Zobrazit přihlášovací formulář

Pleť pod rouškou trpí: 5 tipů, jak předejít vzniku akné, zčervenání a vysušení

  • Publikováno:
Pleť pod rouškou trpí: 5 tipů, jak předejít vzniku akné, zčervenání a vysušení

Už více než půl roku jsou roušky součástí našeho běžného života. Jejich dlouhé nošení však může mít neblahé následky pro naši pleť. Nepříjemným problémům se dá z větší části předejít, stačí se jen řídit praktickými radami odborníků, kteří vědí, jak o nadměrně namáhanou pleť správně pečovat.

Dopřejte pleti potřebnou vlhkost

Pro zdravý vzhled pokožky je důležitá optimální vlhkost. Při nošení roušky ale dochází k neustálému otírání pleti o látku, pokožka zároveň trpí nedostatkem čerstvého vzduchu. Všechny tyto faktory se pak podílejí na jejím vysušování. „Při nošení roušky musí být zvláště opatrní například lidé trpící seboroickou dermatitidou, akné, růžovkou, periorální dermatitidou nebo alergií na latex (gumičky na rouškách). Negativně ale může reagovat i pokožka lidí s normální pletí, pokud pracují ve ztíženém prostředí, kde je prach, teplo, vlhko, výpary…“ říká dermatoložka MUDr. Vladěna Fifková. Jako vhodnou prevenci doporučuje zřeknout se make-upu, používat osvědčenou kosmetiku a na noc nanést vhodný regenerační krém nebo intenzivní hydratační booster.

Nepodceňujte pravidelné čištění

„Naše pleť je kvůli nedostatku čerstvého vzduchu, nošení roušek i vlivem stresu, kterému podléháme, dehydrovaná a unavená. Z těchto důvodů je nutné zbavit pleť všech nečistot, zrohovatělé vrstvy i odumřelých buněk a pečlivě se postarat o její dostatečnou hydrataci,“ dodává Denisa Jasinská, která svými radami přispívá na kosmetický blog Inspirace.essente.cz. Základem správné péče je samozřejmě důsledné čištění pleti, nejlépe speciálními mycími emulzemi, které obsahují AHA kyseliny. Ty pokožku jemně, ale důkladně očistí a připraví ji na vstřebávání účinných látek. Po večerním čištění je pak vhodné nanést regenerační krém. Pro intenzivnější péči můžete pod krém přidat i koncentrovaný booster.

Zabraňte vzniku akné

Nejviditelněji trpí pod rouškou pleť, která je náchylná ke vzniku akné. „Typický je výskyt zánětlivých pupínků, uzlin nebo puchýřků, které jsou způsobeny ucpáním vývodu mazových žláz a jejich následným zánětem. Celkový stav akné často také zhoršuje přítomnost roztočů, kvasinek a bakterií. V tkáni pokožky pak vznikají hluboké a rozsáhlé záněty, které se jen obtížně a dlouho hojí,“ říká Denisa Jasinská. Doporučuje používat kosmetické přípravky zaměřené na problematickou a aknózní pleť, které dokážou ničit zánětlivé procesy v kůži již v samotném zárodku a také regulovat tvorbu kožního mazu. Stejně tak by ale měly podpořit i nezbytné regenerační procesy v kůži. Běžné denní krémy nejsou na aknózní a problematickou pleť vhodné. Tato pleť totiž potřebuje speciální dlouhodobou péči, aby na ni mohly působit účinné aktivní látky.

Pozor na začervenání pleti

Velké problémy s pletí zažívají v souvislosti s nošením roušek také lidé s citlivou pokožkou, náchylnou k začervenání a praskání žilek. „Jejich vznik je důsledkem snížené funkce elastických vláken žilní stěny. Ta postupně ztrácí pružnost, kvůli níž dochází k trvalému rozšíření kapilár, jež jsou pak viditelné pod kůží. Pokud se vhodným způsobem o takto citlivou pleť nestaráme, dochází k rozsáhlejším projevům přecitlivělosti pleti, jež může dlouhodobě vést ke vzniku kuperózy, což je trvalé zarudnutí s rozšířením malých povrchových cév,“ upozorňuje Jasinská. Pokud tedy u své pleti pozorujete sklony k začervenání nebo už dokonce červené žilky máte, je třeba o pleť soustavně pečovat a snažit se vyhnout všem situacím, které by její stav zhoršovaly. Právě nošení roušky pleť dráždí, o to více o ni potřebujeme pečovat. Například dermokosmetikou, která obsahuje složky zpevňující cévky a zabraňující jejich dalšímu poškození.

Roušku si denně měňte

„Prevence podráždění pleti spočívá jednak v péči o kůži obličeje a jednak v péči o roušku. Ta by měla být při nošení absolutně čistá a suchá. Po každém použití bychom měli roušku vyprat – ideálně ji vyvařit, a přitom použít vyzkoušený prací prostředek, popř. prací prostředek pro citlivou kůži, a zapomenout na aviváž. Sušit můžeme v sušičce, žehlit s napařením a nechat ji pak volně proschnout,“ doporučuje dermatoložka MUDr. Vladěna Fifková.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku