Zobrazit přihlášovací formulář

Zklidňujeme (nejen) mysl bobkovým listem

  • Publikováno:
Zklidňujeme (nejen) mysl bobkovým listem

Když se řekne bobkový list, asi nás jako první napadne čočka. Nebo zelňačka, fazole nebo jakékoliv jídlo, do kterého ho přidáváme. Zvlášť v české kuchyni se bobkový list uchytil pro své specifické aroma, kterému jsme ale pozapomněli přiznat kredit jiný, než jako koření. Bobkový list je ale mnohem víc. Od pradávna je považován za rostlinu s více než speciálními schopnostmi. Jakými?

Znáte rostlinu vavřín ušlechtilý? Vzpomenete si na vavřínový věnec, který byl v antice symbolem úspěchu a moci? Pověst vavřínu a asociace s ním spojené jsou trošku jiné, než jaké máme s bobkovým listem. A přece – jde o tu samou rostlinu. Proč byla vavřín tolik populární? Určitě to nebylo proto, že dodával skvělou chuť omáčkám.

Bylo to pro jeho léčivé a skoro až mystické účinky na mysl i tělo. Dnes už víme, že se v listech vavřínu objevují speciální fytochemikálie a esenciální oleje, které při různém způsobu zpracování mají na tělo zklidňující efekt. Zklidňují mysl, působí na nervovou soustavu, mají účinky proti úzkostem, ale také například pročišťují dýchací cesty a pomáhá od bolestí hlavy.

Relaxace s bobkovým listem

Ideální způsob, jak díky bobkovému listu relaxovat, je inhalovat jeho vůni. A to zařídíme dvěma způsoby. Buď budeme sušené bobkové listy pálit, nebo je svaříme.

  • Vezmeme několik sušených lístků bobkového listu a postupně je zapalujeme. Vložíme do nehořlavé misky, například do popelníku, a necháme dýmit. Ideální je opustit místnost a vrátit se do ní po zhruba deseti minutách, kdy už bude pořádně provoněná. (Jako u každé manipulace s ohněm je třeba dbát zásad bezpečnosti!)
  • Další variantou je vzít lístky bobkového listu a vhodit je do vroucí vody, kterou necháme na mírném plameni probublávat aspoň dvacet minut. Tip Mimibazaru: Do vody můžeme přihodit také jednu roličku sušené skořice celé, nebo přidat lžičku skořice mleté. Společně s bobkovým listem tvoří úžasnou kombinaci vůní, která má krásně zklidňující účinky na všechny členy domácnosti.

Jako léčivý nápoj slouží také nálev, čaj, chcete-li, z bobkového listu. Stačí dva sušené, které přelijeme vroucí vodou a necháme alespoň deset minut odstát. V takovém případě můžeme využít antiseptické a antibakteriální účinky bobkového listu, stejně tak jeho efekt na hladinu krevního cukru nebo příznivé působení na naše trávení. Může tak být vhodným doplňkem pro diabetiky nebo ho můžeme mít po ruce při podrážděném žaludku nebo potížích s trávením.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku