Zobrazit přihlášovací formulář

Ruční práce

Přidat návod
(návod si oblíbilo 6 návštěvníků)

Tvoříme z křišťálové pryskyřice

0.0
Tvoříme z křišťálové pryskyřice

Postup

1) Vyberte si "lůžko". Může to být přívěsek se zvednutými okraji, ale není to úplně nezbytné, protože pryskyřice při troše šikovnosti nepřeteče ani přes rovný kraj. Pro začátečníky však po vlastních zkušenostech rozhodně doporučuji lůžko se zvednutým okrajem.

- můžete také zvolit kovové výseky, i když nemají zvednuté okraje, při troše zručnosti je můžete využít i pro zalévání pryskyřicí. Podívejte se na loskutáka tady.

- jako lůžko jsem zkoušla i oválek z Cernitu/FIMO, ale nepodařila se mi vyrobit dostatečně rovná placka a pryskyřice mi stékala v místech, kde byl profil nižší :-(

2) Vystřihněte si motiv dle zvoleného lůžka z fotografie (navrhněte si sami obrázek), z jakéhokoliv papíru. Nejvohdnější je fotografický, protože se hezky leskne.

3) Pomocí lepidla na decoupage (ve slabé vrstvě) přilepte vystřižený motiv na lůžko. Papír pak přelakujte lakem na polymerové hmoty (totéž co FIMO lak), který ochrání barvy (lak najdete zde). Pokud nepřelakujete zejména obyčejný papír vyžere pryskyřice barvy a obrázek nebude pěkný. Fotografický papír a jinak leskem opatřený kvalitní papír nemusíte lakovat.

4) Namíchejte si pryskyřici s tvrdidlem dle návodu a zalijte pomalu přelakovaný motiv na lůžku. Pryskyřice vám sama vytvoří mírný kopeček. Zakoupit můžete pryskyřici i na našem e-shopu.

- Při míchání používejte jen plastové a dřevěné věci, které můžete po použití vyhodit. Šetřete si pro tyto účely kelímky od jogurtů, dřívka od nanuků, špejle apod.

- Smíchejte pryskyřici s tvrdidlem v jednom kelímku a pak přelijte do druhého. Zabráníte tak tomu aby Vám někde zůstala nesmíchaná pryskyřice.

- Pokud si nejste jisti poměrem (pokud nemůžete přesně naměřit), dejte raději více tvrdidla.

5) Pomocí plastové lžičky nalévejte pomalu směs pryskyřice s tvrdidlem na výrobek. Pokud máte lůžko bez okrajů, nalijte trochu pryskyřice doprostřed a pomocí párátka jemně pryskyřici rozprostírejte po lůžku.


6) Pryskyřice tuhne různě dlouhou dobu, některá až 24 hodin, některá jen 3 hodiny - držte se v tomto směru návodu. Čím více dáte tvrdidla, tím kratší dobu budete potřebovat pro vytvrzení. Pracovat se směsí můžete prvních 15-20 minut zcela bez problémů a v klidu. Jakmile začne tuhnout je sice měkká, ale pokud se ještě budete snažit něco upravit, zanecháte na povrchu nevzhledné mapy. Při tuhnutí byste měli výrobek něčím zhora zakrýt aby se Vám na něj neprášilo.

Základy bezpečnosti práce:

- POZOR: pryskyřice je zdraví škodlivá látka a je velmi hořlavá!

- používejte rukavice

- používejte respirátor a brýle

- nekuřte a nepracujte u otevřeného ohně

- při práci zajistěte přísun čerstvého vzduchu

- NENECHÁVEJTE V DOSAHU DĚTÍ!

Návod připravila Andrea Krejčí a Alena Špačková

Něco pro fanoušky dinosaurů. Podklad je z Cernitu, ale zajistit aby pryskyřice nestékala bylo obtížné.

Na přívěsku jsou dvě vrstvy, první je velký dinosaurus, pak malý.

Kdybych dělala podobnou věc znovu, dělala bych jí do lůžka a mezi velkým a malým dinosaurem bych udělala ještě jednu vrstvu pryskyřice aby prostorový efekt byl výraznější.

Nehoda s vylitou pryskyřicí. Při pokusu o uříznutí kapky vlevo jsem zlomila nůž...

Dokud není pryskyřice vytvrzená, je možné jí celkem snadno utřít. Cca po půl hodině až hodině (dle množství tvrdiidla) je jako žvýkačka. Proto kontrolujte své výtvory i při tvrdnutí abyste mohli napravit podobné nehody včas.

Teď už po zatvrdnutí mám šanci asi jedině s velkým pilníkem nebo vrtačkou a to tedy nejspíš vynechám.

Návody mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k návodu

Podobné návody

Vybrané nabídky

Kategorie