlivě odradí. Důležitá je hlavně všeobecná pohoda, pěkné počasí a dobrá nálada dítěte i rodiče. Jízda na kole je pro dítě úplně novou zkušeností a často i první dovedností, při které musí samo držet rovnováhu a zapojit koordinaci nohou při šlapání. A to je pro většinu z nich poměrně složité,“ říká Kristýna Přibylová s tím, že jakmile ale malý sportovec pochopí, že na kole se na známé místo dostane rychleji a pohodlněji než pěšky, určitě ho jízda zaujme.

3. Na kole se dá i lumpačit

Možná by vaše dítě nadchlo na kole spíš lumpačit než šlapat dlouhé štreky. Podle Štěpánky Štrougalové stačí najít nějakou „klopenku“, malý „hupík“, nějaký bezpečný „sjezdík“ – a děti se na pár metrech čtverečních dokážou vydovádět celé dlouhé hodiny. A budete překvapení, kolik se toho přitom naučí!

4. Vymyslete atraktivní cíl

U malých cyklistů většinou neplatí, že cesta je cíl. Právě jasně stanovený konkrétní cíl jako „Jedeme k babičce, do cukrárny, na vyhlídku…“ totiž může být skvělou motivací. „A velmi často pomůže vyrazit na cestu na kole pouze jako na návratovou cestu. Ráno můžete sednout na vlak či autobus, společně s kolem se vydat někam přiměřeně daleko od bydliště a pak už frrrr rovnou za nosem domů. Zpáteční cíl je jasně daný,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

5. Vezměte s sebou kamarády s dětmi

Kamarádi v motivaci pro cyklovýlet rozhodně pomohou. Rodinné výlety jsou bezva, ale pokud pojedete ve skupině s další spřátelenou rodinou s dětmi, může se chuť ke šlapání dostavit zcela sama. A pokud nejedete po frekventovaných cyklostezkách, při dětském žvatlání bude cesta odsýpat jako po másle.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku