Co jste o kůži ještě neslyšeli Zdraví

Kůže, pleť, pokožka. Všechny nás zajímají informace o tom, jak se zbavit vrásek, nebo aspoň oddálit jejich tvorbu, nebo jak zakrýt tmavé skvrny na obličeji a rukou, jak se zbavit akné. Jistě jste ale nepřemýšleli o kůži jako celku. Že je to největší orgán našeho těla (měří 1,6 – 1,8 m2), to jste slyšeli od dob školy snad 100 x. Určitě však neznáte přesný psí ekvivalent jeho hmotnosti. Zní to bláznivě? Pojďte se s námi dozvědět více.

Vaše kůže váží stejně jako mops

 Ano, pes tohoto populárního plemene váží  9kg a to je přibližně tolik, jako váha kůže dospělého člověka. A většinu této hmotnosti, asi 50 – 70% tvoří voda. To je hlavní důvodem, proč je hydratace pekelně důležitá pro váš mladistvý vzhled. Takže  pít pravidelně, spíše po malých dávkách a mazat hydratačními krémy.

Keratinová ochrana

Každou minutu vaše tělo zbaví 30 000 mrtvých buněk, což znamená asi 4 kg za rok. Nové buňky se totiž tvoří ve spodních vrstvách a časem stoupají na povrch těla. Postupně se plní keratinem, díky kterému jsou buňky tvrdší a tak mohou plnit své důležité poslání, totiž ochranu proti průniku virů, bakterií a jiných cizích organismů do těla. Mimochodem, šupinky mrtvé kůže tvoří až 50% domácí špíny.

Kolem očí jako papír

Oční víčka, uši, u mužů kůže na části penisu, to všechno jsou místa, kde je kůže tenká jako 3 vrstvy papíru. Bohužel však neobsahuje žádné folikuly, které by zajišťovaly její promašťování a tak jí musíte pomáhat vy. Používáním speciálních krémů jí dodávejte pravidelně výživné látky i tolik potřebnou hydrataci. Nejsilnější vrstvu tvoří vaše kůže na zádech, dlaních a chodidlech, tedy tam, kde je nejvíc namáhána.

Každá druhá je citlivá

Vaše pokožka obsahuje víc než 11 milionů cév. U některých lidí jsou zřetelnější, pleť se pak projevuje zarudnutím. Z dermatologických výzkumů vyplývá, že 50% žen označuje svoji pleť za citlivou nebo přecitlivělou. Pokud je to i váš případ, vyplatí se pečlivě sledovat složení výrobků a vyhnout se těm s přidanými konzervanty, naopak hledejte produkty s obsahem látek získaných z ovsa a z maliníku. Ty totiž posilují kapilární stěny a zklidňují možný zánět a s ním spojené zarudnutí. Nebo se spolehněte na přírodu, ať už použitím kokosového nebo avokádového oleje. Podrážděnou pleť vám krásně zklidní relaxační ovesná koupel:

  1. pověste na dveře koupelny nápis „Neklepat, nerušit, odpočívám.“
  2. do koupele s teplou vodou vložte plátěný sáček, naplněný ovesnými vločkami
  3. pro větší uvolnění přidejte hrnek jablečného octa nebo pár kapek esenciálního oleje – třeba levandulového
  4. opatrně se ponořte a užijte si času jen pro sebe spolu s dobrou knížkou nebo časopisem, nejméně však 20 minut

Vůbec se nemyjte

Pokud chcete mít kůži ve skvělé formě, zkuste následovat vědce Davida Whitlocka z Bostonu, který se už 12 let nemyl a přesto nepáchne a je naprosto zdráv. Postupně si totiž na svém těle vypěstoval prospěšné bakterie rodu Nitrosmonas, které likvidují odpadní látky jiných bakterií a přitom svou přítomností omezují výskyt těch škodlivých. David si je  2x denně stříká tělo sprejem s obsahem těchto bakterií a viditelnou špínu omývá vlhkou houbou. Tento pokus může sice vypadat zvláštně, ale jeho výsledky by mohly být užitečné třeba pro lidi, které trápí obtížné a dlouhodobé kožní nemoci.

PublikovánoČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE REGISTROVANÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Reklama | Podmínky serveru | Ceník členství | Návod pro inzerci | Desatero | Ochrana kupujících | Dobrý prodejce | Osobní údaje | Kontakt

© 2004-2021 CZECH NEWS CENTER a.s.