Kde se vzala arachnofobie Tipy a triky

Jeden z nejiracionálnějších strachů provádí lidstvo už od pravěku. Tehdy ještě strach z pavouků tolik iracionální nebyl, bylo třeba před jedovatými druhy chránit bezbranné děti, ale dnes už je tomu trošku jinak. Pavouků známe kolem 63 000 druhů a člověku nebezpečných jich je asi 7. Máme strach z pavouků v genech? Proč jím trpí v mnohem větší míře ženy? A proč je fobie z osminohých tvorečků tak rozšířená?

Co je arachnofobie

Slovo „fobie“ pochází z řeckého „fobos“, které označovalo úzkostnou poruchu s chorobným a bezdůvodným strachem z věcí, lidí nebo zvířat. Když fobii spojíme s taktéž řeckým označením pro pavouka – arachné, máme panickou hrůzu z pavouků, kterou podle průzkumů trpí až 20 % populace. Ale ve větší či menší formě je pavouk nepříjemný téměř každému.

               Příčiny vzniku

Každá fobie může vzniknout několikerým způsobem:

 • Nepříjemná zkušenost v dětství
 • Psychické trauma
 • Zprostředkované trauma (konkrétní slyšel o traumatickém zážitku někoho jiného)
 • Labilita osobnosti
 • Zneužívání, které vede k psychické citlivosti
 • Naučená fobie – chování a reakce jsou odpozorovány, nejčastěji od rodičů

               Projevy

Není fobie, jako fobie. Její míra je od lehké, která se projevuje překonatelným odporem (člověk je ještě schopen na pavouka případně i sáhnout), po těžkou s nepřekonatelným odporem (člověk už není schopen ničeho jiného, než utéct/vlézt na stůl/křičet/plakat).

Za obecné projevy fobie se považují:

 • Zrychlený tep
 • Třes těla, bolest hlavy (ta vzniká většinou po odeznění hrozby psychickým vypětím)
 • Sucho v ústech, potíže s dýcháním
 • Závratě, neklid, neurotické pocity kolem žaludku
 • Návaly horka, chladu, mravenčení nebo znecitlivění částí těla

               Co s tím

Téměř všechny fobie se můžeme pokoušet mírnit či odstranit. Všechny tyto pokusy by měly probíhat pod dohledem odborníka – tedy psychologa, psychiatra nebo psychoterapeuta s patřičnou specializací. Léčby fobií mají společného jmenovatele, a to buď postupné, nebo šokové vystavení se strachu a jeho podstatě. Proto je více než vhodné svěřit se v tomto do rukou odborníka.

Strach z pavouků máme v genech

Jak jsme zmínili už v úvodu našeho článku, pro pravěkou společnost, především pro děti, představovali pavouci, hmyz a hadi ohrožení. Ženy před nimi bránily své děti, které se tak reakcím na tyto tvory učily právě od nich. Takže jednou z teorií vzniku arachnofobie je vlastně přímá dědičná linie už od pradávna.

Na rozdíl od drtivé většiny ostatních fobií má ale arachnofobie jedno specifikum. Arachnofobikovi vadí i obrázek, fotka nebo video pavouka, tedy zprostředkovaný obraz, který prokazatelně není ohrožením. Zkuste klaustrofobikovi ukázat fotografii malého výtahu a ani se mu nezrychlí tep. Když to samé uděláte člověku s panickou hrůzou z pavouků a ukážete mu fotografii nějakého zástupce nenáviděného živočišného druhu, minimálně velice rychle odvrátí zrak.

V čem je pavouk jiný

Pavouk v sobě ovšem ztělesňuje vlastnosti, které jsou člověku od jeho podstaty nepříjemné. I proto se jich většina lidí „štítí“, když už ne přímo bojí.

 • Nevypočitatelnost – pavouci mají velmi specifický tvar a uspořádání těla, takže se mohou pohybovat dopředu i do stran, jejich pohyb je tedy pro člověka nepředvídatelný a nepochopitelný, tedy nepříjemný.
 • Tvar těla – pavouci mají „hranatý“ tvar těla, jejich nohy jsou uspořádány v ostrých úhlech a to lidskému oku obecně nelahodí. Ačkoliv by se nám mohlo zdát, že se pavouci od ostatních zástupců kmene členovců tolik neliší, je tvar jejich těla přece jen jiný. 
 • Barva – většinou černá. A to je pro nás také kámen úrazu. Hmyz, když už nějaký máme rádi, tak barevný – motýly, berušky… Černá je odjakživa spojována s nocí, nebezpečím a predátory a pavouci tyto vlastnosti kombinují dokonale. Díky nim a svému způsobu pohybu má pavouk schopnost objevit se rovnou v našem zorném poli, aniž bychom ho předtím periferním zrakem zaregistrovali. A to člověk vnímá jako ohrožení.

Proč musí zrovna pavouci nosit štěstí?

K dobré pověsti pavouků rozhodně nepřispívá ani to, že jsou v lidové slovesnosti, mýtech, legendách, bájích a pohádkách spojováni s mocnostmi zla. Kde se ale vzala pověra, že nosí štěstí?

V mnoha kulturách nosí pavouk štěstí, splňuje-li podmínku, že se spouští na vlákně dolů – tedy symbolický ekvivalent toho, že se štěstí spouští z nebe. V jiných je zase symbolem nenasytnosti, vytrvalosti nebo úspěchu. V němčině dokonce existuje také přísloví, které rozlišuje denní dobu, ve kterou pavouka vidíme, na šťastnou a nešťastnou.

Pro pověru ovšem existuje také pragmatičtější důvod – pavouci jsou (byli) v domácnostech užiteční, hubí hmyz, který může přenášet nemoci. Proto na obranu proti přirozenému odporu a touze vyhnat je z obydlí pryč vznikla pověra, která jim přisuzuje pozitivní vlastnosti a nutí lidi je nevyhánět a nezabíjet.

A jak jste na tom s pavouky vy? Vadí vám? Co říkáte na teorii, že se fobické reakce mohou dědit? Diskutujte na Mimibazaru!

PublikovánoČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE REGISTROVANÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Petra D. (PetraD1) ID 372614, mimibazar.cz/petrad1 (3.8.2015, 22:46)
Pavouci jsou všude,a nejsou tak odporní jako žáby nebo slimáci to fakt nemusím,ale pokud musím likviduji i tohle celkově si myslím že je fobie přenášena rodiči na děti,pokud řeknu že je něco odporné tak dcera řekne to samé takže neříkám nic,fobie je pěstována již z útlého dětství a právě rodiči tak jako všechny návyky,je jen na nás rodičích jak vnímáme svět a hlavně co říkáme to si děti nejvíce pamatují Petra (flower) (flower) (flower) (flower) (flower)
ODPOVĚDĚT
Reklama | Podmínky serveru | Ceník členství | Návod pro inzerci | Desatero | Ochrana kupujících | Dobrý prodejce | Osobní údaje | Kontakt

© 2004-2021 CZECH NEWS CENTER a.s.