Pozor na trampolíny! Děti se na nich často zraní, rodiče je podceňují Tipy a triky

Pobyt v přírodě, více pohybu i sportu, výlety a koupání – takové prázdniny jsou pro děti prostě skvělé. Pro rodiče ovšem nastává doba zvýšené opatrnosti – hlavně v případě, že se s dětmi pouštějí například do sportů, se kterými nemají dostatečné zkušenosti. A nemusí jít zrovna o cyklistiku nebo nějaké náročné adrenalinové sporty. Nejčastěji se totiž děti zraní na místě, které vypadá na první pohled bezpečně: na trampolíně.

 

Trampolíny jsou téměř všude – v restauracích, před hotely a penziony, na zahradách i na benzinových pumpách. Jsou oplocené, děti tak vypadají na první pohled v bezpečí a rodiče mohou vedle v klidu odpočívat. Děti skákání milují a dokážou tam ve skupinách vydržet hodně dlouho. Problém je ovšem ten, že právě skákání ve skupinách může nezřídka skončit úrazem.

 

Více lidí jen výjimečně

Podvrtnutý kotník, zlomené zápěstí nebo loket, oděrky: to jsou nejčastější úrazy z trampolín. Jejich každoroční nárůst dokládají jak lékaři, tak například i statistiky pojišťoven. Může za to hned několik věcí: na trampolíně často skáče víc dětí najednou a narážejí do sebe, děti nemají zvládnutou základní techniku a s oblibou se pouštějí do akrobatických prvků, jako jsou například salta, které provádějí špatně – a druhé ohrožují o to více.

„Úrazový hit jsou trampolíny. Skutečně nemine den, abychom neměli alespoň jedno nebo dvě děti poraněné z trampolín,“ potvrdil v pořadu Blesku nazvaném Epicentrum Petr Havránek, přednosta kliniky dětské chirurgie a traumatologie v Thomayerově nemocnici. „Tam je to pro nás trošičku nepochopitelné. Naprostá většina našich pacientů se zraní na té trampolíně, aniž by nějak excesivně na té trampolíně skákali. Většinou jsou to děti, které jsou na té trampolíně dvě, tři, čtyři. Jsou na té trampolíně odložené svými matkami, aby za tou ohrádkou byly v bezpečí, ale to nejsou,“ vysvětloval Havránek.

Sedm z deseti poraněných dětí na trampolíně tam není v době úrazu samo a často je poraní ostatní děti. A nejde jen o polámané ruce nebo nohy, z trampolíny může vzejít i velmi závažné zranění. „Takový průměr těch zranění jsou středně závažné zlomeniny zápěstí nebo loktů. Děti pak musejí být často operovány,“ varoval přednosta kliniky, kam až může zdánlivě bezpečná zábava dětí dojít.

 

Dělejte to, na co stačíte

Nepouštět děti na trampolínu rozhodně není řešení – naopak, každý pohyb je lepší než vysedávání před počítačem nebo u tabletu. Jen je potřeba i tady dodržovat jistá pravidla: děti by měly skákat po jednom, a když už je jich na trampolíně více, měly by být přibližně stejně velké a pod dozorem dospělého. Na trampolíně ani v jejím okolí by neměly být ostré předměty, ochranná síť je samozřejmostí. Salta by měl děti učit jen ten, kdo je sám opravdu umí.

Zatímco úrazů na trampolínách přibývá, díky správné výbavě (chrániče, helmy) ubývá úrazů hlavy z kol nebo in-line bruslí. Ve statistikách pojišťoven vedou tržné rány a odřeniny, na dalších místech jsou pohmožděniny a vykloubeniny. Vždycky platí zásada: dělejte jen to, na co máte, nepodceňujte správné vybavení a odpočinek a mějte po ruce lékárničku a telefon.

(red)

PublikovánoČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE REGISTROVANÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Reklama | Podmínky serveru | Ceník členství | Návod pro inzerci | Desatero | Ochrana kupujících | Dobrý prodejce | Osobní údaje | Kontakt

© 2004-2021 CZECH NEWS CENTER a.s.