7 éterických olejů, které pomohou vaší rodině spát klidně celou noc Zdraví

Kvalitní spánek je klíčem ke zdraví. Důležitý je pro děti, stejně jako pro dospělé. V dnešní době ale řadu z nás, a to včetně těch nejmenších, trápí nespavost nebo časté probouzení, což se následně může projevit poruchami pozornosti, zhoršeným myšlením a celkovou únavou. Jednoduchým řešením jsou éterické oleje, které pomohou navodit tu správnou atmosféru pro klidný a hluboký spánek.

Možná aromaterapii příliš nedůvěřujete, ale je jedním z nejlepších možných alternativních prostředků k odbourání stresu a nastolení psychické pohody. Proto je hojně využívána i při léčbě nespavosti u dospělých a také dětí. Umí uklidnit emoce malé holčičky, která se v noci bojí imaginárních strašáků. Mamince pomůže uvolnit mysl, když přemýšlí o všech těch 999 věcech, které musí udělat nadcházející den. Tatínkovi zase pomůže odpočinout si po náročné pracovní cestě.

Aplikovat éterické oleje můžete pomocí aromalampy, aromadifuzéru nebo třeba kapesníčku, na který je nakapete a vdechujete před spaním. Účinné jsou také koupele s několika kapkami éterického oleje. Těch na spaní je celá řada. Patří mezi ně například růže, meduňka, vanilka, myrha, geránium, heřmánek, levandule, ylang-ylang, kadidlo, kozlík, nard, santal a další. Počítejte ale s tím, že budete muset možná vyzkoušet víc olejů. Protože nejsme stroje a každý z nás je jiný, bude někomu skvěle fungovat vousatka a jinému třeba levandule nebo majoránka.

1. Levandule

Výběr tohoto éterického oleje vás nejspíš nepřekvapí. Levandule je známá svými relaxačními a uklidňujícími účinky na celé tělo. Jeho použití je bezpečné pro všechny věkové kategorie – od miminek až po seniory. Kromě podpory zdravého spánku můžete tento olej použít i pro osvěžení prádlo a provonění vašeho domova bez chemikálií nebo syntetických látek.

 

2. Vousatka (Vetiver)

Protože je tento éterický olej destilován z kořenů rostliny, voní velmi bohatě a zemitě. Je to další skvělý olej, který dokáže vyřešit problémy s nespavostí, protože psychicky ukotvuje, zklidňuje a stabilizuje. Dr. Terry Friedmann zkoumal pozitivní účinky vetiveru na chování dětí. Vetiver může významně pomoci při zvládání stresu a při zotavování z citových traumat a šoků. Má poněkud specifickou vůni, na kterou si budete muset zvyknout, na začátku ho proto můžete zkusit smíchat s květinovým nebo citrusovým olejem, jako je levandule nebo bergamot.

 

3. Kadidlo

Esenciální olej, který se získává destilací pryskyřice kadidlovníku, jinak také nazývaného, jako ománské kadidlo, má mnoho způsobů využití. Od nepaměti je používán jako uklidňující, meditativní a povznášející prostředek. Silice z kadidlovníku má antiseptické a uklidňující účinky, pomáhá při úzkostných stavech, depresích, nespavosti a tiší vnitřní neklid. Je proto ideálním olejíčkem pro vyvážení emocí, podporu zdravého spánku a zklidnění mysli. Přidejte 3-5 kapek do vody v aromalampě nebo předepsaný počet kapek do difuzéru či inhalační tyčinky.

 

4. Cedrové dřevo

Tento olej se sladce dřevitou vůní s kafrovým nádechem kromě antiseptických účinků také posiluje vůli a odolnost vůči vnějšímu tlaku, harmonizuje psychiku, je vhodný při nachlazení a bronchitidě a působí jako repelent. Navíc také podporuje zdravou funkci šišinky, která uvolňuje melatonin, přirozený „hormon spánku“, který je produkován především v noci. Pokud vám jeho vůně nevyhovuje, smíchejte ho s levandulovým olejem a naneste na chodidla. Pak si navlékněte ponožky a zamiřte rovnou do postele.

 

5. Ylang Ylang

Ylang Ylang znamená v překladu „květ květin“. Získává se destilací nádherných žlutých květů vysokého stromu Cananga odorata, rostoucího na Madagaskaru, Filipínách a Sumatře. Kromě afrodiziakálních účinků má výrazně zklidňující efekt na tělo i mysl, zklidňuje dýchání a minimalizuje dopady stresu na organismus, často je proto využíván při potížích s nespavostí. V místnosti, kde budete spát, ho použijte přibližně 30 minut před spaním. Počet kapek volte podle velikosti místnosti, v menších prostorách postačí bohatě jedna kapka, ve větších použijte maximálně 2 kapky. Pozor! Olej Ylang Ylang nepoužívejte ve vyšších dávkách, má silnou sladkou vůni a příliš velké množství by mohlo vyvolat zvracení a bolesti hlavy.

 

6. Majoránka

Esenciální olej, který je destilován z listů majoránky, byl využívaný po staletí. Římané této bylince přezdívali „bylina štěstí“, Řekové zase „radost z hor“. Má silný zklidňující a uvolňující efekt, pomáhá při tělesném a duševním vypětí. Dlouhodobě ulevuje od bolestí hlavy a díky harmonizačnímu efektu na psychiku jim pomáhá také předcházet. Zároveň působí na nemoci dýchacího traktu a podporuje trávicí systém. Večer ho v ložnici nakapejte do aromalampy, aromadifuzéru nebo naneste 1-2 kapky přímo na krk pod vlasovou linií.

 

7. Neroli

Olej získávaný parovodní destilací z květů pomerančovníku hořkého je sedativní, působí proti úzkostem a má uklidňující vlastnosti. Jeho účinky znali už staří Egypťané, kteří ho využívali ke zklidnění mysli. Výborně se hodí do směsí s levandulí, heřmánkem, kadidlem nebo růží. Používá se v alternativní medicíně např. na jednotkách intenzivní péče a tam, kde je pacientům zatěžko odpočívat jak mentálně, tak fyzicky a prostředí, v kterém se vyskytují, je pro ně stresující. Hodí se, i pokud u vás doma někoho trápí chřipka nebo viróza, dezinfikuje totiž místnosti od bakterií, virů a toxinů.

PublikovánoČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE REGISTROVANÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Reklama | Podmínky serveru | Ceník členství | Návod pro inzerci | Desatero | Ochrana kupujících | Dobrý prodejce | Osobní údaje | Kontakt

© 2004-2021 CZECH NEWS CENTER a.s.