Zobrazit přihlášovací formulář

Pozor na spolknuté magnety a malé lithiové baterie!

  • Publikováno:
Pozor na spolknuté magnety a malé lithiové baterie!

Čas vánoc patří mezi ty, kdy rodičovská pozornost občas poleví. Zároveň se v domácnosti třeba v souvislosti s novými hračkami objevují nové nebezpečné předměty. Lékaři před těmito riziky dost důrazně varují.

 

Co myslíte – je horší, když dítě spolkne všelijak tvarovaný šroubek, nebo hladkou malou baterii z nějaké hračky? Bohužel jednoznačně to druhé, protože spolknutá baterie může dítě zabít. Podobně rizikové jsou i magnetické kuličky z hračky pro větší děti.

Malé děti strkají do pusy drobné předměty a občas je i spolknou. Úplně zabránit se tomu nedá, je to součást přirozeného vývoje. Velmi často to jsou mince, drobné součásti hraček a bohužel také lithiové baterie a magnety. Spolknutý cizí předmět může být pro dítě smrtelně nebezpečný, zvláště pokud dítě spolkne knoflíkovou lithiovou baterii, dva a více magnetů současně, nebo magnet a jiný kovový předmět.

 

Jsou ty hračky skutečně bezpečné?

Zvlášť během vánočních svátků, kdy se děti více dostávají do kontaktu s nejrůznějšími novými hračkami, lékaři apelují na zvýšenou pozornost rodičů. V prvé řadě, aby odpovědně zvážili, jestli hračky, které dětem kupují, jsou pro ně bezpečné. Opravdu velké komplikace totiž mohou způsobit hračky obsahující zejména magnety a baterie. Dále by měli rodiče dbát na zvýšenou pozornost a důkladně na hrající si děti dohlížet. Riziko tu představují tak hračky pro starší ze sourozenců.

Na dětských klinikách v motolské nemocnici ročně ošetří průměrně 220 dětí, které spolky něco, co neměly. „U šesti desítek dětí jsme cizí předměty našli v trávicím traktu, u ostatních dětí v uchu, nose a průduškách,“ vyčíslil Michal Jurovčík, primář ušní, nosní a krční kliniky.

Dětí jsou podle něj velmi rychlé a stačí opravdu jen malá chvilka nepozornosti. „Vždy, když dítě spolkne nějaký cizí předmět, je potřeba ho co nejdříve nechat vyšetřit lékařem,“ doporučuje profesorJiří Nevoral z motolské pediatrické kliniky.

 

Nejhorší je baterie v jícnu

Velmi závažný stav mohou u dětí způsobit zejména spolknuté knoflíkové baterie. Bohužel čím více elektronických zařízení se v domácnostech používá, tím větší je nebezpečí, že se k nim dítě dostane. Baterie jsou nebezpečné zejména pro účinky elektrického proudu a případný únik vnitřního obsahu.

Nejnebezpečnější je situace, kdy baterie uvízne v jícnu dítěte a hrozí jeho rychlé proděravění. Během několika málo hodin tak může v důsledku toho dojít k devastaci okolních hrudních orgánů. V žaludku mohou být knoflíkové baterie zase příčinou vředů.

 

Další hrozbou jsou malé magnety. Vzhledem k tomu, že moderní neodymové magnety jsou velmi silné, mohou se po polknutí dvou a více kusů uvnitř těla dohromady pevně spojit a stisknout mezi sebou střevní stěnu a následně ji proděravět.

 

Bez velké operace to nešlo

To může být smrtelně nebezpečné, a tato cizí tělesa se musí neprodleně endoskopicky odstranit. V případě, že dojde k proděravění některé z části trávicího traktu, je nutné dítě okamžitě operovat. „V naší nemocnici jsou ročně dvě až tři děti akutně operovány v důsledku proděravění střeva magnety, které již nebylo možno odstranit endoskopicky,“ doplňuje. Vojtěch Dotlačil, lékař u motolské dětské chirurgie.

Malé děti by se proto podle varování lékařů vůbec neměly dostat do kontaktu s hračkami obsahujícími magnety. Řešením je buď je vůbec nekupovat, anebo pokud je již mají starší sourozenci, tak zajistit, aby byly mimo dosah malých dětí.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku