Zobrazit přihlášovací formulář

Boříme nejčastější mýty o rakovině prsu: Nevyhýbá se mladým, ani mužům

  • Publikováno:
Boříme nejčastější mýty o rakovině prsu: Nevyhýbá se mladým, ani mužům

Patří k nejčastějšímu nádorovému onemocnění u žen. Rakovina prsu postihuje v Česku skoro každou desátou ženu. Bohužel okolo ní stále koluje spousta nepravd a mýtů, díky kterým tuto nemoc podceňuje mnoho žen. Následky pak bývají často tragické. Čím dřív se nádor odhalí, tím větší šanci na uzdravení máme.

V rodině rakovinu nemáme

Mnoho žen neprovádí samovyšetření nebo nechodí na kontroly, protože si myslí, že když se rakovina prsu neobjevila v rodině, jsou mimo ohrožení. Ano, výskyt rakoviny prsu v rodině je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů, to ale neznamená, že rakovinu nemohou mít i ženy, u kterých v rodině předtím nebyla. Bohužel až 80 % žen onemocní i bez předchozí rodinné anamnézy.

Jsem moc mladá na rakovinu i (vyšetření)

Ženy vyšetření často podceňují, protože si myslí, že je věk chrání, že jsou „ ještě příliš mladé“. Bohužel ale statistiky jsou neúprosné. „Moje nejmladší pacientka s rakovinou prsu měla 23 let. Z poslední statistické ročenky 2018 bylo diagnostikováno 7 pacientek s karcinomem prsu od 20-24 let a 40 pacientek s karcinomem prsu od 25 – 29 let v celé ČR,“ říká mamoložka MUDr. Renata Kalajová z Perfect Clinic a dodává: „Je doporučováno chodit na preventivní vyšetření prsů od 30 let 1 x za 2 roky. Já ale doporučuji chodit na vyšetření 1x ročně, protože u mladých žen nádory většinou rychleji rostou, jsou agresivnější a hůře se léčí. U žen s pozitivní rodinnou anamnézou, tzn. že má rakovinu prsu matka nebo sestra, by žena měla chodit na vyšetření prsů 1x za rok už od 20 let. Dominantní vyšetřovací metodou v tomto věku je ultrazvukové vyšetření.“

Postihuje pouze ženy

I muži mohou onemocnět rakovinou prsu, jedná se ale o diagnózu vzácnou. Ročně je hlášeno okolo 40 případů tohoto onemocnění u mužů k cca 7200 případů rakoviny prsu u žen. Rakovina prsu u mužů se projevuje bulkou pod bradavkou nebo u dvorce. Dochází ke vtažení nebo deformaci bradavky. Muži často přichází již s pokročilým prsním nádorem ve formě kožního vředu. Rakovina u mužů se léčí stejně jako u žen operací s následnou onkologickou léčbou. Muži s rakovinou prsu by měli být geneticky vyšetřeni.

Mamografické vyšetření bolí

„Samotné vyšetření může být malinko nepříjemné, především u žen s menšími prsy, ale nejedná se o žádnou intenzivní bolest. A hlavně, tento malý diskomfort dokáže zachránit život. Mamografické vyšetření totiž dokáže odhalit rakovinu již v počáteční fázi,“ dodává mamoložka MUDr. Renata Kalajová. Na bezplatnou preventivní (screeningovou) mamografii má nárok každá žena od 45. roku věku, a to ve dvouletých intervalech. Podmínkou je žádanka od ambulantního gynekologa či praktického lékaře. Mladší ženy mají nárok na bezplatné vyšetření prsou v případě, že patří do rizikové skupiny. Vyšetření si ale samozřejmě můžete zaplatit sama v kterémkoliv věku, nejde o nijak závratnou částku. Obvyklá cena ve screeningových mamografických centrech se pohybuje v rozmezí od 600 do 800 Kč.

Silikonová prsa způsobují rakovinu

Silikonové implantáty nezpůsobují rakovinu prsu, což je doloženo mnoha klinickými studiemi ve světě. Je doloženo, že výskyt rakoviny prsu je stejný ve skupině žen s prsními implantáty jako ve skupině žen bez prsních implantátů.

Rakovina prsu je v poslední době velkým tématem, u žen je to nejčastější zhoubný nádor. Vít Samek si v pořadu Na vlastní otvor televize Mall TV na vlastní prsa vyzkouší ultrazvuk, ale protože tu jde především o ženy, další vyšetření za Víta přebere Terezka Buzková.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku