Zobrazit přihlášovací formulář

Jak naučit děti uklízet po sobě hračky. S našimi tipy to půjde

  • Publikováno:
Jak naučit děti uklízet po sobě hračky. S našimi tipy to půjde

Toužíte mít alespoň večer doma uklizeno a nezakopávat pořád o autíčka, panenky, plyšáky a kostky? Rozčilují vás hračky povalující se po celém bytě? Naučte děti si po sobě uklízet. Jde to i tak, že se při tom nebudou nudit. Poradíme vám, jak na to. Teď po Vánocích, s další zásobou nových hraček, to rozhodně oceníte.

Zapomeňte na heslo: Tady rozhoduji já a uplatněte metodu vyjednávání. Doporučuji šetřit s odměnami, pořádek by měl být samozřejmostí. Co tedy vyzkoušet? Povyšte úklid na zábavnou hru, do které se malé dítě rádo zapojí. A rozhodně funguje i model „napodobování" – i vy po sobě před dětmi uklízejte, pouštějte si u toho naplno muziku, smějte se a vyprávějte třeba vtípky. Děti pak uvidí, že i vám úklid nedělá problémy a že vás vlastně těší (i když netěší).

Uklízím, zkus to taky

Malé děti se rády opičí, tak toho využijte. Když budete utírat prach, dejte dítěti malý hadřík nebo smetáček a požádejte ho, aby vám pomáhalo. Jakmile mu dáte důvěru, bude na sebe hrdé. No, a bude si myslet, že uklízení je ta nejlepší věc na světě. Požádejte ho o pomoc každý den, třeba jen na pět minut. Pokud jde o hračky, řekněte mu, že i plyšáci potřebují spát nebo že kostky by v noci sebral nějaký skřítek.

Udělejte z úklidu hravou záležitost. Vymyslet se dá cokoliv. Osvědčuje se třeba hra na závody. Do ruky si vezměte kuchyňskou minutku a vyzvěte děti ke hře: „Když dokážete uklidit ty rozházené kostky nebo lego do doby, než minutka zazvoní, tak jste vyhrály zmrzlinu!“ Soutěživost je dětem vlastní, takže to můžete zkusit. Podobně fungovala i výzva: „Když si do pěti minut neuklidíte, nestihnete v televizi pohádku!“ Pokud šlo o jejich oblíbené filmy nebo seriály, zaručeně úklid stihly.

Snažte se dětem vysvětlit, že je lepší vyndat z krabice jen to, s čím si chtějí hrát, nikoli vyházet ven celý obsah bedny. Až je začne hra s kostkami nebo panenkami nudit, hračky dají samy zpátky a teprve pak si vyndají jinou hračku, třeba lego nebo knížku.

Knížky patří do knihovny, plyšová zvířátka na poličku

Trvejte důsledně na tom, aby děti uklízely hračky na určená místa. Knížky patří do knihovny, plyšová zvířátka zase na poličku (nebo tam, kde jste jim určili jejich místo). K tomu patří i rutina – určité věci se mají dělat ve stejném pořadí, jděte příkladem. Po obědě vyhoďte zbytky jídla a dejte talíře do myčky, ukliďte kuchyňskou linku a teprve pak si udělejte kafe. Dítě uvidí, že i vy jste k sobě důslední. Když nebudete uklízet vy, jen těžko to můžete požadovat od dítěte.

Někdy dětem dovolte, aby si čas od času udělaly ve svém pokoji nepořádek. Ovšem jen tam. Zdůrazněte, že pořádek se bude udržovat ve společných prostorách, že bude uklizená (ustlaná) postel, že bude průchozí chodba, že se hračky budou „válet“ jen na určeném území. Ve všech bodech platí, že bez ohledu na to, jakou strategii zvolíte, měli byste ji jako rodiče dotáhnout do finále.

Spousta rodičů sice stanoví pravidla, ale nedodrží je. Jakmile řeknete, že když nebudou hračky uklizené, nebude Večerníček, měli byste dodržet slovo a Večerníček nepustit. Důslednost dodržet stanovená pravidla pomáhají dětem, aby změnily svoje chování. Na druhou stranu není žádná tragédie zjistit, že původní metoda nefunguje a že je na místě vymyslet jinou.

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku

Kategorie