Zobrazit přihlášovací formulář

Přesunuli jsme uživatelské menu

Nově najdete uživatelské menu nahoře v pravé části stránky. Díky tomu jsou nyní lépe viditelné kategorie Mimibazaru i kategorie zboží prodejců.

Nedaří se vám otěhotnět? Syndrom polycystických ovarií trápí až desetinu žen. Jaké jsou příznaky?

  • Publikováno:
Nedaří se vám otěhotnět? Syndrom polycystických ovarií trápí až desetinu žen. Jaké jsou příznaky?

S neplodností se v Česku potýká každý čtvrtý až pátý pár a jejich počet se rapidně zvyšuje. Důvodů, proč se nedaří počít, je celá řada. Mezi ty nejčastější příčiny ženské neplodnosti patří i syndrom polycystických ovarií. Co přesně tento syndrom znamená, jak se tato nemoc projevuje a jak lze její důsledky zmírnit?

Hormonální porucha s názvem syndrom polycystických ovarií, známý také pod zkratkou PCOS, je soubor příznaků spojených s tvorbou malých cyst na vaječnících. Týká se až 10 procent žen v reprodukčním věku. Ačkoliv se PCOS často projevuje už od první menstruace, nejvíce žen se o své diagnóze dozví až v momentě, kdy se jim nedaří otěhotnět. 

Ve vaječníku zdravé ženy roste každý měsíc jeden váček, takzvaný folikul, ve kterém se nachází vajíčko. V průběhu menstruačního cyklu tento váček dozrává, až praskne a připravené vajíčko uvolní do vejcovodu. Tím dochází k ovulaci. V případě polycystických ovarií však k uvolnění vajíčka nedojde, folikuly se ve vaječnících hromadí a vytvářejí cysty. Vlivem toho nemusí ženský reprodukční systém správně fungovat a žena neovuluje.

Na vině jsou hormony

Celý ženský cyklus je řízen hormony. Syndrom PCO je způsoben jejich nesprávným fungováním, a proto jej řadíme k poruchám endokrinního systému. Za primární faktor je považována snížená citlivost tělesných buněk na inzulin, která složitými mechanismy vede ke zvýšené produkci androgenů neboli „mužských“ hormonů.

Právě vysoké hladiny androgenů zabraňují vaječníkům vytvářet dostatek progesteronu, který je nezbytný pro normální menstruační cyklus. Důsledkem této hormonální dysbalance jsou vaječné folikuly nevyvinuté, kvůli čemuž nedochází k ovulaci. Ta je přitom pro plodnost klíčová.

Zaměřte se na varovné signály

"Většině žen je tak syndrom diagnostikován až v momentě, kdy se jim dlouhodobě nedaří otěhotnět. Lze si ho však všimnout i dříve. Varovným signálem může být nepravidelná či úplně chybějící menstruace. K dalším projevům, za nimiž stojí zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů, patří akné, nadměrné ochlupení či naopak výrazné padání vlasů. Vedlejšími příznaky jsou chronická pánevní bolest a vysoký krevní tlak," říká lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda Kateřina Veselá.

A dodává, že obezřetné by měly být uživatelky hormonální antikoncepce. Při jejím užívání je totiž ženám znemožněno zpozorovat nepravidelnost menstruačního cyklu, hormony v ní obsažené navíc dokážou často potlačit i ostatní specifické příznaky. Potíž tak nastává teprve ve chvíli, kdy se ženě po vysazení antikoncepce nedaří otěhotnět a ona netuší proč.

Syndrom PCO zatím nelze vyléčit. Naděje na otěhotnění zde ale je

Na otázku, proč PCOS vzniká, nejsou lékaři doposud schopni uspokojivě odpovědět. Předpokládá se, že za spuštěním syndromu stojí kombinace genetických faktorů, vliv prostředí a životního stylu. "Ačkoliv se syndrom polycystických ovarií objevuje i u žen s nižší nebo normální hmotností, bývá často spojován s nadváhou. Vyšší váha je navíc rizikovým faktorem i při pozdějším vývoji syndromu. Za zkoušku tak rozhodně stojí změna životního stylu, která se pak často projeví i poklesem hmotnosti," vysvětluje doktorka Kateřina Veselá, která patří mezi přední české i světově uznávané odborníky v oblasti reprodukční medicíny a preimplantační genetiky.

Úplná léčba příčin tohoto onemocnění však zatím bohužel neexistuje. Příznivou zprávou však je, že lékaři dokážou zmírnit nebo zcela potlačit jeho projevy. Mezi léčebné metody primárně patří již zmíněná změna životního stylu a užívání různých potravinových doplňků či léků na předpis, které pomáhají korigovat inzulin a zlepšují funkci vaječníků. Velmi účinné ale může být i chirurgické odstranění nahromaděných cyst, které někdy vede i k úplnému obnovení cyklu.

Ženám, které i přes diagnostikovaný PCOS touží po dítěti, může pomoci asistovaná reprodukce. Kliniky reprodukční medicíny v současnosti ve většině případů umí problémy s neplodností vyřešit a fakt, že žena trpí PCOS, dnes již rozhodně neznamená, že nebude moci otěhotnět. "Pokud se již delší dobu snažíte a miminko ne a ne přijít, nenechávejte si pomoc odborníků jako poslední možnost. Podobně jako u řady dalších nemocí je i při léčbě neplodnosti způsobené syndromem PCO – má-li být úspěšná – klíčovým faktorem čas," dodává doktorka Kateřina Veselá.

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku

Kategorie