Nejlepší rady pro každý vztah: Buďte pozitivně nalazeni, zbytečně nedramatizujte a myslete na sebe Vztahy a sex

Vztahy jsou komplikované, to už jste nejspíš sami nejednou poznali. Stojí hodně úsilí, práce, až si občas říkáme, jestli to stojí všechno za to. Jenže stejně se zas a znova vrháme dříve či později do dalších a dalších. V nějakém typu svazku zkrátka žije, žil a bude žít každý z nás, proto je třeba se s realitou, která není často taková, jak jsme si ji představovali, smířit, nebo... nebo se nesmířit a trošku si poopravit přístup. Jak?

Zkuste se trochu krotit

I když nás občas baví věci dramatizovat a dokonce to drama naše emoce plně podporují, máloco je doopravdy tak fatální, jako v naší hlavě. Často řešíme problémy, které ani nenastaly, a proto se snažíme partnera ovládat nebo manipulovat ze strachu před něčím, co jsme si prostě vymysleli. Příkladem je příběh devětadvacetileté Marie.

"Kdysi jsem žila s mužem, který byl extrémně manipulativní a dost mi ubližoval. Uvědomovala jsem si to a stálo mě měsíce terapie, než jsem se z toho dostala... ale vlastně jsem se z toho nedostala nikdy. Nový partner to se mnou měl těžké a samozřejmě nevydržel. Nedivím se mu. Ze strachu, aby mě náhodou v něčem neomezoval (a já jsem si to nemohla vykládat jako manipulaci), jsem se vymezovala vůči všemu. Naši poslední a rozchodovou hádku odstartoval jeho dotaz na to, jestli jsem teď někdy neměla jít k holiči. Spustilo to ve mně, že chce, abych měla jiné vlasy. A už to bylo... "  

Vyhýbat se dramatu a trošku se krotit má svůj význam i v situacích, které nejsou tolik banální a nemají za sebou smutný příběh. Není třeba z nekoupeného mléka udělat přednášku o nezodpovědnosti, zklamání a případném odchodu za lepším. Doopravdy, není třeba.

Nedávejte ze sebe všechno, myslete i na sebe

Často máme pocit, že když vztahu, rodině a partnerovi nedáváme aspoň 150 procent své kapacity, jsme ti, kdo vztah kazí, kdo nedělají dost. I když se u partnera o nějakých vysokých číslech mluvit nedá. Paradoxně to vůbec není pravda. Stane se jedině to, že oněch 150 procent se obecně začne přijímat jako standard a my jednou vybouchneme jako atomovky. Důležité proto je nedávat ze sebe všechno, nechat si alespoň těch 10 procent své kapacity a energie pro sebe. Ale co je ještě důležitější – to vysoké, byť ne stoprocentní číslo, musí držet oba. 150 procent ku 30 procentům nefunguje, ale 90 procent ku 90 procentům prostě ano.

Nikdo není zodpovědný za naše štěstí

Partner, práce, rodina, nikdo. To si budujeme sami. Může přijít někdo, kdo nám ho zmenší nebo zničí, nemůže ale přít někdo, díky kterému se nám ho konečně dostane. Jak se říká – všichni hledají toho pravého, ale nikdo se jím nesnaží být. Partner tady není od toho, aby nás doplnil, ale obohatil. Nemůžeme mu dát do rukou zodpovědnost za to, co si myslíme sami o sobě. A to platí nejen pro romantické vztahy, ale vlastně pro všechny.

Nebuďme nedočkaví

S čím kdo zachází, s tím také schází. Jakmile se budíme každé ráno naštvaní, jak je možné, že si nás láska ještě nenašla, blokujeme si tím vlastně možnost toho pravého nebo tu pravou vůbec přitahovat. Zní vám to jako moc nerealistické? Není to tak – naše chování, řeč těla a postoj jsou obranné, odmítavé a „uražené“. Ačkoliv to nemusí být na vědomé bázi, lidé toto nevyhledávají a vy tak k sobě přitáhnete pouze takové, kterým se líbí zlomené duše. A ti nejsou na celý život...

Ostatní neovlivníme, začněme u sebe

Když s námi někdo zachází zle, jeho chování se nám nepodaří změnit. Můžeme ho potlačit, ale rozhodně mu nestanovíme nové hranice. Ty dáváme jen sami sobě – co jsme schopni snést jednou, víckrát, nebo už nikdy. Když pro někoho nejsme důležití, pravděpodobně se nám to nepovede změnit. Nemá cenu lámat si hlavu s chováním ostatních, pokoušet se je vychovávat a měnit. Každý se chová podle vlastních standardů a je na cestě, kterou šel už dlouho předtím, než jste se vůbec potkali. Důležité je, jestli se tyto cesty jenom křižují, nebo jestli vedou vedle sebe... byť třeba s drobnými zákrutami. Režim kompatibility je podstatnější než režim změny a podmínek.

Těšte se na nečekané

Znáte to – všechno přijde, když to nejméně čekáme. Po letech snažení se o miminko se pár rozhodne zařídit si život pro sebe a bum, je to tady. Jste spokojeni sami se sebou, máte rádi svůj život a bum, najednou vám do něj vstoupí někdo druhý.

Publikováno , aktualizováno 13.4.2021, 10:25ČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE REGISTROVANÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
© 2004-2021 CZECH NEWS CENTER a.s. | Reklama | Podmínky serveru | Ceník členství | Návod pro inzerci | Desatero | Ochrana kupujících | Dobrý prodejce | Osobní údaje | Kontakt