Zobrazit přihlášovací formulář

Sociální fobie – každodenní úzkost

 • Publikováno:
Sociální fobie – každodenní úzkost

Už jste někdy narazili na výraz sociální fobie? Nebo anglickým výrazem social anxiety disorder – tedy sociální úzkostná porucha? Úzkostné poruchy jsou jedním z nejběžnějších psychických onemocnění, do jejich škály spadají všechny fobie, posttraumatické poruchy, obsedantně kompulzivní poruchy a tak dále. Strach z interakce s jinými lidmi je dnes ale čím dál tím rozšířenější. Jaké jsou jeho typy, příznaky a proč jsou vlastně sociálně úzkostliví lidé jedni z nejlepších?

Úzkostné poruchy si zasloužily samostatný článek. Tady se budeme věnovat jednomu z typů úzkostných poruch, který by se dal souhrnně nazvat jako strach z interakce s ostatními lidmi. V jistých vývojových fázích je normální, ba dokonce žádoucí. Jako malé děti nás učí „nebavit se s cizími lidmi“. Nejintenzivněji ji prožívají teenageři, kteří si velmi hlídají svůj sociální obraz – před svými kamarády, spolužáky, ale i autoritami atd. No a pak je tady úzkost z interakce, která buď přetrvá, nebo si ji vypěstujeme.

Teoreticky ji můžeme rozdělit do dvou typů:

 • Úzkost, která je přítomná vždy a všude, kde jsou ještě další lidi.
 • Úzkost z veřejného vystoupení, projevení názoru před skupinou lidí, prezentace...

Šla jsem na domluvenou schůzku s přáteli do restaurace. Dorazila jsem bohužel jako první, když jsem šla ke stolu, cítila jsem na sobě pohledy všech, nevěděla jsem, jestli nemám nějak špatně oblečení, make-up, najednou jsem si připadala strašně tlustá. Spěchala jsem ke stolu, myslela jsem, že mi tam bude lépe, ale nepřešlo to, dokud nedorazili kamarádi a trošku mě od ostatních neodstínili.

Jana, 51

Oba typy se prolínají, většinou máme všichni mix různých intenzit obojího. Tak jako tak se obě varianty projevují podobně – fyzicky. Zvýšené pocení, tlukot srdce, slabosti a závratě, potíže s dechem a další.

Lidé s těmito typy potíží potřebují většinou různou pomoc, jak v míře, tak v typu. Důležité je především získat obeznámenost s touto poruchou, která se může projevovat mírným diskomfortem až po velká omezení jak pracovní, tak v osobním životě.

 • Lidé se sociální fobií jsou velmi náchylní k užívání alkoholu. Ten jim totiž odbourává bariéry a oni se stávají víc společenskými, méně nervózními a najednou si dokážou užít i situace, které by pro ně zastřízliva byly nepodstoupitelné.

Jak z toho pryč?

Člověk musí najít sám na sebe manuál, jak se uklidnit a především – jak nechat převládnout rozum nad emocemi.

Spousta lidí trpí sociální fobií proto, že si nechce přiznat, že ji mají. Přiznání tohoto elementu vašeho života je velmi důležité, není třeba popírat – jakmile si přiznáme tuto anomálii, definujeme ji a budeme s ní moct mnohem fundovaněji bojovat.

Stejně jako skoro u všech fobii, je třeba se „otužovat“. Vystupováním ze své komfortní zóny ji značně rozšiřujeme, takže si můžeme stanovovat malé, postupné, ale přesto cíle, jak čelit svému strachu z lidí. Můžeme začít u drobné otázky na směr cesty položené cizímu člověku a pokračovat dál a dál.

Předvídejte – bojíte se pracovního pohovoru? Zkuste se připravit na potenciálně nejhorší situaci nebo otázky. Jdete někam, kde je možnost, že budete muset vystoupit veřejně? Připravte si řeč, cokoliv vám pomůže problém překonat. Předvídat a připravit se.

Zkuste terapii. Na desenzibilizaci fobických podnětů se specializuje kognitivně behaviorální terapie, pomocí které si zkusíte přeprogramovat systém reakcí na určité situace. Stejně tak se můžete naučit relaxační a zklidňující techniky pro akutní i preventivní případy.

Sociální fobikové jsou nejlepší

Na internetu existuje mnoho podpůrných komunit včetně těch, které se soustředí na sociální fobie. A jak ukazují, že sociální fobie z nás dělá vlastně dobrého člověka?

Na instagramové stránce @sociallystrong formulovali hned několik důvodů, proč mít rád lidi se sociální fobií. A všechny vychází z perspektivy, že když nechcete být ve středu zájmu, svůj vlastní zájem upíráte na druhé.

 • Nejsou v zajetí svého vlastního ega.
 • Dají vám možnost, abyste se vyjádřili.
 • Hluboce rozumí emocím ostatních lidí.
 • Jsou etičtí a starostliví.
 • Umí poslouchat.
 • Nikdy nešikanují ostatní lidi.
 • Jsou hodní.
 • Mají upřímné pochopení pro vaši bolest, protože si ji s největší pravděpodobností také prožili.
 • Nejsou poháněni touhou všechny ostatní překonat, trumfnout.
 • Jsou nesobečtí a milí.

Některé strachy z nás opravdu umí udělat lepší lidi, ale i tak je třeba s nimi bojovat. Introvertismus nevadí, na to má každý právo, ale jakmile nám naše strachy zasahují do běžného fungování a my s nimi žít nechceme, musíme sebrat veškerou sílu, podporu okolí a vyrazit do boje – který bývá vítězný!

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku

Kategorie