Zobrazit přihlášovací formulář

Různé vychytávky

Přidat návod
(návod si oblíbilo 9 návštěvníků)

SPÁLENÍ - OPAŘENÍ

0.0
SPÁLENÍ - OPAŘENÍ

Postup

PŘI SPÁLENÍ ČI OPAŘENÍ JSOU MOŽNÉ TYTO OBTÍŽE- SILNÉ BOLESTI, ZČERVENÁNÍ A OTOK KŮŽE (SPÁLENINA 1. STUPNĚ), NÁSLEDNÉ VYTVOŘENÍ PUCHÝŘKŮ (2.STUPEŇ), BÍLO ŠEDÉ SPÁLENINY, AŽ KE ZUHELNATĚNÍ (3.STUPEŇ); PŘI ROZSÁHLÝCH SPÁLENINÁCH ŠOK A SELHÁNÍ KREVNÍHO OBĚHU.
RADA - PŘI VELKOPLOŠNÉM POPÁLENÍ 2. STUPNĚ; PŘI POPÁLENÍ 3. STUPNĚ; KDYŽ JSOU POPÁLENÉ "DĚTI"; PŘI ŠOKU A BEZVĚDOMÍ; JE-LI POPÁLEN OBLIČEJ, KRK NEBO OBLAST POHLAVNÍCH ORGÁNŮ - OKAMŽITĚ VOLEJTE 155.

OPATŘENÍ PRVNÍ POMOCI:
HAŠENÍ: HOŘÍCÍ OSOBU OKAMŽITĚ UHASTE (PLAMENY UHASTE VODOU, NEBO UDUSTE NĚJAKOU POKRÝVKOU NEBO KUSEM ODĚVU.
ODSTRAŇTE ODĚV!
SPÁLENÝ ODĚV OPATRNĚ ODSTRAŇTE, ALE POUZE V PŘÍPADĚ, ŽE NENÍ K TĚLU PŘIŠKVAŘENÝ.
VYŠETŘTE STAV POPÁLENÉHO:
PULS A DÝCHÁNÍ; V PŘÍPADĚ POTŘEBY POSKYTNĚTE UMĚLÉ DÝCHÁNÍ A MASÁŽ SRDCE. POKUD JE PACIENT V BEZVĚDOMÍ, ALE PULS I DÝCHÁNÍ FUNGUJE, OBRAŤTE JEJ DO STABILIZOVANÉ POLOHY NA BOKU.

CO MŮŽETE UDĚLAT:

POPÁLENOU KŮŽI POLÉVEJTE STUDENOU VODOU, NEBO JI DO STUDENÉ VODYNAMOČTE. PROVÁDĚJTE TAK DLOUHO, DOKUD BOLEST NEPOVOLÍ (ASI 10-15 MINUT)

PO OCHLAZENÍ VODOU PŘIKRYJTE POPÁLENINU STERILNÍM KOUSKEM GÁZY
KDYŽ JE SPÁLENÝ OBLIČEJ, OBKLÁDEJTE MÍSTA VLHKÝMI, STUDENÝMI UBROUSKY.

PUCHÝŘE NEPROPICHUJTE, ANI JE NIČÍM NENATÍREJTE,

Návody mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k návodu

marfanov 27. 4. 2009, 13:33
Tak si taky přidám zkušenost - už dvě :-) :-) :-) Naše superhyperaktivní dítě na sebe jednou vylilo čaj, tak 60 stupňů, takže byl první stupeň - valili jsme do bohunic na popáleniny, jelikož to měla na obličeji, kde nám řekli - chladit vodou teploty tajícího ledu, dokud se nedostanem k lékaři, a pokud to opravdu je první stupeň, tak pak už jen promazávat dětským olejíčkem. Podruhé si slečna sáhla na žehličku - to byl druhý stupeň. opět jsem volala popáleniny, ale jelikož jsme nebyli v brně, musela to zmáknout dětská doktorka. takže opět - chladit např. mraženým hráškem, pokud se objeví puchýře, nepropichovat, a mít pro všechny případy doma tzv. mastný tyl - mají v každé lékárně za 15 kč. jinak aspoň kalcium pantothenicum (rovněž v každé lékárně), prostě cokoli mastného, a jelikož to měla na ruce, musí se to obden převazovat. až je kůže nad puchýřem bílá (cca za tři dny), teprve odstřihnout. a trvá to tak 3 týdny, než se to zaléčí..a samozřejmě dezinfekce - betadine. existuje i mast betadine, ta je na popáleniny taky dobrá (Y) tak tolik čerstvé zkušenosti...
Máty44 28. 4. 2009, 9:14
@marfanov Ahojky maminy, tak to náš hyperakťák když mu byly 4 roky lítal venku kolem rozpáleného krbu ikskrát jsme ho odháněli, pak v nestřeženém okamžiku byl na krbu a upadl - tatík v domění že je jen špinavý od popela ho "utřel" pak byl teprve řev - měl to stržené 10*5cm tak jsem hned volala na popápeniny do Vinohradské nem. a tam mi též řekli chladit , chladit jak píše Markét , na ránu pak vazelínu nebo framik. Dnes mu je 13 a nemá ani jizvičku nic by se nepoznalo. Tak to je má zaplt´jediná zkušenost s popáleninou Pá Martina
lerii b 27. 4. 2009, 12:05
:-o :-o :-o :-o :-( pokud mě paměť a hlava neplete tak oděv nikdy nesundáváme........ (mp) (mp) (mp) (mp) (au)
danima3 26. 4. 2009, 15:22
já bych trochu nesouhlasila ... čím víc si popáleninu na zač. chladím, tím dýl mně pak pálí ;-) nevím proč, ale raději to nikdy pod studenou vodu nedávám, možná to funguje jen na mně ale co je rozhodně špatně !! (N) nikdy nekrýt gázou na sucho ... přilepila by se a pak by došlo k odtržení a ještě většímu poškození (F) musí se když tak podmazat třeba vazelínou ( dcera měla opařenou nožičku a takto nám to dělali na chirurgii) (Y)
radostznakupu 26. 4. 2009, 18:02
@danima3 ono ta tkáň se chladí proto aby nebyla rozpálená aby nedošlo k takovému poškození tkáně, jinak asi subjektivní pocity můžou být různé (F) (F) (L) (L) (L) (L) (L)
danima3 26. 4. 2009, 19:16
@radostznakupu jj to souhlasím, mamka na mně taky vždycky kouká, že si to nechladím, mě to pak prostě pálí ještě dva dny, když to nechladím, tak to je za 10 min. dobrý, psala jsem to ale spíš kvůli té gáze, ta se fakt dávat nesmí, bo by to při odtrhnutí byl pak nářez ;-) a jinak právě mluvím ze své zkušenosti .. mám opařenej prst a norm. mi z toho teče i krev, jak se to hojí, prádlo na praní v ruce mám bokem, děti nemají týden umytou hlavu, bo to nedám kloudně do vody ;-) ;-) ;-) ;-) +o( nešikovný maso musí pryč +o(
karca90 (upraveno) 26. 4. 2009, 18:09
vloni jsem si hodně ošklivě opařila ruku /vařící vodou/ a měla jsem tak hluboký spáleniny, že mi studená voda vůbec nezabírala. Ruku jsem 2 hodiny máčela v hrnci se studenou vodou, pak jsem si na ní dala mražený maso a pořád jsem měla pocit, že jí držím nad přímým ohněm. Takže jsme nakonec v noci jeli na pohotovost, kde mě ošetřili a teprve pak se mi jakž takž ulevilo 8-| 8-| 8-| 8-|
Ella0203 26. 4. 2009, 11:03
ano opravdu ledová voda máme to vyzkoušené (Y)
Lucka* (upraveno) 25. 4. 2009, 21:45
někde jsem četla,ze se nema polevat postizene misto studenou vodou,ale vlaznou
ekejsi 28. 4. 2009, 0:12
@Lucka* Také jsem slyšla, že vlažná voda je njelepší, ale na stránkách středočeské záchranné služby http://www.uszssk.cz/index.php?mid=79&msid=78 píšou, že nejlepší je 8stupnů, takže studená, ale ne ledová!
hordi 26. 4. 2009, 9:23
@Lucka* (L)DOBRÝ DEN LUCI, MOJE NÁVODY OPISUJI Z KNIHY, KTEROU JSEM DOSTALA, JMENUJE SE !DOMÁCÍ LÉKAŘ PRO VŠECHNY PŘÍPADY". JE V NÍ SNAD ÚPLNĚ VŠECHNO, ALE PODLE MÝCH ZKUŠENOSTÍ-A ŽE MÁM NA TO ŠTĚSTÍ-KDYŽ SE OPAŘIM PŘI VAŘENÍ, NEBO SPÁLÍM O TROUBU, VŽDYCKY MI OPRAVDU POMOHLA STUDENÁ VODA. (hello)

Podobné návody

Vybrané nabídky

Kategorie