Zobrazit přihlášovací formulář

Chrápání ničí vztahy! 6 tipů, jak se ho zbavit

  • Publikováno:
Chrápání ničí vztahy! 6 tipů, jak se ho zbavit

Na mysli máme samozřejmě rady, jak se zbavit chrápání, ne partnera, který tímto problémem trpí. Věděli jste, že je tenhle nepříjemný zvuk často důvodem mnoha vážných partnerských hádek? Navíc, chrápání není zdaleka jen problémem mužů, setkáváme se s ním poměrně často i u žen. A s věkem se pravděpodobnost, že se to bude týkat i vás, značně zvyšuje. Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak chrápání omezit.

 

Samotné chrápání vzniká při dýchání vibracemi měkkých tkání hltanu. Během spánku je sníženo napětí svalů, které tvoří svalovou trubici, skrze kterou dýcháme. Menší měrou se na chrápání může podílet i nos, resp. vnitřní partie nosu při větším vybočení nosní přepážky nebo při chronické rýmě. Vznik chrápání také negativně ovlivňuje obezita. S chrápáním začínáme nejčastěji v dospělosti zejména po 40. roku věku. To se vysvětluje snížením elasticity vaziva a svalového napětí, které vede ke snadnějším vibracím (chrápání). Uvádí se, že jistou roli hraje i dědičnost, přičemž chrápání není přímo určeno geneticky, ale určitou skladbou dědičných faktorů, jako je tvar obličeje a oblasti hltanové úžiny.

 

 

Změňte polohu při usínání

Lidé, kteří mají tendence k chrápání by neměli usínat na zádech, protože tato poloha chrápání umocňuje. Pokud usínáte na boku nebo na břiše, tak máte větší šanci dopřát svým spolunocležníkům klidnější noc. Ideální je spát na břiše, kdy máte paži položenou pod polštářem, na kterém ležíte. A pokud se během noci stále převalujete zpět na záda - tak vyzkoušejte legendární DIY tip: Zašijte si do zadní části pyžama golfový míček nebo tenisák. Ten zabrání převalování ve spánku na záda. Na pomoc si také vezměte vyšší polštář, protože pokud ležíte v mírně vyvýšené poloze dojde k lepšímu zprůchodnění dýchacích cest.

Vsaďte na správný pitný režim

 

Možná vás to překvapí, ale dokonce také nedostatečný pitný režim v průběhu celého dne může zvyšovat pravděpodobnost, že budete v noci hlasitě chrápat. Při dehydrataci organismu totiž zalepí naše ústa a nos sekrety, což má za následek hlasité chrápání.

 

 

Pořiďte si zvlhčovač vzduchu a větrejte

 

Jako prevence proti chrápání je také dobré doma používat zvlhčovače vzduchu, protože suchý vzduch může být pro naše sliznice dráždivý a způsobovat chrápání. Do zvlhčovače můžete dát bylinné extrakty z máty nebo eukalyptu, které dobře působí na uvolňování dýchacích cest, “ říká MUDr. Jan Kastner, odborník na spánkovou medicínu z Perfect Clinic. Před usínáním také dobře místnost vyvětrejte. Suchý vzduch a příliš velké teplo chrápání zhoršuje. Ideální teplota na spánek je 18–20 stupňů Celsia.

 

Pozor na alkohol a cigarety před spaním

 

Nežádoucí zvukové efekty při spaní prohlubuje také večerní kouření a konzumace alkoholu. Cigarety dráždí měkké tkáně a dochází díky němu ke zduření a vzniku chrápání. Kouřit byste měli omezit úplně. Alkohol by se neměl pít 2 hodiny před spánkem, protože působí na celkové uvolnění svalů v krku, které vede k chrápání. Navíc alkohol způsobuje častější buzení během noci. Na vznik chrápání má vliv i braní sedativ. Ty mají při spánku stejné účinky jako alkohol.

 

 

Zkuste kapky, spreje a další pomůcky proti chrápání

 

V lékárnách pořídíte celou řadu přípravků, ať už jde o kapky, nosní a ústní spreje, náplasti na nos, ale také různé klipsy nebo třeba zařízení, které chrápání zabraňuje pomocí elektrostimulace. Někdo zase nedá dopustit na různé spreje a kapky, obsahující obvykle různé éterické oleje, které se aplikují před spaním na polštář.

 

Požádejte o pomoc odborníky

 

Pokud již proti chrápání nepomáhají žádné „babské rady“ je na čase zajít k lékaři. Často totiž může chrápání znamenat i vážnější zdravotní problém. Celosvětově nejrozšířenějším a dlouhodobě nejefektivnějším zákrokem ve správně indikovaných případech, který vede k výraznému snížení intenzity či vymizení chrápání u 80-90 % pacientů, je tzv. laserová uvuloplastika (zkr. LAUP), která se provádí u klasických „chrápačů“ (ne apnoiků). Jedná se o operaci v místním znecitlivění, zákrok by se mohl přirovnat k návštěvě u zubního lékaře. Samotný ambulantní zákrok obnáší snesení „přebývající“ části měkkého patra laserem. „Celková doba zákroku je asi 15-20 minut. Nezbytnou podmínkou dobré efektivity zákroku je i pacient bez větší nadváhy, neměl by tedy být operován člověk, jehož BMI (body mass index) překračuje hodnotu kolem 30. Jednak proto, že lidé s větší nadváhou trpí ve vyšší míře spánkovou apnoí, a také proto, že u pacientů s nadváhou má LAUP menší efekt,“ dodává MUDr. Jan Kastner.

 

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku

Kategorie