Zobrazit přihlášovací formulář

Jak správně pečovat o dětské zuby? Udělejte z čištění zábavu!

  • Publikováno:
Jak správně pečovat o dětské zuby? Udělejte z čištění zábavu!

I když mléčné zuby dětem během pár let vypadají a nahradí je zuby stálé, je důležité péči o ně nepodceňovat. V opačném případě totiž svým potomkům můžete zadělat na pořádné problémy. Na to kdy s pravidelným čištěním začít a čeho se vyvarovat, jsme se proto zeptali přímo zubního lékaře.

Vědět to, jak se správně starat o dětský chrup, by měla být povinnost každého rodiče. Správný vývoj prvních zubů totiž ovlivňuje i vývoj stálých zubů, protože pokud mléčné zuby vypadnou příliš brzy, mohou mít druhé zuby zdravotní komplikace. Je proto důležité o mléčné zuby umět správně pečovat a naučit chodit dítě i na pravidelné návštěvy stomatologa. Správná péče o mléčné zuby je důležitá i proto, že se velmi rychle kazí. Dětské zuby jsou totiž menší a slabá je i vrstva skloviny, která je chrání. Ta je navíc méně mineralizovaná, takže není příliš pevná. V důsledku to znamená, že kaz na dětském zubu vzniká rychleji.

Čistěte od prvního zoubku

S čištěním zubů je ideální začínat hned po prořezání prvních zubů do úst. Nejprve se zuby otírají plenkou, potom se většinou používá tzv. prsťáček. Jde o obvykle silikonový kartáček, který se navléká na prst. Jakmile jsou zuby více povyrostlé, přichází na řadu malý dětský kartáček. Technika čištění je stejná jako u dospělých, ale většinou je to limitováno spolupráci s dítětem. Děti zubní pastu často polykají. Ideální je s ní proto začít čistit až tak od dvou let dítěte. Pasty dáváme jen malé množství.

VYHRAJTE DĚTSKÝ IONIZAČNÍ KARTÁČEK IONICKISS

Zapojte se do soutěže a vyhrajte jeden ze 3 ionizačních zubních kartáčků IONICKISS pro děti. Ten zajistí, že díky jedinečné japonské technologii jsou zoubky čistější a to i v těžce přístupných místech. Plak, který je příčinou zubního kazu a také zánětů dásní, odstraňuje tento revoluční zubní kartáček o 48% efektivněji než běžný manuální kartáček. Navíc bez nutnosti použití pasty.  

Informace k soutěži najdete ZDE >>

Nezapomínejte na mezizubní pomůcky

Aby si děti zvykly na kartáček, tak jim ho dáváme do ruky, jakmile ho dokážou dobře udržet. Platí ale pravidlo, že přibližně do deseti let musí rodič zuby dočišťovat. Děti nemají ještě vyvinutou jemnou motoriku a nezvládnou si chrup dobře vyčistit. “Důležité je také využívání mezizubních pomůcek. U dětí používáme nit a ideálně i mezizubní kartáček - byť jen malý, ale vytváříme tak návyk do dospělosti,“ radí MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská.

Omezte nevhodné nápoje a sladkosti

Zubní kaz vzniká úplně stejně jako u stálých zubů. Jen probíhá rychleji. Zásadní roli mají cukry z potravy, ať už je to mléko, příkrmy nebo cokoliv jiného. Pokud ale dítě dodržuje základní zásady správného čištění chrupu, tak se o vznik kazů tolik nemusíme obávat. Zároveň je ale dobré příjem určitých potravin malinko omezit. „Vhodné není dávat dětem pít po celý den sladké ovocné nápoje, které dítě při pití tzv. cucá. Pití pak protéká přes přední zuby a ty jsou tak vystaveny kyselému a sladkému a tím mají větší sklony se pak kazit,“ dodává MDDr. Ondřej Šrámek.

Nepodceňte výběr lékaře

Dobré je začít chodit k zubaři co nejdříve. Ideálně po půl roce, kdy se začnou prořezávat první zuby. Je to důležité i z psychického hlediska dítěte. „Dětský pacient si tak může zvykat na prostředí ordinace. Navíc se na těchto kontrolách nedějí nijak bolestivé věci. Preventivně kontrolujeme zuby a radíme rodičům ohledně zubní hygieny. Děti často vozíme i na křeslech, snažíme se jim z toho udělat takovou hru. Dítě si pak spojí návštěvu zubaře s pozitivní reakcí. Postupně se tak začne vyvíjet vztah a důvěra mezi pacientem a lékařem, což je klíčové při spolupráci. Dostane-li se do ordinace dítě s opravdu bolestivým kazem či úrazem je důležité, aby s námi „spolupracoval“ a nebyl vystresovaný. Stres ze zubaře z dětství se totiž může velmi snadno přenést až do dospělosti a člověku komplikovat život,“ uzavírá MDDr. Ondřej Šrámek.

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku

Kategorie