7 tipů, jak na dovolené zbytečně nepřijít o peníze Tipy a triky

Pronájem auta, lodě, zapůjčení potápěčského vybavení, ubytování, vstupy na památky, nákupy vzpomínkových suvenýrů z cest. Letní dovolená dokáže pořádně provětrat naši peněženku, ať už ji trávíme aktivně nebo raději relaxem. Jisté je ale jedno, a to, že peníze je třeba mít stále po ruce. Jenže právě při cestování o ně můžete snadno přijít. Proto by se vám mohlo hodit pár tipů, které vám letní placení zjednoduší a především zaručí, že vaše finance budou v bezpečí.


Neberte si s sebou velké částky v hotovosti

Bezhotovostní placení je dnes na drtivé většině míst standardem. Není proto nutné, abyste před odjezdem na dovolenou vzali útokem bankomat a v hotelu či penzionu pak nervózně přemýšleli, kam tak velký obnos schováte. Případně se trápili v zahraničí pocitem, jestli jste si ve směnárně nechali vyměnit dostatek peněz v hotovosti ve chvíli, kdy vám vaše banka dá stejně výhodný kurz při placení kartou. Vyrazit zcela bez hotovosti však není rozumné nikdy. Pokaždé si tedy pár bankovek vezměte. Jaké je rozumné množství? Ideálně takové, abyste mohli koupit jídlo na jeden den a zaplatili si i střechu nad hlavou.

Na kartě nastavte nízké limity

Při placení na dovolené doma i v zahraničí už většina z nás volí právě platební kartu. Je to pohodlný způsob, ale paradoxně s sebou nese vyšší riziko. Jakmile o kartu přijdete, nemáte často možnost dostat se rychle k penězům, navíc vždy hrozí zneužití. Nastavte si proto před dovolenou na kartě nižší limity na jednorázové výběry i platby. Pokud máte karet víc, zvažte, která je nejméně riziková. A v internetovém bankovnictví si nastavte upozornění notifikací na všechny realizované platby. Nezapomeňte, že pokud si někdo údaje z karty opíše, může s ní zkusit zaplatit i ve chvíli, kdy ji držíte v ruce. Pokud jste ještě nezačali používat aplikaci své banky v mobilu, teď je čas to napravit. Na dovolené totiž oceníte kontrolu nad svou kartou přímo z mobilu,“ uvádí Adam Kolesa, šéf MALL Pay „Většina bank dnes například změnu limitů umožňuje ve své aplikaci, kde můžete kartě také měnit PIN nebo ji zcela zablokovat.“

Pořiďte si na dovolenou skipovací kartu neboli chytrou kreditku

Další ze stále oblíbenějších variant je vzít si na dovolenou skipovací kartu. Ta není provázána s vaším účtem, ale napojená na účet poskytovatele. Platby, které s ní uskutečníte, se vám jednoduše a zdarma odloží na přesně stanovené období a vy je zaplatíte způsobem, který vám vyhovuje nejvíce. A to klidně až po návratu z dovolené. Skipovací karty v Česku vydává například společnost MALL Pay. Umí odložit až 50 tisíc korun na 50 dní a pořídíte si ji zcela online. A funguje úplně stejně jako jakákoliv jiná karta – zaplatíte s ní na internetu, v kamenných obchodech nebo vyberete z bankomatu, a to v Česku i v zahraničí.

Skipovací karta je pro cesty do zahraničí ideální. Nabídne vám jednoduché placení i výběry, výhodný směnný kurz, je bezpečná a máte nad ní díky jednoduché aplikaci plnou kontrolu. Navíc se díky vysokému limitu nikdy nestane, že by vám třeba v nesnázích došly peníze,“ uvádí Adam Kolesa. „Karta umí informovat o všech transakcích push notifikací, ukázat v aplikaci PIN, jednoduše zakázat nebo povolit výběry v bankomatu nebo zamknout kartu v případě ztráty.”

Pozor na to, co v bankomatu "odkliknete"

Ano, je to tak. I bankomat nebo terminál vás může při výběru peněz v cizině pěkně „natáhnout“. A to zcela legálně. Může za to trik nazvaný „dynamic currency conversion“. Pokud bankomat nebo terminál detekují, že vaše karta byla vydána v jiné zemi, než se nacházíte, může vám nabídnout dvě varianty výběru peněz, respektive platby. S konverzí nebo bez konverze (with conversion / without conversion). A to tak lišácky, že logičtější se zdá výběr s konverzí, který je ostatně nabídnut tam, kde byste čekali tlačítko pro pokračování transakce. A pozor, může se vám to stát i u bankomatu od banky, která patří do stejné skupiny, jako je doma ta vaše.

Pokud zvolíte výběr s konverzí, víte přesně dopředu, za kolik vám bude směněno. Tyto částky jsou však zpravidla velice nevýhodné a zatížené vysokou marží lokální banky. Když zvolíte variantu bez konverze, použije se aktuální kurz, který vám nabízí vaše domácí banka. Sice není nejvýhodnější, ale rozhodně bývá férový a srovnatelný s běžnou turistickou směnárnou,“ vysvětluje Adam Kolesa.

Plaťte bezkontaktně mobilem či hodinkami

Nejnavštěvovanější turistické destinace jsou rájem kapesních zlodějů, ať jste v Českém Krumlově nebo u Niagarských vodopádů. Neulehčujte nenechavcům práci a noste s sebou na dovolené jen minimum cenných věcí. Využijte bezpečnostní pouzdra na peníze a doklady, která můžete mít přímo na těle, a ostatní zbytné věci nechte uzamčené na hotelu. Kde to je možné, plaťte na bezkontaktním termínálu mobilem nebo hodinkami s biometrickým ověřením. Nemusíte se pak bát, že kartu někde ztratíte.

Virtuální karty a bezkontaktní platby pomocí smartphonu nebo hodinek jsou díky biometrickému ověření vysoce bezpečné. Bezkontaktní platby oceníme například při výletu na pláž – stačí mít s sebou jen chytré hodinky a nemusíme se bát o věci zanechané na dece. Peněženku tak lze nechat s klidem doma nebo bezpečně uzamčenou na hotelu,“ doplňuje Adam Kolesa. „Například virtuální karty, které ke skipovacím kartám MALL Pay vydáváme, se na dovolenou hodí přímo skvěle. Pokud by náhodou došlo ke zneužití karty, můžete starou kartu zablokovat a okamžitě si nechat vystavit novou, virtuální, s unikátními údaji ji nahrát do smartphonu a ihned s ní platit dál.“

Dejte pozor na „výhodné“ nabídky

Chcete si na dovolené půjčit auto na jednodenní výlet nebo si rezervovat loď? Neskočte po první levné nabídce, která se objeví.  Každoročně se během letní sezóny vyrojí řada podezřelých webů, které se pod záminkou extra výhodných služeb snaží získat vaše osobní údaje včetně čísla karty. Každou nabídku nejdřív prověřte a nikdy nenakupujte pod tlakem. „Konkrétní službu nebo webovou stránku si vždy prověříme, najdeme uživatelské recenze a hodnocení. Platit kartou bychom měli jen přes ověřené a zabezpečené platební brány a je třeba dávat pozor na podvodné stránky, které se liší třeba jen drobnou změnou názvu a sází především na naši nepozornost,“ upozorňuje Kolesa.

Utrácejte s rozmyslem

Na dovolené se většina z nás chce tak trochu rozmazlit a dopřát si i věci, které si přes rok odpíráme. Nikdo by neměl utrácet bezhlavě, ovšem může se stát, že potřebujeme zaplatit trochu větší obnos, než se kterým jsme počítali – třeba když se nám otevře možnost zajímavého celodenního výletu s průvodcem. Pokud víte, že se často „neudržíte“, nastavte si předem limit, který nechcete přesáhnout. K zodpovědnosti veďte i děti, kterým můžete určit přesné kapesné a naučit je tak i na dovolené lépe hospodařit s penězi a útratou. A pokud limit překročíte, druhý den naopak útratu omezte.

 

PublikovánoČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE REGISTROVANÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Reklama | Podmínky serveru | Ceník členství | Návod pro inzerci | Desatero | Ochrana kupujících | Dobrý prodejce | Osobní údaje | Kontakt

© 2004-2021 CZECH NEWS CENTER a.s.