Zobrazit přihlášovací formulář
(návod si oblíbilo 15 návštěvníků)

Tipy a triky pro snadný výsev semen

0.0
Tipy a triky pro snadný výsev semen

Postup

Při troše trpělivosti vypěstujete ze semen téměř všechny druhy zeleniny, okrasné letničky i řadu trvalek. Proces klíčení, cesta od malého semene k vitální a plodné rostlině je zázrak přírody. Pěstování rostlin ze semínek je pro mnoho lidí nejen finančně výhodnou záležitostí, ale i příjemným odpočinkem, tvořivou činností. Je však třeba začít včas.

Co se starými semeny?
Nejlepší je semínka vysévat do roka. Občas se ale stane, že nějaká zbudou zapomenuté dva roky i více. Je škoda je nevyužít, předem se ale vyplatí zkouška klíčivosti.

■Kromě klasického testu klíčivosti postačí i jako orientační rychlotest vsypáni semen do nádobky s vodou.
■Zdravá semena, která budou pravděpodobně dobře klíčit, během 30 minut klesnou ke dnu.
■Ta, která zůstanou na hladině, je lepší odstranit. Tento jednoduchý test můžete provést zároveň s máčením semen, které je před vysetím velmi prospěšné.

Snadné výsevy za okno
Únor je vhodným termínem pro předpěstování sazeniček rostlin s dlouhou vegetační dobou, jako jsou papriky, rajčata, lobelky, petúnie. Pro výsevy jsou ideální mělké misky nebo truhlíky, umístěné na teplém místě, nejlépe na světlém okenním parapetu. Použít ale můžete jakékoli jiné nádoby, naplněné lehkým substrátem – ideální je například nadýchaná zemina z krtinců, vylehčená pískem.

Pro efektivní využití semen je třeba vysévat rovnoměrně, v dostatečných rozestupech. To ale není vždy snadné – zahradníci proto vymysleli mnoho triků, jak si výsev ulehčit.

■Šikovnou pomůckou pro rovnoměrný výsev větších semen je obyčejné pletivo pro králíkárny. Pletivo se položí na substrát a do každého oka vloží jedno semeno.
■Drobounká semínka je dobré smísit s jemným, suchým pískem, a směsí poprášit povrch substrátu. Stejně poslouží i vyschlá kávová sedlina.
Praktické výsevní nádobky ze slisované rašeliny, ve kterých lze předpěstované sazeničky rovnou vysazovat na záhony, můžete nahradit papírovými obaly na vejce.
Semena do substrátu rovnoměrně zatlačíte nejlépe plochým prkýnkem. Zvláště u domácího předpěstování je drobná semena zbytečné překrývat vrstvou substrátu. Semínka, která klíčí lépe přikrytá, posypte pouze tenkou vrstvou prosátého substrátu.

■Pokud výsevné nádoby překryjete perforovanou fólií nebo průsvitným plastem či sklem, vytvoříte klíčícím rostlinkám příznivé mikroklima a substrát nebude tak rychle vysychat.
■Zálivku, která by vzcházející semena mohla přemístit až poškodit, nahraďte alespoň zpočátku rosením pomocí rozprašovače na květiny. Substrát nesmí zaschnout, ale zároveň by neměl být přemokřený. Rosením se vláha dávkuje snadno.
■Proti tzv, padání klíčícíéch rostlin je nejlepší prevencí dostatečně lehký substrát, přiměřená zálivka, případně její obohacení nálevem z heřmánku, který má ochranné účinky.

Přímé výsevy na záhony
Semena otužilých rostlin, jako jsou například ředkvičky, lze vysévat jakmile roztaje sníh a půda se trochu prohřeje a vysuší.

■Prohřátí velmi urychlí skleněný či plastový kryt, který lze podle potřeby přemisťovat, nebo pařeništní okno.
■Časně vysetá semena je pak vhodné přikrýt netkanou bílou textilií, která je mírně zahřívá a také chrání před ptáky, klíčící rostlinky pak před nejrůznějšími škůdci.
■Větší vzcházející sazeničky zase mohou ochránit kryty z pet-láhví bez dna, nebo větších průsvitných kelímků. Velmi krásné jsou staré zahradnické skleněné zvony, které sloužili k témuž účelu.


Pohodlné setí pro každého
Pokud vás při setí bolí záda, použijte lehkou dutou tyčku. Pohodlně ve stoje do jejího horního konce vhazujte semena, která jako potrubní poštou sjedou na místo vymezené dolním otvorem tyčky. Povrch pak můžete jemně udusat obrácenou stranou kovových hrábí.

Návody mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k návodu

Eillee 23. 4. 2014, 8:27
Děkuji za tyto tipy, jakožto začínající zahradnice jsem přesně tohle hledala (Y)

Podobné návody

Vybrané nabídky

Kategorie