Zobrazit přihlášovací formulář

Angínovník – hvězda domácí lékárny

  • Publikováno:
Angínovník – hvězda domácí lékárny

Všichni už víme, že při mnoha onemocněních nemusíme hned utíkat do lékárny proto, aby se nám dostalo účinné pomoci. Spoustu věcí zvládneme doma – jen vědět, jak na to. Jedním z nepostradatelných pomocníků při léčbě kašle, bolesti v krku, ale třeba také revmatismu nebo nadýmání. Objevte angínovník a nejen, že si vyzdobíte domov krásnou květinou, získáte také velkého spojence při boji s různými zdravotními neduhy.

Iris domestica, belamcanda chinensis neboli angínovník čínský je nenáročná trvalka, kterou můžete pěstovat jak na zahradě, tak doma v květináči. Dorůstá výšky přes 60 cm, má krásné žluté až oranžové květy s „leopardím“ vzorem a doopravdy se vyplatí mít ji po ruce. Pochází z východní Asie, je součástí tradiční čínské medicíny a zaslouží si, abychom jí věnovali trochu více pozornosti.

Jak a s čím pomáhá

Angínovník obsahuje belamcadin a tectoridin, vysoce účinné glykosidy, dále pak třísloviny, silice (éterické oleje) a zásadité organické sloučeniny alkaloidy, o jejichž působení toho ještě moc nevíme, co ale víme je, že v rostlinách plní obrannou a detoxikační funkci.

Tyto látky tak umí dezinfikovat a hojit sliznice, rozpouštět hleny, ozdravovat hlasivky, mírnit afty a obecně působit dobře na ústní dutinu. Když připojíme ještě fakt, že můžeme připravit odvar z oddenku, získáme pomocníka v boji proti zácpě a nadýmání, revmatismu. Odvar působí močopudně, takže je ideální, pokud se potřebujeme zbavit infekcí močových cest.

Způsoby využití

Ty jsou v zásadě dva. Využít můžeme konečky mladých listů (cca 3 cm) a oddenky.

  • Listy – ty žvýkáme (nepolykáme). Po dobu asi půl minuty žvýkáme mladý list, ne ovšem častěji než zhruba pětkrát denně. Látky v angínovníku jsou velmi silné, proto můžeme být napoprvé zaskočení intenzitou pálení (toto se týká především kuřáků). Listy žvýkáme vlastně kdykoliv máme pocit, že bychom mohli onemocnět – angínovník je vynikající prevence!
  • Oddenek – připravíme odvar a popíjíme při výše zmíněných obtížích.
  • Tinktura – oddenek nebo semena můžeme naložit do alkoholu a vzniklou tinkturu využívat jako kloktadlo, popřípadě k mazání bolavých kloubů nebo namožených svalů.

Varování

Látky v angínovníku mají intenzivní účinky. Proto by ho neměli užívat alergici, těhotné a kojící ženy, popř. jedinci přecitlivělí na některou ze složek. Pokud si nejste jistí, jestli je angínovník pro vás to pravé, můžete vyzkoušet malinký kousek listu (a připravit se na poměrně silný zážitek postupně), nebo se poradit s lékařem.

  • Pamatujete si rýmovník a proč ho mít v každém pokoji? Pokud doplníte domácí květináčovou lékárnu o angínovník, jen tak nějaká nemoc si na vás nepřijde!

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku