Zobrazit přihlášovací formulář

Recept na nejlepší perníčky: Měkké jsou hned po upečení a krásně vypadají i bez zdobení

  • Publikováno:
Recept na nejlepší perníčky: Měkké jsou hned po upečení a krásně vypadají i bez zdobení

Bez perníčků si snad ani vánoční svátky neumíme představit. Skvěle chutnají, dobře vypadají a krásně provoní celý byt. Málokdo má ale čas péct je týdny předem a místo, kde je nechat v chladu uležet. A pak ještě to pracné zdobení… Ani tak si ale perníčky nemusíte odpírat. Pan Cuketka má pro vás recept na perníčky, které si zamilujete, a péct je budete nejen na Vánoce!

Máte rádi ruměnky? To jsou takové ty měkké perníčky s tenkou cukrovou polevou připomínající jinovatku, které se prodávají už desítky let. A tyhle je připomínají. Jsou totiž někde na pomezí mezi klasickými perníčky a ruměnkami. A co je báječné, stačí jen do těsta přidat 50 g mletých mandlí a hnedka zase budou chutnat jinak. Nebudou sice tak pěkně hladké, mandle jim ale dodají vůni a vláčnost navíc.Pikantnější zase budou po přidání lžičky mletého sušeného zázvor. Podobně funguje i přídavek mleté pomerančové nebo citrónové kůry. Nebo můžete vyválet nižší těsto, upečené perníčky slepit marmeládou a polít třeba čokoládovou polevou. Fantazii se meze nekladou.

Ingredience:

  • 230 g hladké mouky
  • 140 g medu
  • 60 g másla
  • 2 vejce
  • 2 lžičky perníkového koření
  • 2 lžičky kakaa
  • 3/4 lžičky prášku do pečiva

Na polevu a perníkový rum:

  • 75 g moučkového cukru
  • tuzemák
  • hřebíček, badyán, skořice, anýz, vanilkový lusk (stačí použitý, bez zrníček)

Přesný poměr na koření do rumu není moc důležitý a bude vám stačit jen pár kousků koření. A samozřejmě platí, že místo klasického tuzemáku můžete kdykoliv sáhnout po něčem lepším.

Postup

  1. Med a máslo dejte do misky a rozehřejte ve vodní lázni (nebo na velmi mírném plameni). Nechte chvilku vychladnout. Máslo s medem by nemělo být horké, zároveň ale musí zůstat tekuté.
  2. Do misky dejte mouku. Přidejte perníkové koření, kakao, prášek do pečiva a promíchejte. Přidejte vejce, rozpuštěné máslo s medem a s pomocí vařečky nebo lžíce důkladně promíchejte. Těsto bude hodně lepit a bude se vám zdát děsně řídké, tak se nelekněte. Zakryjte fólií a dejte alespoň na 45 minut do lednice.
  3. Do rendlíku nalijte trochu rumu (stačí deci, pokud s ním nebudete mít další nekalé plány), přidejte koření a nakrájený vanilkový lusk. Přiveďte k varu. Odstavte, nechte vychladnout a všechno koření vyjměte. Troubu rozehřejte na 170 °C.
  4. Těsto v lednici mezitím pěkně ztuhne a přestane lepit. Přendejte ho na pomoučený vál a krátce prohnětejte. S pomocí válečku rozválejte na plát asi půl centimetru silný. Pohlídejte si, ať se vám rozválený plát nepřilepí na vál (vykrojené tvary by se pak špatně přenášely na plech).
  5. S pomocí vykrajovátek vykrojte jednotlivé perníčky, které opatrně přeneste na plech. Dejte do rozehřáté trouby a pečte 8 minut (pro větší perníčky klidně i 10 minut).
  6. Do misky dejte moučkový cukr a za stálého míchání přidávejte perníkový rum po troškách. Poleva by se měla lesknout a zůstat pěkně hustá. Upečené perníčky nechte vychladnout. Namočte je (z lícové strany) do polevy a nechte ztuhnout. Správnou texturu polevy si vždy zkuste na prvním perníčku. Jestli se poleva vsakuje, je potřeba vmíchat cukr navíc. Perníčky uschovejte do krabičky. Pokud totiž necháte perníčky volně, postupně zcela vyschnou a ztvrdnou.

Tipy pana Cuketky:

Chcete, aby perníčky byly extra vláčné? Před uskladněním je namočte na rubové straně do rumu. Nechte vsáknout a zavřete do vzduchotěsné krabičky. Tuhle fintu použijte i v momentě, kdy to přeženete s teplotou nebo délkou pečení.

Poleva s jinovatkou. Pokud perníčky namočíte do polevy ještě horké hned po upečení, tak cukrová poleva částečně krystalizuje a na okrajích vytvoří efekt jinovatky (viz titulní foto). Pěknou jednolitou a lesklou polevu získáte naopak namáčením perníčků už zcela vychladlých.

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku

Kategorie