Zobrazit přihlášovací formulář

Jak posílit dětskou imunitu: Ochraňte školáky před chřipkou a nachlazením

  • Publikováno:
Jak posílit dětskou imunitu: Ochraňte školáky před chřipkou a nachlazením

Rýma, kašel, bolest v krku, teplota... To jsou příznaky, které dobře zná každý rodič. Děti si bacily mezi sebou v kolektivech vesele předávají a ordinace dětských lékařů jsou jako každý podzim narvané k prasknutí. Co tedy dělat, abychom potomka propříště před chřipkou a nachlazením ochránili?

 

Silná imunita je základ

 

Klíčem ke zvládnutí školního roku ve zdraví je především silná imunita. Samozřejmostí by tak měla být vyvážená strava po celý rok, teď na podzim je však třeba zvýšit příjem vitamínů a zdraví prospěšných látek. Tělo je pak silnější a s rýmou a kašlem se snáz popere. Dbejte na to, aby děti přijímaly ze stravy dostatek přirozeně se vyskytujících vitamínů a minerálů, jako jsou například: zinek, selen, železo, měď, kyselina listová, vitaminy A, B6, E a hlavně C.

 

Zinek a železo jsou obsaženy nejvíce v semínkách, obilovinách, luštěninách a ořeších. Ořechy, zejména para ořechy, obsahují i selen. Měď se přirozeně vyskytují ve výše zmíněných, ale v hovězích játrech a v mořských plodech především.

 

 

Vsaďte na šípkový čaj s medem

 

Jeden z nejbohatších přírodních zdrojů vitamínu C je šípek. Připravte z něj dětem zdravý čaj a ten v případě potřeby slaďte výhradně medem. Med podporuje obranyschopnost organismu, je plný vitamínů, minerálních látek a antioxidantů. Medový someliér Milan Špaček ze společnosti Medokomerc doporučuje na respirační choroby med lipový. Je nejen ideální prevencí před bakteriemi a viry, ale také prověřeným pomocníkem při léčbě nachlazení nebo chřipky. Obsahuje totiž silice, které napomáhají uvolňovat dýchací cesty a urychlují tak léčení. Stačí, když v horkém čaji rozpustíte dvě lžičky medu a přidáte šťávu z citrónu.

 

NÁŠ TIP

Pro posílení imunity je výborné také otužování, zkuste s dětmi zavést formou hry při večerním koupání.

 

 

Pořiďte si domů inhalátor nebo alespoň konvičku na výplach nosu

Dětem můžeme posílit jejich imunitu a to zvláště vůči respiračním onemocněním i jinými směry. Prevence je nejlepší léčba. Inspirovat se můžete u dětí trpících astmatem a alergiemi, které posilují sliznici nosohltanu a hltanu inhalací. I když vaše dítě tyto problémy nemá, není od věci pořídit si inhalátor na domácí použití, právě z důvodu prevence. Zdraví sliznic má vliv na posílení imunity jako takové a aerosolová terapie je mezi lidmi čím dál víc oblíbenější. Můžete s dětmi inhalovat i vy sami a celá rodina se může zapojit do ozdravného rituálu.

 

„Dobré je pravidelně oplachovat sliznice. To znamená častěji popíjet vodu a dbát na správnou nosní hygienu. To v praxi znamená mít prázdný, dobře vysmrkaný nos, a aby se sliznice otužila, provádět výplachy nosu nejlépe Vincentkou s pomocí inhalátoru. Je to stejné jako když si čistíme zuby – pravidelnost je nejlepší, aby se alergeny a patogeny na sliznici v nose na dlouho neuchytily,“ uvádí dětská lékařka MUDr. Jarmila Seifertová.

 

NÁŠ TIP

Pořiďte si například inhalátor Omron C102, který je k dostání i s nosní sprchou. Byl vyvinutý pro léčbu respiračních onemocnění u dětí i dospělých. Pomáhá i při běžném nachlazení a ucpaném nose. Nosní sprchu lze použít pro prevenci proti infekčním onemocněním i pro zvýšení efektivity inhalace. 

 

 

Na roušce se to hemží mikroorganismy

 

Celosvětová pandemie i školákům do každodenního života přináší ochranu dýchacích cest v podobě roušek a respirátorů. Neobejdou se bez nich například v MHD. Jenže vydýchané patogeny se zachycují v roušce a díky teplému vlhkému prostředí zde mají ideální podmínky pro množení. Pokud se rouška dostatečně často nemění, dýchají děti tyto patogeny zase zpět. Proto potřebují silnou imunitu, přestože je rouška chrání před okolními vlivy.

 

Tady jsou jednoduchá pravidla správného nošení roušky či respirátoru, která se vyplatí děti naučit:

 

Sedmero pro správné nošení roušky nebo respirátoru

 

  1. Roušky se nedotýkáš. Bereš ji pouze za gumičky nebo provázek.
  2. Kontroluješ, zda ti rouška zakrývá nos, ústa i bradu.

  3. Myješ si často ruce, zvlášť když si budeš sundávat anebo zase nasazovat roušku.

  4. Kontroluješ, jak dlouho už roušku nosíš. Když její doba uplyne, roušky se bezpečně zbavíš.

  5. Pokud si roušku zadýcháš a zapaří se, také si ji hned vyměníš.

  6. Roušku máš vždy u sebe, nikde ji nenecháš ležet.

  7. Roušku si při pití shrneš po bradu a zpátky vytáhneš umytou rukou jen za kovovou sponu.

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku