Zobrazit přihlášovací formulář

Největší chyby při žehlení vlasů

  • Publikováno:
Největší chyby při žehlení vlasů

I když se módní trendy mění každou sezónu a teď vládnou úpravě vlasů tzv. plážové vlny, odborníci na módu předpokládají, že návrat k co nejhladším vlasům je na spadnutí. A tak pravděpodobně brzy schováme solné spreje a začneme se věnovat tomu, aby naše vlasy byly co nejhladší. Mnoho z nás si ale vlasy žehlí příležitostně nebo pravidelně dlouhodobě. Co děláme nejčastěji špatně? Jaké jsou ANO a NE při žehlení vlasů? Aneb začínáme od sprchy.

ANO: Pokud používáte žehličku spíše na uhlazení vlasů, možná vám bude stačit správný šampón a kondicionér. Používejte výrobky s označením „smoothing“ nebo podobným, který má na vlasy uhlazující efekt, dodá jim patřičné živiny a uzamkne v nich vlhkost. Jenom pozor, takové přípravky často vedou k častějšímu maštění, protože mnoho z nich je pro vlasy moc těžkých.

ANO: Používejte ochranné spreje nebo gely! Jakýkoliv přípravek, který chrání vlasy před teplem, je na místě. Teplo je to, co vlasy primárně poškozuje, a prevence je o mnoho jednodušší (a vnější!) než následná regenerace.

ANO i NE: Sušení vlasů fénem. Čím méně horka musí vlasy vydržet, tím je to pro ně lepší. Takže ideálně bychom neměli používat žehličku po fénování, a pokud, tak jenom výjimečně. Ale zas tak výjimečné to není, že?

Pokud už tedy jdete od mokrých vlasů k vyžehleným do 10 minut, prodlužte to aspoň na 15. Ujistěte se, že vaše vlasy jsou doopravdy suché, než je začnete žehlit. Syčení a pára znamenají okamžitě stop! A pěkně dosušit, jinak voda, kterou vaříte žehličkou ve vlasech, způsobí jejich vysoušení a tím pádem i poškození.

Pokud nechcete žehlit a přesto chcete hezky hladké vlasy, doporučujeme tento postup:

  • Mokré vlasy začněte sušit všemi směry, prostě nepoužívejte kartáč, jenom nechte fén různě foukat na svou hlavu. Takto vysušte vlasy asi z 80 %.
  • Vezměte kartáč a vlasy vyfénujte dohladka a dosucha.
  • První fáze sušení zajistí, že vlasy budou mít texturu, nebudou působit jako helma. Tedy – i když hladké, hezky přirozené.

NE: Máte pocit, že na čím vyšší teplotu žehličku nastavíte, tím bude výsledek rychlejší a lepší? Tak to je velký omyl. Různé vlasy potřebují různou teplotu. Pokud máte přirozeně kudrnaté vlasy a chcete jednou za čas oslnit hlaďounkou hřívou, asi budete muset na své neposedné kudrny použít vyšší kalibr. Zjistěte, jakou NEJNIŽŠÍ teplotou jste schopny dosáhnout kýženého výsledku, a vyšší není třeba.

NE: Nepřejíždějte jeden pramen žehličkou víckrát. Zdá se vám, že je to třeba? To proto, že jste si vzala pramen moc velký (nebo je teplota moc nízká). Co se děje, když žehlíme moc tlustý pramen vlasů? Ty vnější doslova pečeme zaživa, ničíme je ve velkém, ale ty, co jsou schované uvnitř, nezaznamenávají žádný efekt. Aby zaznamenaly, je třeba právě ono nešťastné opakované přejíždění, ale takhle jenom obětujeme první linii. Rozdělte si vlasy do sekcí a berte menší prameny, které bude stačit přejet jen jednou. Klidně pomaleji, ale plynule a (znova) jednou.

NE: Nepoužívejte staré žehličky na vlasy, obnovujte modely. Není to žádné ponoukání k tomu, abyste zbytečně utrácely, ale vývoj nejde zastavit – když napácháme velké škody při žehlení, budeme investovat spoustu peněz do regenerace. Správné nástroje i přípravky pro žehlení nám vlastně můžou ušetřit dost peněz. A to nejen tím, že mají automatické vypnutí.

NE: Že žehlička nepotřebuje vyčistit? Vždyť na ní nic není, není špinavá?Opak je bohužel pravdou. Ulpívá na ní to, co je na vašich vlasech (kde to mimochodem taky není vidět), případné zbytky kondicionéru, ale i ochranné krémy nebo spreje. Ideální je vyčistit žehličku po každém použití, jinak se na ní zbytky spékají a ničí jak povrch, tak následně vaše vlasy.

NE: Žehlíte si vlasy směrem dolů? Pravděpodobně ano, ale pokud ne, gratulujeme – zachováváte si objem. I seberovnější vlasy jsou hezčí, když neleží přímo na hlavě, když mají aspoň trošku objem. Takže je je třeba i žehlením trošku nadzdvihnout. Vezměte pramen, pročešte ho, přichyťte žehličkou a táhněte směrem nahoru, ne dolů k zemi.

NE: Velmi často nepoužíváme při žehlení kartáč nebo hřeben. K čemu, když jsme vlasy rozčesaly předtím? Každý pramen je třeba před přejetím žehličkou pročísnout ideálně hustým kartáčem nebo hřebenem. Jedině tak budete mít všechny vlasy v jednom směru, což je velmi důležité. Pokud máte vlasy různě přes sebe, vytvářejí se na nich žehlením permanentní zlomy, ve kterých vám vlas s největší pravděpodobností brzo upadne.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku