Už vám to všem doma leze na mozek? Zacvičte si i s dětmi Zdraví

Nedostatek pohybu se podepisuje nejen na postavě, ale i na psychice. A to jak naší, tak i našich ratolestí. Jejich radost z neplánovaných „prázdnin“ bez kamarádů a spolužáků vystřídala nuda a pocit osamění. Je proto načase jim pomoci zvládnout nekonečně dlouhé dny u televize a zvednout jim náladu.

Ať už máte děti školou povinné, předškoláky nebo ty, co navštěvují školku, pokud jste to ještě neudělali, zaměřte se na každodenní harmonogram. Je dobré si vzájemně ujasnit, kdy je čas vyčistit zuby, převléknout se z pyžama, věnovat se učení, a kdy je třeba čas na zábavu. A nezapomeňte do něj zařadit také pravidelné cvičení.

Vždyť ve školce cvičí děti každý den, ve škole mají nejméně dvě hodiny tělesné výchovy týdně, navíc řada z nich navštěvuje také sportovní kroužky, které jsou teď bohužel zrušené. Jejich pohyb se tak v době neplánované karantény do značné míry snížil. A to je třeba napravit. Dostatek pohybu totiž bude mít pozitivní vliv nejen na jejich fyzické, ale také psychické zdraví.

Jděte svým potomkům příkladem

Děti si budují aktivní vztah k pohybu a sportování odmalička a od rodičů. Jsou totiž jejich prvním vzorem. Budete-li sami aktivní, je vyšší pravděpodobnost, že vás budou následovat i vaše děti. Upevní si tak zdravé návyky a lásku ke sportování, která funguje nejen jako prevence proti nadváze, ale je důležitá také pro jejich motorický vývoj. A to díky spojení centrální nervové soustavy s vývinem kostí a svalů.

Zacvičte si společně

Donutit se cvičit doma může být těžší, než se na první pohled zdá, a to i pro řadu dospělých. Proto se dětem nesmíme divit, že se jim občas nechce. Zkuste to proto společně. Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne. Spojte síly, začněte pozvolna a udělejte si plán. Vzájemná motivace pomůže více, než si myslíte.

Pravidelné domácí cvičení například formou her nebo videí se známými sportovci vaše pouto s dětmi ještě více spojí a zaplní nejedno zdlouhavé odpoledne. Začněte s dětmi třeba hned, a to doma v obýváku. Nejen, že v dětech podpoříte soutěživost a zabavíte je, ale budou tak mít i dostatečný pohyb, který je nezbytný pro jejich růst. Nemusíte dětem předat základy gymnastiky. Stačí, aby uměly základní protahovací cviky.

Najděte to, co je baví

Umění pohybu je klíčovou vlastností v životě a děti by si ho měly osvojit odmalička. I když mohou mít pocit, že jim to nejde, měli byste je podpořit. Potřeby každého jsou individuální a každému vyhovuje něco jiného. Zkuste tak s dětmi najít to, co bude bavit právě je. Bude to posilování, tanec, protahování anebo jóga?

Hledejte. Dejte si čas a zkoušejte. Jestliže se děti k pohybu nemají, zkuste zábavné hry. Podpořením soutěživosti dětí zvýšíte jejich motivaci. Ať už budete soupeřit spolu anebo podněcovat sourozence, záleží na vás. Důležité je, aby to děti braly jako zábavu a ne trest. V opačném případě by to jejich vztah k pohybu negativně ovlivnilo.

Zacvičte si spolu s olympioniky

Říkáte si, že potřebujete ještě více motivace? Zkuste tréninková videa s olympioniky, kteří vám ukážou, jak správně provádět nejrůznější cvičení. Do projektu se zapojili olympijští sportovci, jako je česká rekordmanka Šárka Kašpárková, šermířka a bronzová medailistka z Olympijských her mládeže Veronika Bieleszová, Jiří Prskavec, český vodní slalomář závodící v kategorii K1, ve které se v minulém roce stal mistrem světa, a mnoho dalších. Nebudete potřebovat speciální nářadí, postačí vám vaše děti a odhodlání. Lekce najdete na webových stránkách www.sportvokoli.cz.

PublikovánoČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE REGISTROVANÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
© 2004-2020 CZECH NEWS CENTER a.s. | Reklama | Podmínky serveru | Ceník členství | Návod pro inzerci | Desatero | Ochrana kupujících | Dobrý prodejce | Osobní údaje | Kontakt