Oboustranná pletená panenkaTuto panenku jsem poprvé viděla před několika lety u kamarádky. Její dcerka ji dostala od babičky z Anglie. Moc se mi líbila, tak jsem ji bezostyšně obšlehla. Budiž mi odpuštěno. Teď jsem spáchala jakýs, takýs návod a předkládám ho všem šikulkám. V zásadě je potřeba dodržet jednoduchá pravidla, aby fungovalo to, že jedna panenka je schovaná pod sukničkou té druhé. Za prvé : sukýnky a vůbec celé panenky musí být stejně velké. Za druhé: vzpažené ručičky nesmí být delší než hlavička, aby nevyčuhovaly pod sukní a za třetí : tělíčko od pasu až k vršku hlavičky musí být kratší než sukýnka. A to je asi všechno, co je nutné dodržet. Pak už může panenka vypadat jakkoliv, v mém případě chudá - bohatá. Viděla jsem takhle upletené i medvídky (holka - kluk) a také pejsek - kočička.

SUKNĚ:

130 ok žerzejem do výšky 4 řad. Pak vypracujeme dírky ( kr. Oko – 2 splést hladce – nahodit – opakujeme a končíme kr. Okem). Ten spodek sukýnky se v místě dírek založí do rubu a přišije. Proto je ten okraj zoubkovaný a pokračujeme dál až do výšky 58 řad, až k pasu. V poslední řadě spleteme očka tak, abychom měli počet potřebný na tělíčko. Pokračujeme v pletení těla.

TĚLO + HLAVA:

42 ok do výšky 14 řad (k výstřihu, takže stejnou barvou šatů) + dalších 26 řad růžovou (krk a obličej). Ve výšce 6 řad stáhneme nití v místě krku). Zezadu sešujeme od sukně až k temeni hlavičky.

VLASY:

60 ok pleteme vroubkem do výšky 14 řad rovně a pak během dalšíchn 14ti řad ubereme až do ukončení. Asi se s tím musíte každá nějak poprat, já už nevím přesně, jak oka uzavírat. Celé vlásky našijeme na ´hlavičku jako víčko. U jedné panenky našijeme drdolek z 12 ok pletených do výšky 50 řad (obdélník stáhneme po stranách, vycpeme a sešijeme), u druhé panenky upleteme copánky. Drdolek trochu stáhneme, aby pak nevukukoval pod sukýnkou. Já to neudělala a trochu vyčuhuje.

RUKA:

začínáme na 24 ok do výšky 40 řad. Barvy střídáme podle toho, jaké má panenka šaty. Na ručky, v místě, kde končí rukávek, můžeme několik ok ubrat, aby byla holá ručička hubenější, než část v rukávu. Podmínkou pro délku ručiček je, aby zvednuté nepřesahovaly přes hlavičku, jinak by koukaly pod sukní.

DOKONČENÍ:

Stejně upleteme druhou panenku. Pak u obou panenek z rubu, v místě, kde se stýká tělíčko se sukní, naháčkujeme dokola řadu KS. Pokud máme obě panenky hotové a vycpané, za tuto naháčkovanou řadu je sháčkujeme k sobě.

Obě panenky dozdobíme. Do pasu uháčkujem pásek, abychom skryly řadu KS, která je sice zevnitř, ale přesto je trochu vidět.chudá


bohatá


obě spolu


detail spojení sukýnek


opravdu krásná panenka od šikulky Helenky W. (walluška) ID 5067