Zobrazit přihlášovací formulář

Aktivity s dětmi

Přidat návod
(návod si oblíbilo 24 návštěvníků)

Bez plenek aneb komunikace o vylučování

0.0
Bez plenek aneb komunikace o vylučování

Postup

Kateřina Procházková Skůpová svému dítěti plínky nedává. Pozná, kdy se Štěpánkovi chce.

Skoro od začátku ho drží v klubíčku nad mísou. V rozhovoru se dozvíte hlavně o metodě a jak ji doma aplikovat.

Jak jste se o bezplenkové metodě vlastně dověděla? A proč jste se pro ni rozhodla? Určitě to znamená plně se dítěti věnovat, pozorovat, až bych řekla "číhat".
Ještě jsem ani nebyla těhotná, když jsem se o bezplenkové komunikační metodě (BKM) na internetu dočetla. S miminkem v břichu jsem o ní uvažovala, ale vzápětí ji zavrhla. Zjistila jsem, že "bezplenková" miminka nosí plíny většinou tak do roka a půl (a já považovala brzké odplenění za hlavní výhodu), a že ta komunikace o vylučování musí být pěkná fuška.

BKM totiž není učení na nočník, ale snaha lépe porozumět potomkovi a reagovat na jeho potřeby. Děti hned po narození dávají najevo svou potřebu čůrat nebo kadit. Většina rodičů zažila, že je miminko pokropilo vzápětí po rozbalení plínky - a opravdu to není náhoda. Rodič se může naučit rozpoznávat jakási znamení, že kojenec potřebuje ulevit. Může to být kopání nožičkama, brek zdánlivě bez příčiny, vrtění se nebo jakési mručení.

Dnešní matky v západním světě ale mají po porodu spoustu starostí a číhat, kdy mimino čůrá, může být nad jejich síly. Ani mě nenapadlo, že to zkusím.

V pěti a půl měsících si ovšem bezplenkovku syn sám vymohl a přestat už nešlo. Dával svou velkou potřebu tak usilovně najevo, že jsem ho prostě musela podržet v klubíčku nad nočníkem a on se vykakal a vyčůral. Byla jsem nadšená. Dva dny jsem pozorovala, jak často a za jakých okolností počůrá (látkovou) plenu a později zkoušela odhadnout, kdy se mu bude chtít. Podobně, jako když jsem se po jeho narození učila rozpoznávat, kdy dává najevo hlad, chlad, teplo, nudu, otrávenost, bolení bříška...

Od té doby tráví Štěpán minimum času v mokru, po kakání stačí zadeček otřít - stolice neznečistí ostatní části těla a zdá se být také spokojenější. U příštího miminka zkusím BKM od začátku a těším se, že účinně pomůže od bolestivých větrů.

Je důležité, v jakém ročním období metodu praktikujete? Chci říct, že mi přijde lehčí začít s metodou v létě, kdy dítě může v podstatě běhat nahaté.
V teplých obdobích je to samozřejmě snazší, ale ani v zimě to není nemožné - stačí místo punčocháčů nasadit návleky nebo místo tepláčků tzv. rychloprdky (kalhoty s rozstřihem v rozkroku), aby šlo snadno odhalit zadeček bez nebezpeční prochladnutí dítěte. Existují i další kousky oblečení, které mohou pomoci v rychlém umístění nad nočník (viz http://mokosha.info). Nám stačily návleky.

Poznala jste to na dítěti hned nebo je v tom trénink? Nebo to jde i bez toho?
Jistá zkušenost je potřeba. To, že syn potřebuje kakat, bylo na něm patrné od začátku. Čůrání jsem poznávala těžko (většinou se projevovalo jako nespokojenost), dobře nám však fungovala a funguje intuice a časování - tedy nabídnout mu nočník po probuzení, po jídle, když má syn dlouho suchou plínku.

Tak nebo tak to jistě přinese asi nějaké škody na podlaze - takže není od věci se zeptat: asi jste netrénovali na koberci?
Myslím, že většina "bezplenkových" miminek má stejně jako můj syn po většinu dne i noci plínku nebo nějakou pojistku (kalhotky vycpané čtvrtinou plínky atd.) - název BKM může být trochu matoucí. Cílem této metody není, aby dítě čůralo po bytě jako štěně. Ale to víte, že vyčůrané a vykakané dítě nechávám běhat po bytě bez plínky a i když nám komunikace o vylučování zrovna funguje, tak se to neobejde bez nehod. Ale koberec jsem čistila jen párkrát a ani není flekatý.

Jak dlouho nácvik trval? Od prvního bezplenkování k nočníku?
BKM opravdu není nácvik a onou nádobou ani nemusí být nočník. Řada maminek nechává své děti vylučovat do lavorku, umyvadla, čínského nočníčku - s tím jsme my také začínali. Je velmi pohodlné podržet nad ním v klubíčku dítě, které ještě nesedí. Ale rozumím, kam míříte: kdy je tedy konečně dítě nočníkově gramotné? To je velmi individuální - průměrné "bezplenkové" dítě pleny opravdu nepotřebuje zhruba od roka a půl. Štěpánovi je právě rok a pět měsíců, plínky nosí doma i venku a počůrá jednu až tři denně a pokaká tak jednu za měsíc. Když mu byl asi rok, tak si v případě malé i velké potřeby nočník nosil. Momentálně hlásí pouze kakání, čůrání jen občas. Nespěchám na něj, i v současném stavu je jeho vylučování pohodlné pro nás oba. Nejvíc oceňuji, že syn začal velmi brzy čůrat ve větších dávkách po delších intervalech. Ze začátku jsem měnila plínku nebo nastavovala nočník zhruba každých 30 minut, ale od jeho osmi měsíců mívá sucho dvě až tři hodiny. Když ho tedy pak posadím na nočník, jistě už potřebuje a uleví si.

Co bylo pro vás nejobtížnější?
Asi úplný začátek - rozhodnout se, že dva dny obětuju pozorování, kdy Štěpán čůrá - jak dlouhé jsou intervaly, jak čůrání souvisí s probuzením, jestli vylučování spouští pití nebo jen pouhé spatření tekoucí vody... Od té doby je to zábava.

Určitě máte z této zkušenosti i nějaké veselé zážitky...
Pobavilo mě, když se maminky na plavání, kam chodíme, tvářily na nočníkování s osmiměsíčním kojencem nedůvěřivě. "Vás po vylezení z bazénu Honzík nepočůrá?," reagovala jsem na udivené pohledy. "No jo, počůrá," zamyslela se maminka, posadila syna na nočník a on se k jejímu údivu vyčůral i vykakal.

Jak to řešíte v noci?
Pravověrné "bezplenkářky" prominou, ale v noci má syn plínu. Donedávna se kojil několikrát za noc a při případném probuzení brečel, netroufla jsem si ho proto nikdy posadit na nočník (pokud nebyl zcela vzhůru). Míval buď velmi savou bambusovou, nebo jednorázovou papírovou plenu. Teď se v noci nekojí a stačí mu jedna klasická čtvercová plínka - v noci se většinou nebudí a čůrá jednou nebo vůbec.

### Také určitě nejste pořád doma - jak se bezplenková metoda realizuje na procházce, na výlětě, v obchodě, na návštěvě...?

Při prvních úspěších, když bylo Štěpánovi mezi šesti a deseti měsíci, jsem s sebou nosila čínský nočníček, nezabere moc místa. Prakticky pokaždé, když jsem nad ním syna podržela, z něj něco vypadlo. Později jsme přešli na sedací nočník, zvětšily se intervaly mezi jednotlivými čůráními a od té doby Štěpánovi nabízím nočník před odchodem ven a hned po návratu. Na cestu má savou plínu se separační vložkou, která udržuje zadeček v suchu.

Myslíte si, že je to metoda vhodná kdykoli, kdekoli, pro kohokoli? Komu byste ji přes všechny dobré zkušenosti s ní nedoporučila?
Metoda je sice přirozenější národům žijícím mimo Evropu a Severní Ameriku, ale pro české matky trávící na mateřské relativně dlouhou dobu to může být i zábavné zpestření běžných dnů a další cesta, jak víc porozumět svému dítěti. Baví i babičky a tatínky, a tak ji mohou aplikovat i pracující matky s nedostatkem času. Nenapadá mě nikdo, kdo by ji nemohl vyzkoušet. Doporučila bych ji každému, kdo má chuť poznat víc své dítě a jeho potřeby.

Užitečné odkazy:
http://www.mokosha.info/

http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7

http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clanky/bezplenkova-komunikacni-metoda

http://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThreadID=74057&vGroupOffset=0

autor: Markéta Breníková

Návody mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k návodu

Madsin 5. 3. 2010, 12:16
*-) *-) *-) Dá se tato metoda provozovat u dvojčat nebo vícerčat??? :´( :´( :´( Pak už to asi neni radost a spestření mateřské ,ale pěkný peklo. Vypadala bych asi tak to |-) :-(
Mauglinka 6. 11. 2009, 14:43
to je NEUVĚŘITELNÉ, jak jste tady NETOLERANTNÍ (N). a ke všemu ještě nechápaví... nikdo tady nikomu nic nevnucuje. Mirce TLESKÁM - moc hezky a nenásilně popsaný JEDEN Z MNOHA MOŽNÝCH přístupů k vyměšování.Znám ve svém okolí OSOBNĚ 7 maminek, které tuhle metodu praktikují ( 2 z nich mají 3 děti a jedna dokonce 4 ) a mmch ani jedna z nich nesedí celý den u dítěte s očima na vrch hlavy a nečíhá jestli náááhodou dítě nebude zrovna čůrat nebo kakat. sama mám dítě jedno, po porodu jsem řešila něco jiného než BKM a později už se mi do toho nechtělo, takže máme normálně plíny, ale abych někoho odsuzovala či kritizovala takovým způsobem jak je možné číst níže - to je fakt MAZEC a dost smutné ...
Kateřina.Pin 6. 10. 2009, 12:52
No, nedá mi to, tak se taky přidám ke komentářům- já myslím, že každé dítě je naprosto jiné a nemyslím si, že by se maminky nesnažily je od plínek odnaučit. Mé první dítě bylo bez plínek i na noc v roce a dvou měsících, prostě jsem poznala, že na to má, tak jsme to zkusili a bylo to. Dva dny se počůrával, pak to pochopil, naprostá pohoda. Nutno říct, že jakmile začal sedět, tak jsme trénovali nočník - po spaní, před jídlem, před spaním, před a po procházce a nakonec jsem začala zjišťovat, že počůráváme stále méně plen. Po třech letech se nám narodily dvojčátka. Nyní je jim rok a osm měsíců. Jak začali sedět, začali jsme nočníkovat, když tam něco je, skončí to v nočníku, to pochopili hned, ale to je tak vše. Až nyní si malej řekne o kakání, malá nic. Moc plín nepočurají, většinou se trefíme, ale já to fakt nehrotím. Oni jsou prostě v pohodě. Zkoušeli jsme to bez plínek a týden jsem nedělala nic jiného než vytírala loužičky a že jich po dvojčatech je! :-)Jsou krásní, zdraví, šikovní, veselí a že zatím nejsou bez plín? Ále... žádný dospělý plíny nenosí (tedy pokud nemá zdravotní problém), tak co :-). Nicméně, je to určitě dobrý článek k zamyšlení, byl dobrý nápad ho sem dát, já jsem o tom nikdy neslyšela. Ovšem řekla bych, že to je tak pro monomámy ;-), fakt. Hezký den všem, K.
evag 6. 10. 2009, 10:26
Tak ačkoli jsem o této „metodě“ nevěděla, ale některé prvky jsem v minulosti vlastně aplikovala :-) My všecko řešíme tak nějak intuitivně. Moje holčička kakala od 13 měsíců pouze na nočník. Dle mého názoru to bylo tím, že měla vždy tužší stolici a k této činnosti musela vyvinout nějaké úsilí a předem to nahlásila. Tak jsem jí vždy dala nočník a bylo to. Tento „úspěch“ jsem měla téměř„zadarmo“ a „bez práce“. „Ee“ mi hlásila i když byla ještě malinká (do plínky), brala to opravdu jako komunikaci a nikdy to nebyl „falešný poplach“. Ale třeba v době, kdy ještě neseděla (mluvila fakt dost brzo), mě dávat ji nad mísu nebo tak vůbec nenapadlo. Nevím ale, jak a zda vůbec by to šlo aplikovat u dětí, které mají velkou potřebu tekuté konzistence několikrát denně a tak rychle, že než si to můžou samy uvědomit, tak je to v plíně. Na čůrání jsem teda víceméně číhala a pobízela a když se teď na to zpětně dívám, bylo to docela dost úsilí a pozornosti. Dítko bylo vstřícné a komunikativní, šlo to hezky, tak proč ne. V té době jsem měla dostatek prostoru a času, který jsem, když se teď na to zpětně dívám, možná mohla strávit jinak. Ale nebylo to na úkor malé, spíš mne samotné a nevadilo mi to. Jsem sama zvědavá, jak nám vše půjde u druhého potomka ;-) Myslím, že každý si musí stanovit sám, zda vynaložené úsilí je úměrné výsledku. Je to podle mě stejné jako všechny „žhavé“ diskuze o kojení, dudlíku, stravování apod. Vše je třeba brát s rozumem a citem a přizpůsobit vše chodu a zvyklostem v rodině. Inspirovat se a zamyslet se ano, ale stresovat se, že kluk od sousedky už a náš ještě ne může být spíš kontraproduktivní. Navíc, když každé dítko je originál a „univerzální návod na použití“ není. :-$ E.
alimama 7. 10. 2009, 13:34
@evag Evi - je to možné, a to i u dítka které má "velkou potřebu tekuté konzistence " osmkrát denně. Samozřejmě, ne všechno se dá odchytit, protože mnohdy se nejedná o "plánovanou" velkou potřebu, ale jen doprovod prdíku, ale jde to. :-p
kiwiu 6. 10. 2009, 10:20
Zdravím Vás. Po přečteni reakcí musim take reagovat. Neodsuzujte, prosim, veci, ktere se Vam mozna zdaji "podivne". S dcerou praktikuji bezplenkovou metodu od jejich 3tydnu. Nema opruzeniny, naválí se ve vlastnich hovínkách (prominte ten vyraz). Nyni slavime 9mesic, stale chodi na nocnik bez jakychkoli problemu, kdykoli ji dam na hrníček, tak pokazde vykona potrebu. I nam by nebylo prijemne kdybychom museli lezet na zadech ve vlastnich vymešcích. Jeste mala poznamka-nejsem zadny otrok, bylo to me svobodne rozhodnuti davat dite na nocnik chvili po naarozeni. I pritel mne podporuje, dceru take dava na hrníček (child1). Přeji Vám hezký den, Kristina (@)
JarkaH 6. 10. 2009, 10:36
@kiwiu mám už velké dítě a vůbec nechci o metodě polemizovat, ale jenom nechápujednu jedinou věc, jak posadíte na hrneček miminko ve věku 3 týdnů *-) *-) *-) tomu fakt nerozumím
kiwiu 6. 10. 2009, 10:53
@JarkaH DĚKUJI ZA REAKCI Ne né..takto male detatko se na hrnicek neposazuje! To by byl nerozum! Pro takto male deti je prijemna a prirozena prenatální poloha-tedy poloha v klubíčku. V této poloze dite přidrzite nad nadobkou (čínský nočníček, umyvadlo, toaleta, plastový obal na květináč atd.) a dite vykona potrebu. Znovu opakuji, takto male detatko se na hrnicek nedava do polohy sedu! Dite posadime az ve veku, kdy samo sedi bez opory! To je opravdu dulezite... Urcite znate ten pripad, kdy detatko prebalujete, ono je chvili bez plinečky a hned čura/kaká...Nejsou to naschvaly, ale prirozene chovani. Oni citi, ze je nic nesvazuje, ze pokud si ulevi neciti potom vlhko. Jsou mazaní :-$ (X)
marenka222 6. 10. 2009, 9:58
Ehm. Všem kritičkám bych doporučila popřemýšlet, jak to ASI dělaly mámy dříve (třeba před 50-60 lety). Mou babičku (85 let) naopak udivuje, že někdo nechává dítě v plínce 24 hod a ani ho nenechá, aby se vyčůralo/vykakalo na nočníčku. Dříve se to nejmenovalo BKM a bylo to zcela normální. Logicky, když dítko v noci nečůralo, tak se mu po probuzení chce, tak ho posadím na nočníček a je to. Nebo to bývá chvíli po kojení. Nebo když je dlouho suché. Tak asi 60 procent zachytíme a připadá mi to teda úplně přirozené. A autorka článku se zcela jistě nesoustřeďuje jen na čůrání svého dítěte, ale chtěla se s ostatními podělit o svou zkušenost....pomoci atd.
Ste326 (upraveno) 6. 10. 2009, 9:40
Mirko, je to pěkný a poučný článek. Nehledě na to, že neznalým velmi doporučuji přečíst si i knížku Bez plenky, autor: Ingrid Bauerová. BKM je opravdu o vnímání dítěte, ať už jste schopna vždy pochopit, že potřebuje vyměšovat či ne. Je to stejné, jako když reaguje na Vaše slova a Vy vidíte na očích mnohdy, že Vás chápe ještě více, než je schopné Vám říci, protože ještě nemluví. Pokud má hlad, také to poznáte. Pokud se mu něco nelíbí, také hledáte přece příčinu, co se děje a jak danou nespokojenost vyřešit. Takže tak. A mimochodem sama vidím, že když se miminko nechá vykakat, jak se krásně uvolní a nebolí jej bříško. Na BKM jsme se dopracovali také až u třetího dítěte samovolně a neříkám, že jej zvládáme vždy a za všech okolností, nicméně do uspokojování potřeb dítěte toto také patří. Ať si kdo chce, co chce říká (Y) (Y)
zuzajdak 6. 10. 2009, 0:08
kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody (H)
Hodan 5. 10. 2009, 23:26
Jo, a já mám 4 děti, nejmenší má 7 měsíců a taky je bez plín! Metoda je super, malý i počká, až si umyju ty ruce, když vařím (jak tu některá psala)! A mám celkem uklizeno a vařím teplé večeře a myslím, že se dětem věnuji dost - ne že jen čekám na čůrací signál! Rozhodně si myslím, že je to krásný návrat ke kořenům! A rozčilují mě psychologové tvrdící, že dítě dokáže ovládat svěrače třeba až ve 3 letech! Jak to, že náš malý to zvládá tak, že za celý víkend nemá ani jednu plenku mokrou?!
michlena 5. 10. 2009, 23:00
a doporučuji všem přečíst si tohle http://www.vedomematerstvi.cz/news/od-plinky-k-umyvadlu/
michlena 5. 10. 2009, 22:56
Držím pěsti a obdivuji odvahu a statečnost Mirky, která tu šla s kůží na trh! Máte moji plnou podporu! JÁ JSEM MATKA, KTERÁ VYCHOVÁVÁ 3 DĚTI A BKM bohužel OBJEVILA AŽ U POSLEDNÍHO. Takže můžu srovnat dítě výhradně v jednorázovkách, dítě v látkovách a dítě s BKM - a jsem si jistá, že nic lepšího pro své miminko už udělat nemůžu! A já také znám maminky, které BKM praktikují. Zkuste se na to podívat z vaší pozice - proč nenosíte plíny, když si myslíte, že je to pro toho nejdražšího poklad na světě to nejlepší? Hnusná představa, co? A přemýšlely jste někdy nad tím, jak dlouho vlastně lidé používají plenky a co bylo před tím?
MartickaM 26. 7. 2009, 15:11
:-#
Zrušený účet 4. 6. 2009, 4:40
Ježíš, to je kravina.. Ani jsem to nedočetla celé.. Skoro neustále spící novorozeně ze spánku nevyluzuje žádný signál, že vykonalo svoji potřebu.. A sledovat celou dobu miminko, tak mám z mozku jednoho velkýho bobka :-o A už vůbec se to nedá praktikovat s tříletým pubošem.. Aspoň si myslím, že to bude záhul a na takové ptákoviny nebude čas *-) To raději až skončí období výměny 14 jednorázových plenek denně, pořídím látkovky..
slunecnicel 20. 5. 2009, 9:16
Teda to je zase hovadina (N) (N) (N) (N) už vidím jak mamina sedí doma celý den a jen pozoruje své dítě na nějaký ten příznak, že by mohla chtít vykonat potřebu 8-| Nic proti, ale mám 2 syny a oba dva jsem seznámila s nočníkem až po jejich prvích narozeninách a raději než pozorováním jsem si s nimi hrála a nebo trávila volný čas venku a nočník jsem spíš zapojovala do hry aby si na něj sami zvykali. Starší byl na 1,5 roce plně bez plen a mladší na 20 měs a neřídila jsem se podobnýma hovadinama co zde popisujete v návodu ;-)
kemosek 5. 4. 2009, 17:07
Já si také myslím, že dítko na tom musí být hlavně psychicky připravené, někdo to chápe v roku a půl a někdo má plíny do 2-3 let.Malá má rok a také zkouším na nočník ale myslím že z toho zatím nemá extra rozum co dělá a je jí asi jedno kdy to dělá.( má rok) až to pochopí tak to pochopí. Jednou na to příjde každy!!! ;-)
anib 4. 4. 2009, 11:40
No nevím . Masajové -Masajky nosí své dítě v kangách na zádech, když dítě vykoná potřebu-malá se neřeší, velká-dítku se poplive zadeček, kangem se utře, pískem se pak vše vypere a vysuší. P.S. Své dny na mateřské jsem si dokázala zpestřit třeba výletem procházkou a tak, než doma číhat na znamení kdy na nočník. Podle mě metoda nevychová uvědomělé chzení na nočník, pouze podmíněný reflex, jako Pavlovovi psi, když slintali, jen zahlédli talíř se žrádlem.
korýška 4. 4. 2009, 10:44
Možné to je - ale znám plno těch, co před porodem měli taková "předsevzetí" ;-) ;-) ;-) a po porodu velice rychle přešly na papírové pleny :-D :-D :-D.... Já osobně bych to absolutně nezvládala - a hlavně jak v zimě s miminem *-) *-) *-), to se tady asi neřeší *-)
Katuna 4. 4. 2009, 9:28
Tak já to radši ani nečetla celý ;-) ;-) ;-)Stačí si představit v zimě vyndávat mimi z fusaku a vysvlíkat ho :-$To nemluvím o nastydnutí atd......Moje holka byla bez plínek už od 18 měsíců a to i na noc....Kluk měl zase plíny do 3,5 let...No a co?Fakt nechápu ty matky *-) *-) *-)
zigi 4. 4. 2009, 6:57
Nevím jestli je to spíš k smíchu nebo k pláči. ... Podle mě to zavání návodem na dobrovolnou "šikanu" sebe i svého dítěte.. (H) Zvlášť , když jsem vůbec nepochopila , jaký to má vlastně efekt - píšou, že zhruba v 1,5 roce je dítě bez plenek , ale to je i přeci i spousta dětí bez této metody a když ne, houby se stane. Všechno má svůj čas....
JarkaH 3. 4. 2009, 22:28
no, já osobně to považovala za vtip, pak jsem projela diskuzi a nestačím se divit. Přestože se vcelku snažím, občas uvařím kroupy nebo pohanku a CocaColu dcera nepije ani nepila po hektolitrech, tohle je na mě extrém a připadá mi to jako otročina v nějaké sektě.

Podobné návody

Vybrané nabídky

Kategorie