Dámská čepice pletená na dvoulůžkové DopletěTato čepice by mohla být pro někoho zajímavá tím, že je bezešvá. Na dvoulůžkové Dopletě je možnost vytvořit tzv. dutinkový úplet. Stroj se musí na tento úplet nastavit (viz obrázky). Nejdříve plete zadní lůžko a následně přední - tzn., že k upletení jedné řady musíte strojem přejet zleva doprava a zprava doleva.
Na jednolůžkovém stroji bychom na takovou čepici potřebovali 230 řad. Čepice je dvojitá, a proto by bylo potřeba uplést 115 řad na vnitřní stanu a 115 na vnější stranu.
Při pletení této dutinkové čepice na dvoulůžkovém stroji se musí uplést celkem 460 řad.

Příze Glorie - finanční náklad cca 60,- Kč.
Doba pletení 1 hodina.
Velikost čepice - obvod hlavy 56 cm.

1. Stroj si natavíme dle níže uvedených obrázků – musíme ručně navléct potřebný počet jehel - příze musí být volná, ne moc utažená. V mém případě to bylo 65 na jednom lůžku a 65 na druhém lůžku. Jehly musí být proti sobě. Začínáme plést z levé strany, kam nastavíme saně.
2. Prvních 12 řad – což je vršek čepice jsem pletla řídkým úpletem tj. 1 jehla v pracovní poloze a druhá mimo pracovní polohu. Důvodem je to, aby čepice po stažení nevytvořila nahoře nepěknou hroudu.
3. Po upletení 12 řad jsem přidala jehly takto – 3 v pracovní poloze a 1 mimo pracovní polohu. Tento rozestup jsem pletla až do 150té řady. Pak jsem dala všechny jehly do pracovní polohy.
4. Barevnou kombinaci si můžete zvolit podle svého uvážení.
5. Konec čepice – potřebujeme udělat opět řídký úplet – 42 řad před koncem čepice.
6. Nejprve vezmeme každé čtvrté očko a přesuneme ho na vedlejší jehlu (3 jehly v pracovní poloze a 1 jehla mimo pracovní polohu). Po upletení 30 řad přesuneme každé druhé očko na vedlejší jehlu (1 jehla v pracovní poloze a 1 mimo pracovní polohu).
7. Čepici nahoře sešijeme a uděláme bambuli.Navlékání jehel


Nastavení saní přední lůžko - kolečko na pravé straně na č. 10 a na levé straně na č.1. Páčka na pravé straně na "K". Toto je nutné nastavit na druhých saních do kříže tj. obráceně než na předních saních.


Jehly nastavené proti sobě. Začátek úpletu - pravá strana - začíná tak, že první musí být nahoře platina a za ní jehla. Na levé straně musí být jehla. Platina, která je za jehlou musí být dole. Toto si pečlivě hlídejte, jinak by vám úplet padal a dělaly by se díry.


Dámská čepice, bezešvá - pletená z příze Baby, Red Heard, spotřeba 100 g. Počet ok 120, počet řad 380.