Zobrazit přihlášovací formulář

10 nejčastějších zdravotních problémů, které trápí miminka. Vyřešte je!

  • Publikováno:
10 nejčastějších zdravotních problémů, které trápí miminka. Vyřešte je!

Kolika, reflux, rýma, kašel, prořezávající se zoubky... Děti v prvních měsících života trápí celá řada zdravotních problémů. Protože ale neumí mluvit, dávají nám to na vědomí urputným pláčem, kterým trpí i jejich okolí. Víte, jaké jsou nečastější příčiny pláče a jak miminku ulevit?

1. Reflux

Jedná se o samovolný a opakovaný návrat obsahu žaludku, tzv. ublinkávání. Pokud se jedná o výjimečnou situaci a děťátko jinak prospívá, není důvod k obavám. Problém nastává v případě, když dítě zvrací proudem, je neklidné a podrážděné. To už může signalizovat nemoc, kterou není radno přehlížet. Více o refluxu aneb věčném ublinkávání se dočtete ZDE.

2. Prořezávání zoubků

Obávané bolesti při prořezávání zoubků kolem půl roku děťátka jsou strašákem většiny rodičů. Poměrně často jsou doprovázeny i zvýšenou teplotou a průjmy. Bolesti se dají zmírnit zakoupením gumového kousacího kroužku případně jemnou masáží dásní prstem a bylinkovými čaji.

3. Bolavé bříško

Bolest bříška, křeče či prdíky zná téměř každá maminka. Jedná se o typický příznak dětských kolik. Ty mohou být způsobeny intolerancí laktózy, protože novorozenci nemají plně vyvinuté trávení. Naštěstí jsou na trhu přípravky, které dodají chybějící enzym laktázu a vyřeší tak samotnou příčinu vzniku koliky.

Náš tip: Kapičky ColiPrev pro pohodlné zažívání, které jsou vhodné nejen pro miminka, ale i pro dospělé.

4. Zrychlené dýchání

Na prvním místě je nutno říci, že dítě dýchá rychleji než vy, což je zcela v pořádku. Nicméně pokud se rychlost dýchání ještě zvýší, dýchání je trhavé a dochází až k lapání po dechu, je nutné zpozornět. Může se totiž jednat o záškrt, zápal plic či bronchitidu.

5. Horečka

Pokud tělesná teplota u dítěte mladšího půl roku stoupne nad 37,5° C měli bychom být v pozoru. Horečka totiž signalizuje boj těla s infekcí, které rozhodně není radno brát na lehkou váhu. Obzvláště, když se přidají bolesti, křeče, letargie, vyrážka či zvracení, rozhodně neotálejte a vyhledejte lékaře. Jak ale miminku měřit teplotu? Vsaďte na špičkovou technologii a vyzkoušejte bezkontaktní čelní teploměr. Více o tom, kdy horečku u dětí snižovat a jak, najdete ZDE.

Náš tip: Praktický bezdotykový teploměr 2v1 FamiDoc je registrovaný zdravotnický prostředek, který měří vysoce přesně. Kromě měření teploty lidského těla navíc umožňuje i měření povrchové teploty povrchů např. kojenecké stravy.

6. Kašel

U kašle je důležité sledovat celkový zdravotní stav. Štěkavý kašel může totiž znamenat zánět hrtanu, spolu s nachlazením může předznamenávat nachlazení či chřipku, v případě pocitu nedostatku vzduchu a lapání po dechu může znamenat i černý kašel. Děti do 4 let by však léky proti kašli užívat neměly. Pro zmírnění obtíží používejte zvlhčovače vzduchu a dbejte na dostatek tekutin.

7. Ucpaný nos

Ucpaný nos je častým projevem při rýmě. Jak si tedy poradit v tomto případě? Ideální je použít zvlhčovač vzduchu a odsávačku hlenů, která uleví. Pokud různé rýmičky a nachlazení řešíte i s většími dětmi, vsaďte na kompresorový inhalátor. Nejlépe takový, který si poradí díky odsávačce i s rýmou! Respirační choroby tak nebudou mít u vás doma šanci! Více tipů, jak odstranit rýmu ukojence, najdete ZDE.

Náš tip: Inhalátor Omron Duobaby s nosní odsávačkou poslouží ke zmírnění obtíží spojených s ucpaným nosem a pro léčbu dýchacích onemocnění dětí i dospělých členů rodiny.

8. Vyrážka

Pokud se objeví nepříjemná vyrážka, určitě stojí za zvážení začít používat nedráždivá a hypoalergenní mýdla, začít prát v citlivějším pracím prostředku a dbát na dostatečnou hydrataci pokožky miminka. Pokud vyrážka nezmizí, případně se přidají horečka a puchýře, je nejvyšší čas zajít k lékaři.

9. Průjem

Průjem je jedním z nejčastějších dětských onemocnění. Většinou se jedná o následek alergie na některou z potravin, které snědla maminka před kojením. V takovém případě je nutné držet dítě v klidu a hlavně dbát na pravidelný a dostatečný přísun tekutin, aby se předešlo dehydrataci. Pokud se potíže do 24 hodin nezlepší a přidá se horečka či zvracení, zajděte ke svému pediatrovi.

10. Zácpa

Frekvence vyprazdňování u miminek je velmi různá, proto o zácpě mluvíme v případě, že je stolice tvrdá s bolestivým průchodem. Doporučováno je přidání více tekutin a vlákniny, případně masáž bříška, která napomůže mechanickému rozpohybování střev.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku