Zobrazit přihlášovací formulář

Rozhýbejte děti: Jak vybrat ten správný sportovní kroužek

  • Publikováno:
Rozhýbejte děti: Jak vybrat ten správný sportovní kroužek

Zvedněte děti od televize, tabletů a mobilů! Právě teď máte poslední šanci přihlásit je na kroužky, které budou probíhat v tomto pololetí. Ukažte jim, že pohyb je přirozenou součástí života, přináší radost a má jen samá pozitiva. Jak ale zvolit tu pravou volnočasovou aktivitu?

Vybrat dětem tu správnou volnočasovou aktivitu nebývá snadné. Jejich zájmy se rychle mění a kroužek kreslení, který je baví nyní, může za půl roku vystřídat nadšení pro virtuální realitu. Co by se však mělo prolínat celým jejich životem, je pohyb. 

Přirozený pohyb přináší mnoho zdravotních benefitů, proto je důležité zahrnout ho do života již od útlého dětství. Sociální dovednosti a správný psychomotorický vývoj představují jen zlomek toho, co dítě sportem získá. Bohužel, dnešní doba často nahrává spíše opaku a již od malička zvyšuje riziko obezity. Pojďme tedy děti rozhýbat!

Ukažte svým dětem, že pohyb je zábava

Největším vzorem jsou pro děti jejich rodiče, proto právě oni by jim měli i v oblasti pravidelného pohybu jít příkladem. Počítá se cokoliv od procházek přes různé hry na čerstvém vzduchu až po rozličné sporty. Děti velmi vnímají, co se kolem nich děje a přebírají zpravidla návyky od svého nejbližšího okolí. Ukažte svým ratolestem, že pohyb je zábava, pozitivní motivace dokáže mnohem více, než když je budete do něčeho nutit. Navíc spolu takto strávíte více času a dítě si rovněž osvojí určitou disciplínu, která mu zaručí bezpečnost. Jakákoliv pohybová aktivita by měla být pro děti především radostí, nikdy není dobré je do čehokoliv tlačit nebo zaměřovat pozornost na výkon a výsledky. Soutěživost je dobrá věc, ale nic se nemá přehánět, mnohem důležitější je účast, nadšení a zážitky. 

Kdy je nejlepší začít

Častou otázkou rodičů bývá, kdy je vlastně dobré přihlásit dítě na nějaký kroužek či kurz. Odpověď ale není tak snadné specifikovat, jedná se totiž o velmi individuální záležitost. Rodič musí sám vyhodnotit, zda je jeho potomek již připraven na zapojení do kolektivního tréninku. Začít v batolecím věku například plaváním představuje ideální start, kdy dítěti dopřejete pohyb posilující celé tělo a společný čas s rodičem, který mu zároveň poskytuje určitou oporu a pocit bezpečí. Přínosné je následné postupné seznámení dítěte s rozličnými druhy pohybu, které lze provozovat v různých ročních obdobích. Klidně přitom můžete začít jen sáňkováním v zimě a trampolínou či překážkovou dráhou v létě.

Sportovní kroužky se obecně doporučují pro děti od 4 let, kdy už má většina z nich předpoklad fungovat samostatně pouze pod vedením trenéra a v kolektivu ostatních dětí. Existují však i cvičení pro mladší ratolesti, které se soustředí na zvládání základních pohybových dovedností za přítomnosti rodiče, poskytujícího potřebnou oporu a pocit bezpečí. 

TIP REDAKCE

Komplexně zaměřené kurzy nabízí například nabízí například Gymnathlon. Dávají malým sportovcům nejen tolik potřebný všestranný pohybový rozvoj, ale třeba i možnost osahat si různé druhy sportů a získat tak představu, kterému by se v budoucnu nejraději věnovali. Filosofií Gymnathlonu je, aby byl trénink pro děti silným emočním prožitkem, při němž zapomenou na okolní svět, aby odcházely a znovu přicházely nadšené a radostné a postupně si tak budovaly celoživotní lásku ke sportu. Kurzy jsou rozděleny do 4 věkově a metodicky na sebe navazujících úrovní od 2,5 do 11 let. Obrovským kladem je, že na tvorbě celkového konceptu a metodiky se podíleli odborníci z FTVS Univerzity Karlovy, sportovních klubů a svazů tak, aby si děti tréninky nejen užily, ale i docházelo k jejich všestrannému pohybovému a sportovnímu rozvoji. 

Vsaďte na všestrannost 

Odveďte děti od počítačů a tabletů, několik hodin pohybu denně jim dá mnohem víc. Sport posílí jejich fyzické schopnosti a v nemalé míře také osobnost. Pohybové aktivity dodávají sílu a odolnost vůči psychické zátěži, což postupně, jak budou dospívat, ocení stále více. A proč je vlastně tak důležitá všestrannost, především v mladším věku? Dětský organismus nezatíží tolik jako dlouhodobé jednostranné zaměření, které může vést nejen ke zranění, ale také ztrátě motivace. I když si dítě zvolí konkrétní sport později, zvyšuje se pravděpodobnost, že ho pohyb neomrzí a bude mu průvodcem po celý život.

Podpořte jejich plavecké dovednosti

Podzim je také ideálním obdobím, kdy je vhodné děti zvyklé z léta na vodu a koupání přihlásit do plaveckého kurzu. Naučí se tam totiž mnoho dovednostem, které bychom je my sami při nejlepší vůli nenaučili. Díky tomu pak budou ve vodě jistější a změní se z tzv. pasivních plavců v aktivní. A čím mladší jsou, tím lepší. Podle odborníků je na výuku plavání v 8 nebo dokonce 10 letech pozdě. Rodiče by měli děti do plaveckých kurzů přihlásit ideálně ještě v době, kdy navštěvují mateřskou školu nebo zahajují školní výuku.

„Řada rodičů si myslí, že jejich děti umí plavat, ale ve skutečnosti jde pouze o pasivní plavce. To jsou děti, které se sice udrží nad hladinou, dělají tempa rukama i nohama a uplavou určitou vzdálenost, ale nemají zvládnuté základní plavecké dovednosti. Proto jsou jejich pohyby často zmatené, neúčelné, křečovité, schematické, a celkově děti nemají ve vodě potřebnou jistotu, vysvětluje Štěpánka Štrougalová, zakladatelka pražského Baby Clubu Juklík. Ten je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a provozuje i plaveckou školu pro starší děti.

V plaveckém kurzu vedeném zkušenými trenéry se naučí základní plavecké dovednosti, následně jednotlivé plavecké způsoby, ale také si vyzkoušejí, jak reagovat, nastanou-li ve vodě nepříznivé podmínky – například velké vlny, silné proudění vody, náhlá hloubka… Pokud se pak někdy dostanou do podobné situace, nezpanikaří a mnohem lépe ji zvládnou, protože na ni budou připraveny,“ dodává.

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku

Kategorie