Kousání nehtů – banalita nebo problém? Zdraví

Pravděpodobně máme asi všichni nějaký ten zlozvyk. Děláme něco, co je nejen zbytečné, ale třeba i obtěžující nebo škodlivé. Kousání nehtů je tak trochu ode všeho. Malé děti, teenageři, dospělí – s tzv. onychofágií se setkáváme v každém věku. V čem tkví problém tohoto ne zrovna nejlépe přijímaného zlozvyku? Co za něj může? A jak se ho zbavit?

Možná jste to taky dělali, třeba ještě děláte. Ale pokud bychom měli hovořit o problému, tak nás občasné odkousnutní zatrženého nehtu netrápí. Co by nás ale už trápit mělo, jsou nehty okousané na půlměsíčky, které úplně ztratily svůj původní tvar. A s tím samozřejmě hrozící zdravotní komplikace. Zdá se vám to banální? Nemusí být. Lidem, kteří si intenzivně až zuřivě koušou nehty, hrozí potenciální zdravotní komplikace. Zvlášť, pokud dochází i poranění okolí nehtů:

  • Ranky se můžou zanítit a hnisat, nehty jsou náchylnější k plísním.
  • Z konečků prstů si přenášíme infekce do úst.
  • Nadměrné kousání nehtů může mít nepříznivý vliv na stav chrupu.

Tím jsme ovšem vyjmenovali pouze rizika, která hrozí našemu tělu. Kousání nehtů a tím i estetický stav rukou je ovšem něco, za co se většina chronických okusovačů stydí. I proto tento zlozvyk přetrvává (nebo se projevuje) mnohem více u mužů než žen, na které jsou kladeny, přiznejme si, společensky vyšší nároky v péči o zevnějšek.

Stud za ošklivé nehty a zjevný důkaz zlozvyku může stát za sníženým sebevědomím, třeba za neúspěchy při pracovních pohovorech a tak dále. To bychom to ale brali pozpátku. Nedostatečné sebevědomí, stres, smutek a potlačovaná agresivita jsou totiž jedny z nejčastějších psychologických příčin kousání nehtů.

Kousání nehtů nedědíme

Na rozdíl od například obezity, není kousání nehtů nic, co bychom odkoukali od rodičů. Některé analýzy uvádějí velmi hlubinná vysvětlení tohoto zlozvyku – v důsledku stresu a nahromaděné potlačené agrese člověk, jako živočišný druh, který nesmí zaútočit, záměrně otupuje jedny ze svých prapůvodních zbraní; nehty, potažmo drápy. I kdyby se to zdálo jako vysvětlení úsměvné, to, že si nehty koušeme především ve stresu, je fakt.

Další z příčin systematické devastace nehtů může být obyčejná nuda. Kousání má sice do zábavy daleko, ale je takříkajíc vždy „po ruce“. Navíc někdy se hlava a tělo zaměstnávají naprosto mimovolně, například při řízení auta, četbě apod.

Příčina, která se dá nejlépe odstranit, je nedostatek vápníku. Tělo si prostě tento minerál žádá, a když to jinak nejde, musí si ho dopřát z nejbližšího zdroje.

Když si nehty koušou děti

Kousání nehtů je nejběžnější u dětí mladšího školního věku. V pubertě u dívek velmi rychle vymizí, a to především ze zmiňovaných estetických důvodů. Ovšem to zdaleka není pravidlem, stejně jako není výjimkou, že se tento nešvar objeví až v dospělosti jako jeden ze signálů, že stresu začíná být moc.

Speciální pozornost bychom měli věnovat tomu, pokud si nehty koušou malé děti. I u nich je příčinou z valné většiny stres, a to klidně už i u předškoláků. Takové dítě je vhodné za zlozvyk netrestat, ale zezačátku sledovat, kdy jej provozuje, a pokusit se odhalit příčinu nervozity.

Malé děti mají velmi omezený arzenál ventilace stresu. Na rozdíl od dospělých se většinou nevybíjejí při sportu, sociální interakci ani systematickou terapií, proto, pokud existují objektivní příčiny stresu u dětí (rozvod rodičů apod.), nemusí být úplně namístě zlozvyk tvrdě potírat. S příčinou stresu pravděpodobně vymizí a v jeho průběhu může sloužit jako relativně neškodný prostředek uvolnění. Samozřejmě je třeba o nehtíky pečovat, zastřihávat a pilovat je, aby se dítě nepoškrábalo! Tento názor je možná trošku kontroverzní, ale rozhodně má své zastánce.

Jak se zlozvyku zbavit?

Opět existují jiné přístupy k odnaučování kousání nehtů u dětí a dospělých. U dětí je hlavní nedělat ze zlozvyku velkou tragédii, aby se neprohluboval stres, který ho způsobuje.

  • Ideální pro odvykání je častá manikúra – udržování nehtů maximálně krátkých a upravených, aby nebylo co kousat, a zároveň, aby se nám nechtěla snižovat estetická hodnota.
  • Můžete nosit rukavice, speciální nálepky nebo speciální laky na nehty, které vás odradí naprosto příšernou chutí.
  • Dětem se máčí prstíky do pepře, to ovšem na dospělé moc neplatí.
  • Co ovšem zabírá, jsou umělé nehty. V případě kvalitního provedení se pod nimi nehet doroste do původního tvaru i délky, a odkousnout umělý nehet je víc než výzva. Netvrdíme, že to nejde, ale při minimálně po prvním zlomeném zubu si to asi příště rozmyslíte.
  • Pokud je za vaší obsesí stres, rozhodně je vhodné začít ho systematicky redukovat. Od různých relaxačních technik po systematickou terapii.

PublikovánoČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE REGISTROVANÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Reklama | Podmínky serveru | Ceník členství | Návod pro inzerci | Desatero | Ochrana kupujících | Dobrý prodejce | Osobní údaje | Kontakt

© 2004-2021 CZECH NEWS CENTER a.s.