Jak proměnit dětský pokojíček v pokoj školáka
- Autor: Lenka Ch. (berunkalenka)
- Publikováno:

Máte doma prvňáčka, který už za pár dnů zasedne do školní lavice? Pak byste, pokud jste to ještě neudělali, měli v jeho pokoji provést některé důležité úpravy. Teď už v něm totiž nebude trávit čas jen hraním a odpočinkem, ale promění se také ve studovnu. A s tím se mění i nároky na funkčnost pokoje. Co by v něm tedy nemělo chybět?
Nástup do první třídy je důležitým přelomovým okamžikem v životě každého dítěte. Končí dny bezstarostného dětství, nastupují povinnosti. Rodiče ale často nesou tuto změnu hůř, než samotné děti, které se do školy těší, i když se u nich mohou objevit obavy z neznámého. Je ale třeba si uvědomit, že první třída zásadním způsobem ovlivňuje vztah dítěte k celému školskému procesu. Důležité je proto dítě před nástupem do školy nestrašit, co všechno bude muset zvládnout, ani ho příliš nepřeceňovat větami typu: „Nemáš se čeho bát, jsi ze všech nejlepší!“.
Zpříjemnit mu nástup do školy ale můžete větší či menší proměnou jeho pokojíčku, který teď bude muset sloužit nejen jako místo ke hraní a odpočinku, ale také k učení. A nechte ho se na ní se podílet. Ať si sám například vybere nábytek, židli nebo alespoň doplňky.
Rozdělte pokoj na zóny
„Barevný koberec, malý stoleček na kreslení, hračky. Doteď byl pokoj jedna velká hernička. První věc, která vás nemine, bude rozdělení prostoru na 3 zóny. Pokoj by měla nově tvořit zóna na učení, hraní a na spánek. Dbejte na to, aby od sebe byly zóny alespoň vizuálně oddělené a jedna nezasahovala do druhé. Každá má totiž svá specifika a je důležité, aby se neprolínaly,” doporučuje Adéla Švecová z Poketa.
Dětský rostoucí psací stůl MAYER Profi3 pořídíte v několika barevných variacích.
Zdroj: archiv firmy MAYER
Kvalitní stůl je základ
U něj bude váš potomek dělat úkoly a učit se novou látku, je tedy důležité, aby byl vyhovující. Na co se tedy při výběru zaměřit a čemu věnovat velkou pozornost? Plocha musí být dostatečně velká, aby se na ni vešlo vše potřebné, a malému rozumbradovi se u něj musí především dobře sedět. Ideální je i to, aby deska stolu byla výškově nastavitelná a naklonitelná. Ujistěte se také, že má stůl dostatečné množství šuplíků, nebo sežeňte organizéry a poličky. Prvňáček určitě nedostane hromadu učebnic, slovníků a doplňujících materiálů, ale schopnost třídit pomůcky a organizovat učivo ještě v životě mockrát využije.
Umístění stolu dobře promyslete
Stůl by měl stát u přirozeného zdroje světla, tedy u okna. Zároveň by ale přímé světlo nemělo dítě oslňovat. „Nezapomeňte ani na doplňkový zdroj v podobě lampičky, která má stát tak, aby si při psaní dítě nestínilo rukou. Hlavní osvětlení dětského pokoje by mělo být útulné, takže v teplých tónech, na učení naopak zvolte lampičku se studeným světlem, které nemá tlumivé účinky,” vysvětluje Adéla Švecová z Poketa.
„Dobré je také přizpůsobení pracovního prostředí vhodným osvětlením – aby se světlo co nejméně odráželo od monitoru, ideálně tak, aby nedocházelo k odleskům od okna. Doporučuji volit spíše tlumenější osvětlení,“ radí oftalmoložka MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D. z Oční kliniky NeoVize.
NÁŠ TIP
Učivo by měl mít školák na očích a po ruce. Hodit se bude nástěnka nebo magnetická tabule, na které bude rozvrh hodin a týdenních aktivit. Nezapomeňte ani na výzdobu stěn. Vhodně zvolené plakáty udělají skvělou službu jako doplněk i nenásilné připomenutí učiva.
Pěkný a zároveň praktický designový doplněk je Plakát s českou abecedou. Každé písmeno je zobrazeno ve všech čtyřech svých podobách a doplněno je i obrázkem.
Zdroj: POKETO.CZ Foto: Filip Šach
Pořiďte nové rolety
Pro minimalizaci odlesků slunečních paprsků lze při práci na počítači regulovat světlo zvenčí správným stíněním oken. Mezi vhodné interiérové stínění do pokoje malého školáka patří ty látkové. Jejich výhodou je snadná údržba, jelikož se na nich usazuje méně prachu než v klasických závěsech nebo na horizontálních žaluziích. „Pro alergické děti, které potřebují co nejméně prašné prostředí, jsou k dispozici speciální látky s obsahem skelného vlákna,“ upozorňuje Jan Žižlavský ze společnosti ISOTRA, která se zabývá stínicí technikou.
Díky širokému výběru látek v pestrých barvách nebo s veselým potiskem dokážou rolety pokoj doslova prozářit. Skládané látkové žaluzie poskytují příjemně rozptýlené světlo, které umožní pohodlné psaní úkolů a zároveň poskytne dospívajícím dětem dostatek soukromí. Naopak méně vhodné jsou do dětského pokoje klasické horizontální žaluzie, které jsou u menších dětí poměrně náchylné na poškození a ani na spaní nezatemní příliš kvalitně.
Textilní rolety - nejmenším udělají radost dětské motivy nebo barevné puntíky, dívčí pokojík zase zjemní oblíbený květinový motiv.
Zdroj: ISOTRA.CZ
Nezapomeňte na židli
Pracovní stůl musí doplňovat vyhovující židle, která zaručí, že váš školák či školačka nebudou mít za pár měsíců zničená záda. Zvolte ergonomickou, s nastavitelným polohováním, s opěrkou na záda (případně i na nohy), s područkami a kolečky. Vyplatí se investovat do kvalitní rostoucí židle, která vám vydrží několik let.
Aby židle dítěti po všech stránkách vyhovovala, vezměte ho na nákup s sebou. Úplně nejlepší totiž je, když si bude moct židli vyzkoušet. Navíc zkušený prodejce při prvním pohledu na dítě odhadne a navrhne nejoptimálnější možné řešení.
Zapojte dítě do proměny jeho pokoje
Zóna na hraní se sice zmenšila, to ale neznamená, že by měl být odpočinek méně důležitý. Nechte tento kus pokoje plně v režii vašeho dítěte a pomozte mu jen s finalizací a detaily. Nezapomeňte na posezení – třeba ve formě barevného koberce, polstrované kostky, taburetu nebo sedacího pytle. Hračky pak spolu s dítětem protřiďte a ty pro nejmenší vyměňte za ty vhodné pro školáky.
I když se malí školáci od svého nového „dospělého“ života občas odtrhávají těžko, zóna pro spánek by měla být skutečně plně vyhrazená odpočinku. Zvolte uklidňující barvy a naučte dítě, že v posteli se už nepracuje. Mozek potřebuje chvíli před spánkem „vypnout“.
Partnerem speciálu Back to school je Herkules, univerzální české vodou ředitelné lepidlo pro domácnost, školy, kancelář a domácí dílnu, které společnost Druchema uvedla na trh už na přelomu 50. a 60. let 20. století a od té doby se bez přerušení vyrábí.
Inspirujte se a použijte ho například k výrobě úžasné psí loutky.
Podrobný návod najdete na videu níže:
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli
Chcete opravdu odstranit článek?
Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé
Komentáře k článku




















