Houby sterilované ve sladkokyselém nálevu - VÝBORNÉ !!!!!!POTŘEBNÉ PŘÍSADY

Nálev (na 1kg hub): 3,5dl vody, 1,5dl 8%octa, 8g soli (1 lžička), 30g cukru (cca 4 lžičky) nebo sacharín - umělé sladidlo (dávku vypočteme podle sladivosti uvedené na obalu) Koření a přísady: (pro litrovou sklanici) - já dávám dle chuti a surovin :o) 1 bobkový list, 1 lžička žlutých hořčičných semínek, 1/4 lžičky nového koření (já dávám celé kuličky 2-3 na malou sklaničku), 3-4 pepře, podle obliby řezy cibule, kolečka křenu, mrkve....

POSTUP PŘÍPRAVY

Houby se mají zavařovat nejdéle 24 hodin po nasbírání !!!
Očištěné houby nakrájíme na kostičky, malé jen přepůlíme a opereme několikrát ve studené vodě.
Houby předvaříme 5-7minut (podle tuhosti) a vybělíme ve vařicí osolené a okyselené vodě (na 1 litr vody 20g soli, 1 lžička kyseliny citronové nebo octa - houby se krásně vybělí).
Potom je vložíme do studené vody, necháme ochladit (já promývám přes cedník pod tekoucí vodou) a po odkapání rovnáme do skleniček (předem umytých - v čisté vodě!). Mezitím připravíme do skleniček připravené koření, příp. při rovnání prokládáme ještě cibulí, mrkví, křenem.... a zalejeme horkým nálevem (ten by se měl přivést jen k varu - nevařit, aby ocet nevyprchal !!!) - já ještě špejlí nebo obrácenou lžičkou jakoby natřásám napěchované houby, aby nálev protekl dobře celou skleničkou (poté opět zmáčknu) - houby musí být zcela potopeny v nálevu. Pak už jen skleničky dobře uzavřeme a sterilujeme.

zahřátí cca 98°C ...20-30 minut
obsah 0,5l cca 45 minut - já malé skleničky steriluji cca 15-20min..

Pokud máte rádi opravdu kyselé (já doporučuji) postup je stejný, ale nedáváme do nálevu cukr !!!!!

Dobrou chuť a vyzkoušejte, jsou výborné !!!!