Zobrazit přihlášovací formulář

Nedejte rakovině prsu šanci: Jak na samovyšetření krok za krokem

  • Publikováno:
Nedejte rakovině prsu šanci: Jak na samovyšetření krok za krokem

Myslíte si, že se vás rakovina prsu netýká, protože ji nemáte v rodině? Zbystřete! Karcinom prsu je totiž nejčastějším závažným nádorovým onemocněním u žen. Ročně je u nás diagnostikováno přibližně u 6000 pacientek. Včasné odhalení nádoru je v tomto případě klíčové. Může totiž ženě zachránit život. Proto je pravidelné samovyšetření tak důležité. A naučit se ho můžete i vy.

Jak se samovyšetřit – krok za krokem

1. Sahejte si na ně každý měsíc. Nejlepší to je 5. až 10. den od začátku menstruace. Pokud menstruaci nemáte, vyberte si jakýkoliv den v měsíci.

2. Mrkněte na ně do zrcadla. Jsou stejná jako minule? TIP: Zvedněte ruce nad hlavu a prohlédněte si je znovu.

3. Všímejte si. Sledujte změny prsou, jako jsou: výtok z bradavky, změna kůže prsu, změna tvaru bradavky, změna tvaru prsu a změna velikosti prsu.

4. Sáhněte si na ně. Nejlépe třemi prsty naplocho, krouživými pohyby. Nejdřív zakružte povrchově, potom trošku do hloubky.

5. Prohmatejte je celá. Od klíční kosti až do podpaží až k podprsenkové rýze. Všímejte si nerovností na povrchu prsou i uvnitř nich.

6. Vyšetřujte vždy opačnou rukou. Levou rukou prohmatávejte pravé prso a naopak. TIP: Jestli máte větší prsa, začněte vsedě nebo vestoje a pak to samé zopakujte vleže na boku.

7. Na závěr vezměte prsa do dlaní a promněte je, abyste se ujistila, že jste na nic nezapomněla.

8. Když nic nenahmatáte, můžete se radovat! Neusněte ale na vavřínech a za měsíc si to zase zopakujte.

9. Když něco nahmatáte, nepanikařte. Nestyďte se a nehledejte rady na internetu, ale začněte jednat! Ihned a osobně navštivte praktického lékaře nebo gynekologa. Ten vám vystaví žádanku na odborné vyšetření.

Zaměřte se na změny

Rakovina prsu se u celých 75 % žen projevuje jako hmatná nebolestivá bulka. Méně častými projevy jsou pak bolesti prsu, vtažení kůže či bradavky a výtok z bradavky. Žena může pociťovat i celkové nechutenství, bolesti v kostech a pozorovat rychlý úbytek na váze.

Nepodceňujte prevenci!

Jediným řešením, jak včas odhalit karcinom, je prevence. Jak ta primární, která nabádá k zdravému životnímu stylu, tak současně také sekundární, která se zaměřuje na včasné objevení příznaků chorob za pomocí různých metodik. Ty zahrnují veškeré preventivní prohlídky, jak u praktického lékaře nebo třeba u gynekologa. Ženy po 45. roku věku by pak měly také každé dva roky docházet na preventivní screening rakoviny prsou prováděný v mamografických centrech.

Začněte se samovyšetřováním

Vzhledem k tomu, že mezi jednotlivými screeningy je časový úsek dvou let, je vhodné doplňovat péči o zdravá prsa právě samovyšetřováním, které je velmi vhodnou metodou prevence i pro mladé ženy a dívky. Pokud ještě samovyšetření pravidelně neprovádíte, je čas začít! Proč je důležitá pravidelnost? Důvodem proč se toto vyšetření dělá každý měsíc je, abyste si všímali změn, které v prsu nebyly minulý měsíc. Každý člověk zná své tělo nejlépe, proto může včas zaregistrovat, když s ním není něco v pořádku.

Článek vznikl ve spolupráci s neziskovou organizací Loono, která se prevencí rakoviny zabývá v rámci své osvětové kampaně #prsakoule. Další zajímavosti nejen na toto téma naleznete na stránkách www.loono.cz a na sociálních sítích pod @loonocz, kde probíhají pravidelné kvízy na téma prevence a zdraví.

Co jste nevěděli o britském sexu, amerických prsou a brněnských genitáliích

Nechcete, aby vám unikl některý žhavý trend ze sociálních sítí? Sledujte pořad Síťoviny na Mall TV

 

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku

Kategorie