Zobrazit přihlášovací formulář
(návod si oblíbilo 95 návštěvníků)

Záchrana orchideje (svraštělé listy, usychání květů, opadávání poupat)

0.0
Záchrana orchideje (svraštělé listy, usychání květů, opadávání poupat)

Postup

Rostlina vypadá, že trpí nedostatkem vláhy, nicméně začnete-li takto postiženou rostlinu o to více zalévat, ještě více jí uškodíte. Došlo s největší pravděpodobností k přemokření substrátu, kořeny z velké části uhnily a rostlina má nyní nedostatek kořenů k tomu, aby dokázaly rostlinku vyživit. Ta postupně usychá, listy se smršťují, pokud měla rostlina nasazeno na květ poupata opadávají, již rozvité květy usychají.
Zatímco krátkodobé sucho orchidej snáší relativně dobře a zakrátko se vzpamatuje, stačí jednou substrát přemokřit, kořeny chytí hnilobu a je to v háji.

Příčina:
Přemokření substrátu (použití nevhodného substrátu), uhnilé kořeny

Prevence:
Substrát musíte nechat před další zálivkou vždy dostatečně vyschnout! Pokud orchidejky pěstujete ve správných tedy průsvitných kontejnerech, snadno můžete kontrolovat, kdy je již substrát suchý. Správná prodleva mezi zálivkami je tedy hodně individuální, liší se v závislosti na velikosti květináče, teploty v místnosti a vlhkosti vzduchu. V menších květináčích substrát prosychá rychleji. Nebojte se také prodloužit prodlevu mezi zálivkami v zimě, kdy teplota na okením parapetu klesá a prosychání substrátu se zpomaluje. Konkrétně tedy může být tato doba dejme tomu 5 dnů u malého 9cm květináče v letním období až po cca 3 týdny u květináče velikosti 18cm v místnosti s teplotou 18°.

Léčení:
Pokud má rostlina většinu kořenů uhnilých, léčba je dlouhodobá a také ne každou takto postiženou rostlinu se ještě podaří zachránit.

Postup záchrany:
* Rostlinu vyjměte z květináče, odstraňte substrát a zkontrolujte kořeny. Zdravé kořeny jsou pevné, křehké, mají stříbřitě šedo-zelenkavou barvu, koneček kořene je zelený, případně fialový. Kořeny vyschlé, prázdné, hnědé nebo černé jsou uhnilé.
* Všechny uhnilé kořeny odstřihněte. Ty kořeny, které jsou žluté až bílé nebo zelené neodstraňujte, z nich ještě mohou vyrašit kořeny nové.
* Pokud rostlinka trpí nedostatkem vláhy, což při nedostatku kořenů určitě trpí, a má-li dostatek listů, ty nejstarší / nejspodnější listy odřízněte. Rostlinka nemusí vyživovat tolik listů a uleví se jí. Pozor ale, minimálně 3-4 nemladší /nejhořejší listy musí zůstat! Také odstraňte všechny květní stvoly, také rostlinu vysilují. Pokud má rostlinka keiki, tak jej ponecháme, je šance že pokud bychom přišli o mateřskou rostlinu, alespoň keiki na mateřské rostlině přežije.
* Celou rostlinu včetně listů ponořte do kyblíku s měkkou odstátou vodou pokojové teploty asi na 2 hodiny. Je to první pomoc při nedostatku vláhy z důvodu nedostatku kořenů. Rostlina si nasaje vláhu zbylými kořínky a čístečně i listy.
* Rostlinu přesaďte do nového substrátu, nejlépe do předem namočených kokosových čipsů s příměsí drceného aktivního uhlí, které omezuje další hnilobné procesy. Nemáte-li k dispozici nový substrát, tak původní alespoň propařte v troubě, poté jej můžete znovu použít. Rostlinku zasaďte tak, aby pokud možno všechny kořeny byly v substrátu, tedy i ty, které třeba předtím byly mimo květináč. Z každého takového zasazeného kořenu mohou v substrátu vyrašit další, nové, které nyní rostlinka moc potřebuje.
* Květináček ponechte původní, případně zvolte i menší (musí být průhledný) a po přesazení jej nedávejte do žádného obalu ať mají kořeny co nejvíce světla.
* Pokud Vám ještě u báze listů zůstala stát voda, vysušte ji ubrouskem.
* Orchidej bude nyní třeba rosit často na listy až do té doby, než si rostlinka vytvoří po přesazení v novém substrátu dostatek nových kořenů. Roste nejlépe dešťovkou nebo jinou měkkou vodou, co nejčastěji, klidně i 5-8x denně. Musíme rostlině dodat vlhkost jiným způsobem, když je kořenů málo. Pokud Vám při rosení steče voda dolů k bázi listů, vysušte ji ubrouskem, ať Vám srdíčko nechytí hnilobu. Po dobu, co bude třeba rostlinku hodně rosit, doporučuji držet rostlinu při teplotě cca 22-25°, pokud by teplota byla pod 20°, mohly by i listy chytit hnilobu.
* Zalévejte standardně formou ponoru (viz odkaz Jak pěstovat orchideje) vždy po vyschnutí substrátu.
* Po přesazení min. 2 měsíce nehnojte, podpoříte tím růst nových kořenů.

Do cca 14 dní by mělo být poznat zlepšení, uvadlé listy by se měly malinko spravit, nicméně úplně se už vetšinou nespraví. Důležité ale je, že nebudou uvadat další. Do měsíce by měly také začít pomalu růst nové kořeny, buď přímo od báze listů nebo ze stávajících kořenů vyraší z boku nové.

Další rady, návody a vše potřebné k zakoupení naleznete na mých webovkách o orchidejích: pro.orchideje.jinde.cz

Postižená rostlina s většinou kořenů uhnilých (vypůjčená fotografie)

Tuto rostlinku jsem dostala od tchýně, abych se pokusila o její záchranu. Všechny kořeny, které byly uvnitř květináče uhnily, zůstaly jen ty, co byly mimo květináč.
Na fotce je rostlina již po dvou hodinách koupele. Před zasazením jsem jí ustřihla 2 nejspodnější listy.
Všechny původně vzdušné kořeny jsem umístila do květináče.

Stejná rostlinka (focená z druhé strany) po přesazení do kokosových čipsů.
Jsou vidět torza ustřižených listů a mladá rostlinka.

Stejná rostlinka po 3 měsících od přesazení.
Vlevo uschnul a odpadl ještě jeden nespodnější list, ovšem rostlince se velmi dobře daří - ostatní staré listy se vyrovnaly téměř do původní podoby, narostly 3 listy nové a v květináči se objevilo spoustu nových krásných kořenů.
I mladá rostlinka se má k světu, za ty 3 měsíce značně povyrostla :).

V tomto případě se nám tedy rostlinku podařilo úspěšně zachránit. Až bude mít mladá rostlinka dostatek svých kořínků, rostliny rozdělím a mladou rostlinku zasadím zvlášť.

Stejná rostlinka po 3 měsících od přesazení (foceno z druhé strany). Kdo by do ní řekl, že před 3 měsíci byla na umření, viďte? :) Správná péče, láska a matka příroda dokáží zázraky :).

Návody mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k návodu

dandy 125 19. 2. 2012, 17:34
Dobrý den mám prozbu taky pěstuji orchidee a pořád mi kvetou ale letos mi na jedné hnědnout listy už druhý list mi odpad .Není to zaléváním .Zalévám jednou týdně .Zůstal mi na ní jeden list .Předem dík za radu Dana :-( :-( :-(
lajda 20. 2. 2012, 13:45
@dandy 125 Dobrý den Dano, nepíšete jakým způsobem listy hnědnou, zda se objeví malý flíček který se zvětšuje nebo hnědne celý naráz, zda je hnědý list suchý, lámavý nebo měkký až vodnatý ... nejlepší by bylo to nafotit a poslat mi na mejl lajda1@seznam.cz.. Nicméně pokud by to byla hniloba a zůstal už jen poslední list, s největší pravděpodobností rostlina odejde celá. Hniloba se na rostlinách objedvuje pokud např. rosíme listy při nižšších teplotách vzduchu, případně může začít hnít střed rostliny, pokud se v něm držela voda. Obecně: vlhko a chladno.
venziva 16. 2. 2012, 13:42
Mně na květním stvolu asi za 3. očkem začala růst nová rostlinka. Nejdřív jsem se radovala, že to bude květ, ale již vidím, že jsou to lístečky.zatím je veliká asi 2 cm. Mohla byste poradit co s tím dál? Jinak stále hnojím, listy pěkně rostou, ale květů se nemohu dočkat. Nejstarší rostlinu mám 2 roky a stále nic. Někdy stvol stříhám, jindy dle rad nechám. Co může být špatně? Děkuji za radu.
lajda 17. 2. 2012, 8:54
@venziva Dobrý den Ivano, malou rostlinku (keiki) nechejte na původní rostlině dokud nebude alespoň 3-4 lístky a aspoň 3-4 kořínky dlouhé cca 5cm. Poté ji můžete i s kouskem květního stvolu na každou stranu odříznout a zasadit zvlášť. Co se týče nekvetení, napadá mě málo světla, ale příčin může být samozřejmě víc. Koukněte na mé webovky o orchidejích: pro.orchideje.jinde.cz a počtěte si tam o pěstování, třeba najdete příčinu, proč Vám nekvetou. Petra
venziva 19. 2. 2012, 17:39
@lajda Děkuji, určitě se podívám. Ráda načerpám nové rady a snad se květů také dočkám. Ivana (X)
hana tv. 2. 2. 2012, 21:36
(clamp) (clamp) (clamp)Moc užitečné rady (Y) (Y) (Y) (Y)Já tak vyhodila už asi 3orchidejky :´( :´(, ale je to už dávno a teď jich mám zbylých 9ks a daří se jim nádherně :-)Nevím čím to je protože se o ně starám pořád stejně, ale důležité je, že skoro pořád kvetou :-) :-) Jen bych se chtěla zeptat co to je když na listech a výhoncích se mi udělaly takové lepkavé kapky?????Nemůžu to dostat dolů. Sice raší další a další výhonky, ale určitě to není v pořádku. Udělalo se mi to asi před 4měsíci na dvou orchidejkách a raději jsem je dala bokem od ostatních. :^) *-) *-)Předem děkuji za odpověď. (hello) (hello) (hello)Hanka
lajda 4. 2. 2012, 0:14
@hana tv. Hani, pokud nemáte na orchidejích škůdce (broučky, bílá chmýříčka, pavučinky, vajíčka), což bývá také příčinou lepkavosti, tak se nemusíte znepokojovat, nejde o nic vážného :-$. Tyto lepkavé kapičky orchidejky občas pouští, většinou jako reakci na prudší změnu teploty, např. při přechodu na topnou sezonu nebo třeba když rostlinu přenášíte venku např. při stěhování. Také pozor na průvan nebo větrání v zimě, to orchidejky přímo nesnáší 8-|
hana tv. 4. 2. 2012, 12:17
@lajda Milá Peťulko (F) (F) (F)moc děkuji za odpověď (L). Škůdce tam opravdu žádné nemám, ale bude to, jak jste psala, tím stěhováním a změnou teploty. Jsem moc ráda, že to není nic vážného, protože jsem na své orchidejky pyšná a dělají mi radost :-). Ještě jednou moc děkuji (L) (L) (L)a mějte se krásně (F) (hello) (hello). Hanka
skacelovav 2. 2. 2012, 16:03
mně orchidej taky málem odešla, pak jsme se přestěhovali a já ji teď mám na okně na severní stranu a roste jak šilenec... ,-)
Emily212 1. 2. 2012, 23:17
jeeeeeeeeeeeeeej zachrana,dakujem. som 1 dostala a pocuvala na radu svokry ako ju pestovat , podla tohto som robila vsetko zleeee 8o| 8o| 8-| (6) hned zajtra sa pustim do liecby hadam ju este zachranim
anaba 1. 2. 2012, 21:15
(F) (F) (F) (F) (F) (F) (F)moc díky,taky se mi to zrovna hodí... ,-) ,-) ,-)
Ovečka 1. 2. 2012, 18:44
Moc děkuju, ani nevíte, jak se mi to teď hodí (L) (L) (L)
lajda 1. 2. 2012, 21:11
@Ovečka Tak to jsem moc ráda, že jsem se konečně dokopala to sem dát ,-) (hello)

Podobné návody

Vybrané nabídky

Kategorie