Zobrazit přihlášovací formulář

Co se stane, když budeme používat prošlou kosmetiku

  • Publikováno:
Co se stane, když budeme používat prošlou kosmetiku

Ano, ano, datum spotřeby, to známe. Ale zatím co jogurt se nám po expiraci v lednici neohřeje ani půl dne, takovou řasenku nosíme v kabelkách i měsíce potom, co jsme ji měli dávno vyhodit. Krémy, make-upy, stíny, tvářenky, pudry… to všechno má omezenou dobu bezpečného používání. Zjistíte to snadno, na každé lahvičce je uvedené datum spotřeby. Ale na tvářence se neudělá vrstva plísně a rtěnka neshnije, tak nám tolik nepřipadá nutné je vyhazovat, že?

Konzistence a účinnost

Konzistence produktů se časem mění, přece jen – ani chemické vazby nemusí být nejstálejší. Produkty nejen vysychají, ale například žmolkovatí, vznikají problémy s jejich aplikací, ochranný faktor proti slunci, kyselina salicylová a jiné účinné látky proti akné ztrácejí na své účinnosti. Ale ztráta účinků nebo pohodlí při aplikaci jsou vlastně to nejmenší, co se může stát.

Zdraví a jeho ochrana

Problémem je fakt, že molekuly složení se hroutí a stávají se z nich jiné látky – a na ty můžete reagovat, i když na produkt v rámci jeho oficiální doby trvanlivosti nijak špatné reakce nepozorujete. Podráždění až záněty, ale také různé infekce, otoky, začervenání, vyrážky, akné… to je to, co doopravdy hrozí.

  • Make-up: V make-upech jsou samozřejmě konzervační látky, které vzniku bakterií brání. Nicméně jakmile make-up vystavíme vzduchu, prstům a aplikátorům, začnou se vesele množit. Make-upy s pumpičkou vydrží o trošku déle právě díky menšímu vystavení vzduchu a vnějším bakteriím, ale ani tak bychom je neměli používat déle než 9 měsíců. Ty bez pumpiček 4 – 6.
  • Rtěnka: Rtěnka je v bezprostředním kontaktu s našimi ústy a v nich žijí, jak víme, různé bakterie. Ale také v nich máme sliny, které je neutralizují – ty ovšem rtěnky neprodukují. Proto je zhruba po roce dobré nespotřebovanou rtěnku prostě vyhodit, může způsobovat otoky a podráždění rtů.
  • Řasenka: Byli byste překvapení, jak velké procento dlouho otevřených řasenek v sobě nese například stafylokoka. Řasenku byste měli měnit zhruba co tři měsíce. A to zvlášť, pokud nosíte čočky, ty umí bakterie pěkně přichytit na místě a dát jim možnost poklidného množení.
  • Pudry a pudrové stíny: Jejich „zkažení“ spočívá především v tom, že mění svou strukturu a špatně se nanášejí. Větší množství bakterií se drží v pudrech – přece jen, jsou v kontaktu s větší plochou obličeje. Tak jako tak – po roce vyhodit.
  • Krémy, tělová mléka, sprchové gely atd.: Pokud neobsahují některé speciální kyseliny, které trvanlivost prodlužují, zhruba po půl roce od otevření začínají ztrácet efekt a kazit se. A rozhodně bychom je neměli používat déle než dva roky. (Nezapomeňte, že uvedená expirační doba platí, dokud výrobek neotevřete!) Například oční krémy zkuste uchovávat v ledničce, chlad pomůže a prodloužíte si také účinnost přípravku.

Jak předcházet podráždění?

Kromě vzduchu a času přispívají k množení bakterií v produktech další dva významné faktory. Tím prvním je půjčování produktů – tělo je na své vlastní bakterie o trochu zvyklejší než na ty cizí (taky myslíte na všechny ty testery, které jste v drogeriích a parfumeriích vyzkoušeli?).

Druhá věc je prostředky nanášení. Je jedno, že používáte perfektně čerstvý make-up nebo pudr, když jste si štětec nečistila už měsíce nebo nenanášíte čistýma rukama. Jednou za čas je třeba vyčistit vše, štětce, ale také třeba ořezávátka na tužky.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku

Aja10 ID 56958
14.9.2016, 11:07
Hm, to bych měla dát přečíst své šetřivé mamce, která používá odličovací mléko, dokud ho nespotřebuje, což je někdy i 5 let a více. ,-)
Anýska08 ID 148774 anyska08
14.9.2016, 10:58
Zajímavé čtení, jen tak dále (Y) (Y) (Y) (Y) (clamp) (clamp) (clamp) (clamp)