Zobrazit přihlášovací formulář

Horečka u dětí: Kdy ji snižovat a jak

Červené tvářičky, skleněný pohled, horký dech, únava, nechutenství a nálada pod psa. To jsou nejčastější příznaky toho, že tělíčko vašeho potomka bojuje s horečkou. Pokud ale hned saháte po lécích na její snížení, děláte chybu. Poradíme vám, kdy je čas teplotu začít srážet, i kdy vyrazit k lékaři.

Horečka rodiče někdy dokáže pořádně vyděsit, přesto je paradoxně prospěšná. Snažit se jí srazit hned v počátcích je tak naprosto kontraproduktivní. Jde totiž o přirozenou reakci organismu, který se z těla snaží dostat pryč to, co tam nepatří. A na to potřebuje nějaký ten čas.

Nejčastějším důvodem vyšší teploty je nějaké infekční onemocnění, ať už virové či bakteriální, jako je chřipka, nachlazení, zánět dýchacích cest nebo středního ucha a podobně. Na vině ale může být i růst zubů, reakce na očkování, přehřátí nebo třeba nedostatek tekutin. Za zvýšenou se považuje teplota v rozmezí mezi 37-38 °C, za horečku hodnoty mezi 38-40 °C, nad 40 °C už jde o horečku vysokou.

S návštěvou lékaře i podáváním sirupu počkejte

Foto: iStock.com

Řada rodičů spěchá k lékaři hned, jak horečku naměří. Často jejich cesta dokonce směřuje na pohotovost. Nebo alespoň hned dítěti podají léky na snížení. Jenže když horečku „násilně“ potlačíte, zmizí sice příznaky a dítě se bude cítit lépe, vlastní nemoc ale bude v těle probíhat dál a dříve či později znovu propukne, často s ještě horšími příznaky. Horečka by zkrátka měla mít možnost dělat svojí práci. A na to potřebuje obvykle dva až tři dny. Lékaře kontaktujte, jen pokud teplota prudce stoupá, dítě se vám jeví ochablé, nereaguje, nepřijímá tekutiny, má problémy s pohybem, ledové končetiny, často zvrací, na kůži se objeví mramorování nebo krvavé skvrnky, případně pokud ho trápí silné bolesti hlavy či břicha.

Vsaďte na klid a dostatek tekutin

Foto: iStock.com

V případě horečky je nejdůležitější udržet dítě v klidu. Zajistěte mu ticho, nepouštějte mu televizi, nedávejte do ruky tablet. Raději vezměte do ruky knížku a přečtěte mu nějakou pěknou pohádku. A nechte ho klidně spát tak často, jak potřebuje. Často ho ale kontrolujte, zda nedošlo k radikálnímu zhoršení stavu. Důležité je zajistit dostatečný příjem tekutin, nejvhodnější je vlažný bylinkový čaj s medem, pokud ale dítěti nechutná, stačí i voda. Zajistěte také, aby v místnosti, kde odpočívá, nebylo ani přetopeno, ani moc chladno. Nezapomínejte také pravidelně větrat.

Vyzkoušejte osvědčené triky našich babiček

Foto: iStock.com

Než sáhnete po lécích na snižování teploty, můžete využít znalostí našich předků. Skvěle fungují například octové ponožky. Smíchejte vlažnou vodu s octem v poměru 5:1, ponožky do roztoku namočte, trochu vyždímejte, navlékněte dítěti na nohy a přes ně dejte ještě jedny suché. Na nohou je nechte asi 10-15 minut. Podmínkou však je, aby dítě nemělo studené končetiny. To platí i u zábalu. Při něm namočte osušku nebo prostěradlo do vody o teplotě 25 – 30 °C, trochu ho vyždímejte a dítěti ho obalte kolem hrudníku s bříškem. Končetiny ničím nepřekrývejte. Zábal nechte působit čtvrt hodiny, pak dejte dítěti čtvrt hodiny pauzu, přeměřte teplotu, a pokud neklesla, ještě jednou zábal zopakujte.

Pokud dítě zábal nesnese, můžete ho sprchovat nebo omývat houbou. Voda nesmí být ledová, ale vlažná a sprchovat začněte postupně od dolních končetin směrem k horní části hrudníku. Pokud teplota neklesne, můžete proceduru několikrát do hodiny opakovat. Pokud klesne alespoň o 0,5 °C, dítě osušte a uložte do postele. Účinný je také tvarohový zábal, který se přikládá na kapesníku či šátku na plosky nohou a dlaně. Přes něj můžete dát igelit a ovázat třeba ještě suchou plínkou. Tvarohový zábal by měl být přiložený alespoň půl hodiny, klidně ale i déle.

 

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku

Kategorie