Dětská sada 2x textilní rouška, 1x pytlík PIRÁT
Dětská sada 2x textilní rouška, 1x pytlík PIRÁT
Respirátor KN95- Dospělí , rouška, cena za 1ks
Dětský Respirátor , rouška s dinosaury cena za 1ks
Dětský Respirátor , rouška s dinosaury, cena za 1ks
DĚTSKÁ ROUŠKA S AKTIVNÍM STŘÍBREM - nepoužitá
LUXUSNÍ ROUŠKA + POUZDRO + POPRUH ANEKKE N.O.V.Á.
LUXUSNÍ ROUŠKA SANTORO LONDON N.O.V.Á.
Roušky
Rouška, respirátor nebo štít: Jak vybrat správně a jak je používat?
Prostředky pro ochranu dýchacích cest se v posledních měsících staly nedílnou součástí našich životů. Ať už ty doma šité nebo kupované. Jenže různých typů je v obchodech celá řada, a zdaleka ne každý vás před viry ochrání. Jak se v nich tedy vlastně orientovat? A je lepší respirátor nebo rouška?
Nosit je musíme v prostředcích hromadné dopravy, ve vnitřních prostorách, i venku v zastavěných prostorách obcí, pokud jsou rozestupy mezi lidmi menší než dva metry. Staly se tak povinnou výbavou. Řeč je o ochranných prostředcích dýchacích cest, jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky. Ať už sáhnete po kterémkoliv z nich, splníte danou povinnost. Ne každá z těchto pomůcek vás ale ochrání před viry poletujícími v ovzduší, fungují totiž na rozdílném principu. Proto vám pomůžeme zorientovat se v nich. Seznámíme vás s jednotlivými druhy, které se vyrábí, jejich výhodami a nevýhodami, a prozradíme, pro jaké situace jsou určené.
Rouška
Nazývají se také ústenky a jsou teď asi nejpoužívanější pomůckou. Na jaře dokonce stmelily Česko, když se kvůli nedostatku jiných ochranných pomůcek pustila většina lidí do jejich domácí výroby, šily je v ruce i na strojích. Je ale dobré si uvědomit, že před nákazou vás neochrání. Fungují totiž jen v případě, že by je všichni poctivě nosili. Rozhodně jsou ale lepší, než nic. Riziko onemocnění totiž alespoň snižují.
Roušky, ať už z lékárny, galanterie nebo doma ušité, všeobecně slouží k ochraně vašeho okolí. Pokud jste nemocní, brání kapénkovému šíření nemoci, zachycují kapénky obsahující virus a tím brání jeho šíření.
Jednorázové roušky
Jsou nejlevnější, snadno dostupné, dobře se přes ně dýchá. Bohužel ale příliš dobře nepřiléhají k obličeji, i když některé v sobě mají drátek, díky kterému se dají vytvarovat na nos a tvář každého uživatele, aby lépe padly. Vyrobené jsou buď z papíru, nebo z netkané textilie. Určené jsou ale jen pro jednorázové použití. Mají poměrně krátkou životnost, je nutné je měnit každé dvě až čtyři hodiny. Pokud rouška zvlhne, zvýší se její propustnost, účinnost se snižuje a proto je třeba ji co nejrychleji vyměnit.
Látkové roušky
Jejich výhodou je, že si je můžete klidně vyrobit doma a navíc ve tvaru, který vám nejlépe sedí. Široká je i nabídka prodejců. Nejlepším materiálem je 100% bavlna. Jsou pohodlnější a dají se používat opakovaně, je třeba je ale po každém použití důkladně vyprat buď v pračce na program s vyvářkou, nebo ručně a následně je vyvařit v hrnci. Nejlepší jsou ty dvouvrstvé, které mají „kapsičku“ na vložení filtru. Často se ale přes ně hůře dýchá a i u nich platí, že pokud zvlhnou, je třeba je co nejrychleji vyměnit za jinou.
Podstatně účinnější pak jsou ty z moderních sofistikovaných materiálů, například z nanovláken, které mají podstatně lepší filtrační schopnosti než roušky výše zmiňované. Často obsahují například ještě aktivní částice stříbra s vysokými antibakteriálními účinky.
Respirátor
Respirátory na rozdíl od roušek chrání samotné uživatele. Používány mohou být opakovaně, je třeba je ale po každém použití důkladně vydezinfikovat. Podle účinnosti se dělí tříd ochrany FFP1, FFP2 a FFP3. Čím vyšší číslo, tím vyšší stupeň ochrany. Pozor si ale také dejte na to, zda je respirátor osazený výdechovým ventilkem. Dýchá se přes něj sice lépe, takový prostředek ale, v případě, že budete nakažení, ochrání vás, bohužel už ale ne vaše okolí.
Respirátor FFP1
Jejich cena je srovnatelná s cenou látkových roušek, a bohužel nejen ta. Podobně jsou na tom s ochranou. Jejich účinnost se totiž pohybuje okolo 80 %. Proti virům tak nejsou příliš vhodnou ochrannou pomůckou. Hodí se především pro práci v prašném prostředí.
Respirátor FFP2
Jsou podstatně účinnější, filtrují totiž 94 % částic. Dokážou tak ochránit i proti jemnému prachu, kouři a aerosolům. Pokud pocházejí ze zahraniční dodávky, mohou být také označeny třídou N95 nebo KN95, mají ale srovnatelnou účinnost.
Respirátor FFP3
Nejúčinnější respirátory, které chrání i proti virům, bakteriím a sporám plísní. Odfiltrovat dokážou celých 99 % částic. Pro běžnou potřebu jich je ale škoda, nejspíš je v současné situaci dokonce ani běžně nekoupíte, potřebují je hlavně zdravotníci, zaměstnanci integrovaného záchranného systému, vojáci, kteří jim pomáhají.
Štít
Někteří lidé raději sahají po štítu, který je lehký, pohodlný, nebrání výhledu, lehce se s ním dýchá. Osvědčil se i těm, kteří nosí brýle. Samotné štíty ale bohužel nepatří k vhodným pomůckám. Nošení ochranného štítu bez roušky totiž podle studie Státního zdravotního ústavu, ale i mnoha dalších studií provedených ve světě, nelze považovat za dostatečnou ochranu dýchacích cest vzhledem k charakteristice šíření infekčních kapének.