Zobrazit přihlášovací formulář

Hemoroidy: Problém, o kterém se mlčí. Jaké jsou jejich příznaky a jak je léčit?

  • Publikováno:
Hemoroidy: Problém, o kterém se mlčí. Jaké jsou jejich příznaky a jak je léčit?

Svědí, řežou, pálí, bolí, mohou i krvácet. Trápí především ženy po padesátce, ale i těhotné, děti, a nevyhýbají se ani mužům. Řeč je o hemoroidech, kterými trpí více než třetina světové populace, řešení ale hledají pouhá 4 % z postižených. Toto onemocnění se ale nevyplácí podceňovat. 

Hemoroidy, lidově „hemeroidy” nebo také zlatá žíla, i další onemocnění konečníku představují ve společnosti tabu, jehož důsledkem je i to, že lidé často jen „tiše“ trpí. Na vině je zpravidla ostych v kombinaci s vědomím, že se jedná „jen" o zvětšenou žílu, která není životu nebezpečná a po nějakém čase se zase sama vrátí do normálu. Omyl ale může být bohužel pravdou.

Objevují se proto, že dochází ke zvýšenému tlaku na stěny cév v oblasti konečníku, a to vlivem zácpy, průjmu, těhotenství, dlouhodobého sezení, nevhodné stravy nebo také obezity, věku či určitých zdravotních dispozic.

  •     Náš tip
    Navštivte portál sedimvklidu.cz, který vám poskytne nejdůležitější informace o prevenci, možnostech léčby a úlevy i interaktivní mapu, která vyhledá specialistu ve vybrané lokalitě.

Problémy intimního rázu nepodceňujte

Běžné hemoroidy samy o sobě sice závažné nebývají, pokud jsou ale dlouhodobě neléčené, mohou přerůst do stádií, kdy dojde nejen k vyhřeznutí postižené žíly, ale i celého konečníku a situaci je pak možné řešit pouze chirurgickým zákrokem, jehož vedlejším efektem může být například i samovolný únik stolice.

Důvodem, proč hemoroidy řešit, ale není jen zajištění vlastního komfortu, ale také vyloučení jiných vážných nemocí. Dalším úskalím, zejména těch vnitřních hemoroidů, které nejsou viditelné, ani se nedají jednoduše nahmatat, je totiž fakt, že jejich příznaky lze snadno zaměnit za symptomy mnohem vážnějších potíží. Typicky to může být zánět tlustého střeva, divertikulitida, polyp tlustého střeva nebo v nejhorším případě kolorektální karcinom, jehož prognózy nejsou nijak příznivé. 

Jak hemoroidy poznat

Mezi charakteristické příznaky hemoroidů patří:

  • podráždění, citlivost, svědění a pálení v oblasti konečníku,

  • diskomfort při sezení,

  • častý průjem nebo naopak zácpa,
  • hrudky okolo řitního otvoru,

  • bolesti břicha,

  • bolestivé vyprazdňování,

  • jasně červená krev na stolici nebo na toaletním papíru.

Léčba a úleva od hemoroidů

Základním krokem pro život bez hemoroidů je úprava jídelníčku tak, aby obsahoval dostatek vlákniny, příjem optimálního množství tekutin, zvýšená hygiena a také pravidelný pohyb, který jednak pomáhá kompenzovat dlouhodobé sezení a zároveň přispívá k udržení zdravé tělesné hmotnosti.

Pro úlevu od pálení, svědění a dalších nepříjemných průvodních jevů se používají například čípky nebo masti. Pro intimní hygienu v anální oblasti je pak vhodné během léčby volit spíše vlhčené ubrousky namísto toaletního papíru. Pokud ale tyto metody nezabírají nebo se hemoroidy objevují opakovaně, případně máte-li podezření, že průvodní jevy mohou signalizovat jiný problém, neváhejte s návštěvou lékaře. Jedině on totiž může stanovit přesnou diagnózu a čím dříve bude zahájena vhodná léčba, tím větší je šance na úspěšné uzdravení.

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku

Kategorie