Zobrazit přihlášovací formulář

Neposlouchá? 5 triků, jak dítě přimět, aby dělalo to, co po něm chcete

Nedělej to, nesahej na to, nelez tam, nestrkej to do pusy… Zdá se vám, že slova s předponou ne užíváte snad tisíckrát denně? Máte pocit, že vás váš potomek často vůbec nevnímá? I tak to může být. K jejich vývoji ale tahle etapa prostě patří. A váš křik nic nespraví. Jak tedy přimět děti, aby vás poslouchaly? Je to poměrně jednoduché.

Foto: iStock.com

Psychoterapeutka Liza Finlay, která je několikanásobnou matkou, se ve své praxi dnes a denně setkává s rodiči, jejichž hlavním problémem je to, že je jejich děti neposlouchají. Mají pocit, že jako rodiče selhali. Cítí se frustrovaní a často nepřiměřeně reagují, ať už hněvem, křikem nebo dokonce vyhrožováním. Tím ale vůbec nic nevyřeší. Proto se Liza rozhodla podělit se se všemi zoufalými rodiči o pět jednoduchých, ale účinných tipů, které vám pomohou přimět vaše ratolesti poslouchat to, co jim říkáte.

Foto: iStock.com

1. Přestaňte mluvit

Možná vám to teď přijde jako paradox, ale jak říká Liza Finlay, rodiče prostě příliš mluví. Podle odborníků dětem denně dáváme v průměru dvě stě příkazů. Ti z nich ale vnímají jen asi pětadvacet procent. Možná vám to přijde málo, uvědomte si ale, že jde asi o padesát různých povelů a požadavků, což určitě není tak špatné. Čím méně příkazů, zákazů a instrukcí od rodičů děti dostávají, tím více mají chuť poslouchat.

Foto: iStock.com

2. Nechte je pocítit důsledky

Je čas na méně řečí a více akce. Pokud si vaše děti nevyndají ze školní tašky sáčky či krabičky s nesnědenou svačinou, bez ohledu na to, kolikrát jim to řeknete, nechte je v příštích dnech čelit páchnoucí pohromě. V případě, že si neuklidí lego rozházené po pokojíčku, naskládejte ho do krabice a tu na pár dnů schovejte někam do komory nebo své skříně.

Foto: iStock.com

3. Jděte jim příkladem

Děti se nejvíc učí pozorováním okolí a přiznejme si upřímně, že mnozí z nás také nejsou příliš dobří posluchači. Jistě, slyšíme něco z toho, co ostatní říkají, ale posloucháme jen „jedním“ uchem, oči máme upřené na cestu a nejspíš také hlavu v oblacích. Aktivní poslech zahrnuje víc, než jen vnímat ušima - uvádí do provozu celé naše tělo (a to včetně našeho srdce). Aktivní poslech vyžaduje, abychom slyšeli víc, než pouhá slova; jde o vnímání (někdy skrytého) významu za slovy a reagování na něj. Jak často můžete říct, že to děláte?

Foto: iStock.com

4. Láska, láska, láska

Někdy děti schválně neposlouchají proto, aby nám poslaly zprávu. Chtějí nám říct něco ve stylu: „Nemůžeš mě donutit, a jsem unavená/ý z toho, že jak mě komanduješ.“ Je čas obnovit dobrou vůli a uložit nějaký ten vklad do banky rodinné lásky. Takže, i když máte pocit, že byste je v ten moment nejradši uškrtili, místo toho je obejměte.

A pokud jste to všechno vyzkoušeli a oni stále neposlouchají...

Foto: iStock.com

5. Šeptejte

Jak naše frustrace stoupá, zvyšuje se i náš hlas. Děti tak nakonec mají pocit, že na ně vlastně jen neustále křičíte. Pokud ale začnete šeptat, je to přesným opakem toho, co očekávají, a to může vést k pro vás překvapivému pozitivnímu výsledku. Tenhle trik funguje nejen na děti, ale třeba i na šéfa nebo manžela. Kromě toho, když mluvíte potichu, jsou lidé nuceni se k vám naklonit. A neříkejte, že nechcete, aby vám vaše děti občas byly blíž?

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku

Kategorie