Zobrazit přihlášovací formulář

8 kroků, které vám pomohou nastartovat hubnutí i po čtyřicítce

  • Publikováno:
8 kroků, které vám pomohou nastartovat hubnutí i po čtyřicítce

Není tajemstvím, že udržet si váhu po čtyřicítce není vůbec snadné a zbavit se nějakých ten nadbytečných kil je ještě těžší. Navíc, i když jíte stejně jako předtím, zjistíte, že se vám původní oblečení nějak "smrskává". Říkáte si, co děláte špatně? V podstatě nic, ale budete se muset začít stravovat podle trochu jiných pravidel.

Dříve to šlo tak snadno, ale po 40 je to každý den těžší a těžší. A to i přesto, že jste své stravovací návyky tolik nezměnili. Na vině může být genetika, ale ta určuje především to, kam přebytečný tuk ve vašem těle poputuje. Za přibývání kil může přirozené stárnutí, ale i tomu se můžete postavit a váhu ovlivnit. Půjde to možná o něco pomaleji, ale půjde to. Základem je držet pár základních pravidel.

 

 

1. Snídaně je základ, nevynechávejte jí

 

Jestli se vám nedaří zhubnout, může za tím stát fakt, že nesnídáte. Snídaně je základní jídlo dne, se kterým nastartujete metabolismus. Ujistěte se, že vaše první jídlo obsahuje dostatek bílkovin, vlákniny a rostlinné tuky, což jsou důležité živiny, které potřebujete ke správnému fungování. Tápete nad tím, z čeho si připravit nabitou snídani? Připravte si třeba chléb s avokádovou pomazánkou a ztraceným vajíčkem nebo lívance z banánu. Věděli jste, že teplé jídlo nastartuje metabolismus rychleji.

 

2. Upravte svůj jídelníček

 

Pro snížení váhy musíte snížit i vaše příjmy, nebo je alespoň upravit.

 

  • Zařaďte více bílkovin a vlákniny, naopak omezte sacharidy.

  • Ujistěte se, že vaše jídla a nápoje obsahují dostatek bílkovin a menší obsah cukru a tuku.

  • Uvědomte si velikost svých porcí. Není třeba jíst nadměrné dávky těstovin, rýže a pečiva. Volte přiměřené porce a zahrňte dostatek zeleniny.

  • Jezte pravidelně. Jakmile si tělo zvykne na pravidelný přísun jídla, jeho metabolismus se zrychlí a vy tak nebudete přibírat.

 

3. Každý den si dopřejte ovoce a zeleninu

 

Měly by zastupovat významnou část v každém denním jídle. Neobsahují tolik kalorií a jsou zdrojem důležitých minerálů a vitamínů. Pokud víte, že s ovocem a zeleninou zápasíte, zapracujte na tom, je důležité si uvědomit jejich zásadní význam v základním jídelníčku. Krátkodobě můžete potřebné vitamíny a minerály doplnit některým z výživových doplńků, ale nenahrazujte tak kompletně přísun těchto důležitých živin. Ovoce i zelenina obsahují pro tělo potřebnou vlákninu, která funguje jako tzv. kartáč střev.

 

 

4. Navyšte přísun bílkovin

 

Bílkoviny jsou hlavním zdrojem energie. Jejich zařazení do jídelníčku vám pomůže vybudovat svalovou hmotu, a na delší dobu vás zasytí. Najdete je především v mase, vejcích, mléčných produktech, luštěninách, ale ideálně je doplníte za pomocí proteinového koktejlu, který je zdrojem kvalitní sójové a syrovátkové bílkoviny a navíc pokrmem s minimálním obsahem sacharidů a tuků. Navýšíte tak přísun bílkovin a dosáhnete i snížení počtu kalorií.

 

5. Jezte pomalu a důkladně žvýkejte

 

Je to starý fígl, který funguje. Z běžného života jsme zvyklí jídlo rychle a bezmyšlenkovitě sníst, a sousta si ani neuvědomovat. Večeřte v kruhu rodiny a udělejte si z posledního jídla rituál. Během večeře se svými blízkými můžete sdílet zážitky z celého dne a mezi tím navíc zpomalíte přísun jídle do vašeho těla. Spojíte tak příjemné s užitečným. Pomalá konzumace jídla vám pomůže snížit množství jídla, které jíte, a zároveň dosáhnete pocitu naprosté sytosti.

 

6. Dopřejte tělu dostatek tekutin

 

Pokud jde o hubnutí, to, co pijete, je stejně důležité jako to, co jíte.  Pro ženy středního věku může mít hydratace obzvláště hluboké účinky; pití ledové vody je doporučeným řešením pro boj s návaly horka, které často doprovázejí menopauzu.

 

7. Dbejte na spánkovou hygienu

 

Kvalitní spánek je jedním z největších životních potěšení a také překvapivě účinným prostředkem hubnutí. Jeho dostatek je tak velmi důležitý, někdy vám ale mohou bránit určité okolnosti a vy se nemůžete pořádně vyspat. Pokud to tak je a vy vynakládáte veškeré úsilí, abyste získali regenerační spánek a stále se necítíte dostatečně odpočatí, zvažte návštěvu spánkového psychologa. Právě on vám může tento problém pomoct vyřešit.

 

8. Vydejte se na každodenní krátkou procházku

 

Začněte po malých krůčkách. Nemusíte chodit rychle. Stačí, když si každý den vyhradit 20 -  30 minut na procházku. Navyknete si tak na pravidelný pohyb. A přitom, co zrovna spalujete kalorie si můžete skvěle utřídíte myšlenky. Pravidelným pohybem navíc snižujete riziko osteoporózy.

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku

Kategorie