Švestková povidla - z domácí pekárny či v troubě - zhodnocení vyzkoušených postupůPOTŘEBNÉ PŘÍSADY

podle Zuzka J. (zjelenice) ID 25040 jsem dala suroviny: 1 kg švestek, 1 lžíce octa, 25 dkg cukru, špetka lžičky mleté skořice, 1 roztlučený hřebíček, 2 pol. lžíce rumu (zdá se mi to ale docela sladké)

POSTUP PŘÍPRAVY

Švestky umyjeme, vypeckujeme. Pokapeme cik cak octem a dáme na hodinku odležet jen tak na stůl (ale nemusíme, nevím, k čemu to odležení je vlastně dobré :) Ponorným mixérem rozmixujeme v plastové misce a nalijeme do pekárny.
Zapla jsem program "Marmeláda", což je na mojí Moulinexce č. 9 - trvá to 1 h a 5 minut, z čehož jak jsem s překvapením zjistila to nejdřív 5 minut docela rychle míchá a pak už jen "peče", ani nepromíchne.
Po skončení jsem pustila znovu program "Marmeláda" a přidala jsem cukr a rum.
A ještě jednou program "Marmeláda" a pak už se mi to zdálo přiměřeně husté, takže jsem nalila do skleniček, které jsem si nahřála na plechu s vodou v troubě.
Pak jsem sklenice otočila dnem vzhůru a zabalila ještě do froté ručníku, aby byly déle v teple - to jsem udělala podle paní Zuzky, ale jestli to k něčemu je dobré? :)) Asi aby se delším teplem zlikvidovaly případné mikroorganismy.
Tentokrát jsem zapomněla :(( přidat skořici a hřebíček, ale i tak jsou povidla velmi žravá, olizovala jsem pořád vařečku :)). Příště to napravím.
Dávka z 1 kg vypeckovaných švestek vyšla na necelé 2 malé skleničky (tipuju 0,33 l). I tak se povidla ve skleničkách při naklonění pohybují, nejsou tuhá úplně jako marmeláda - možná to chtělo ještě péct, ale nevěděla jsem, jak moc to zatuhne ve špajzu, takže 1. pokus je na zkoušku.

Tento recept jsem se rozhodla vyzkoušet v domácí pekárně proto, že máme povidla moc rádi, kupovaná nejsou žádný šlágr, od rodičů byly švestičky a všichni mě odrazovali od toho, že se musí stále míchat, že to prská, že je třeba stát u sporáku několik hodin, než se povidla svaří a podobně. Na internetu jsem našla jen od jedné paní info, že se musí projet pekárnou program vícekrát, aby se povidla odpařila a zahustila. Pravdou je, že spotřeba energie je asi nemalá, nemám představu, kolik Kč by to vyšlo.

***

Tak nyní jsem o něco chytřejší, protože jsem vyzkouščela ještě 2 další způsoby vaření povidel: začnu od začátku a zhodnocení dám na konec:

2. varianta: Pečení půlených švestek v troubě

od Zuzka J. (zjelenice) ID 25040 (Švestková povidla... ta nej... jen pro rozmlsané)
Tento recept mě popravdě příliš nenadchl. Švestky se pekly bez problémů a bez míchání. Pečou se rozpůlené švestky, po uplynutí určitého času se posypou polovinou cukru, pak další polovinou, pak se dopečou a rozmixují, příp. + koření a rum - dle originálního receptu. Sladká cukrová šťáva se celkem napekla na pekáč (ale šlo odmočit bez následků). Cukr nahoře jakoby nahořkl, slupka švestek se zapekla a při následném rozmixování zůstaly takové žužlavé kousky - nic pro mě, já nemám ráda kousky ani v marmeládách... Celkově se mi zdálo příliš přeslazené (na 2 kg švestek bylo 0,5 kg cukru).


3. varianta: Pečení v troubě rozmixované švestkové hmoty

od Zdenka V. (Zdenikv) ID 10361 (rada v komentářích)
Švestky jsem si umixovala ponorným mixérem jako při prvním pokusu v pekárně. Na 1 kg švestek 1 pol. lžíci octa a umixovat. Do pekáče jsem vložila 3 kg tohoto protlaku a dala péct na 190 st. C, zamíchla po 1/2 hodince, pak zase po 1/2 hodince, pak zase po 1/2 hodince (to jsem tam přimíchala 65 dkg cukru a 6 pol. lžic rumu, bez koření, to mi nechutnalo), po poslední 1/2 hodince pečení s cukrem a rumem bylo hotovo, nalila jsem do nahřátých šropubovacích sklenic, zavíčkovala, otočila dnem vzhůru cca na 10 minut a pak obrátila nazpět a nechala pod froté ručníkem vychladnout.

***

ZHODNOCENÍ:

Pokud si chcete udělat ňaminu a máte kilíčko nebo kilíčko a půl švestek, použijte domácí pekárnu a nechte ji 3-4x proběhnout cyklus marmeláda, o nic se nestaráte a máte sklínku povidel na mlsání. O ceně za el. energii tu mudrovat nebudu, spočítat to neumím.

Pokud získáte větší množství švestiček (já jsem si natrhalq hamoun asi 8 kilo :)), tak doporučuju variantu 3 - ta se stala vítězem mého subjektivního testu. Pekáč se lehce napekl v místech, kde byl okraj hmoty, šlo odmáčet bez problémů. Nic nezhořklo, proto jsem tam raději cukr dala až ke konci. Rum to navoněl. Po zhotovené krásně jemná konzistence. Varanta zvítězila taky proto, že mi více vyhovovalo mixovat studené švestky ve vyšší míse než horké švestky v nízkém pekáči, pak dohřívat (dost to prochladne a nemusely by dobře chytit skleničky).

Výběr právě toho nejvhodnějšího postupu je na Vás, příjené kuchtění přeje Martina

Rozmixováno a nalito do pekárny. Vešlo by se myslím i 1,5 g bez problémů, skoro vůbec to neprskalo. Zdálo se mi, že slupky švestek se nerozmixovaly úplně na kaši, zůstaly tam jako malé kousíčky, ale nakonec po svaření byla povidla hlaďoučká, bez problému - rychlejší než špinit mlýnek je to tyčovým mixérem rozmixovat.
Po 1. cyklu to vypadalo takto, ale po promíchání byla hmota mnohem světlejší, tmavá jen na okrajích a nahoře před zamícháním.
Po 2. cyklu nezamícháno to vypadalo takto.
Po zamíchání to jakoby zesvětlalo...
Po skončení 3. cyklu takto - a to už se mi zdálo akorát - uvidíme.
Jak vidíte, pekárna není nijak zaneřáděná (nedávala jsem žádný alobal přes nádobu), jen pár kapiček na zadní straně.
Víko úplně bez poskvrny, nic neprskalo, lehce to probublávalo podle okrajů...
No a moc povidel z toho nebylo :( - ale nemůžeme z kila švestek chtít zázraky, že?
A nakonec byla provedena důkladná výstupní kontrola, která zkonstatovala, že všechno je v naprostém pořádku a chuťově na 1*