Zobrazit přihlášovací formulář
(návod si oblíbilo 21 návštěvníků)

Škůdci orchidejí a jak na ně

0.0
Škůdci orchidejí a jak na ně

Postup

I když o orchideje správně pečujeme, někdy se nám tam nějaké ty breberky prostě vyskytnou. Buď si je přineseme z obchodu s novou kytičkou či substrátem nebo nám přelezou z jiných pokojových rostlin či prostě přiletí oknem.

Můžeme je rozdělit na ty co rostlinám škodí a ty co neškodí.

Mezi ty neškodné lze zařadit:
======================
- Chvostoskok - maličký bílý nebo šedý brouček (do 1mm), který žije ve vlhkém substrátu v podstatě všech pokojových květin. Všimneme si jej většinou při zalévání - při ponoření orchideje do nádoby zůstávají na hladině a vyskakují do výšky. Spatříme-li tohoto broučka u svých orchidejí, můžeme zůstat klidní, rostlinu nijak neohrožuje.

- Smutnice - malé černé mušky (cca 2-3mm) lezoucí po substrátu a poletující okolo květináčů. Napadají všechny pokojové rostliny. Jejich larvy škodí drobným kořínkům mladých rostlinek. Většině druhů orchidejí se silnými kořeny tedy nijak neškodí. Nicméně mušky jsou otravné a když se přemnoží, máte je po celém bytě. Nejlepší a snad i nejekologičtější je použít tzv. lepicí šipky, které zapíchnete do květináče a mušky se na ně nalepí. Čím dříve při výskytu mušek je do květináče dáte, tím dříve se jich zbavíte. Šipky je třeba v květináči nechat i nějakou dobu poté, co již mušky nelétají, v substrátu mohou být ještě larvičky, které se teprve vylíhnou.

Zjednodušeně se dá říci, že všichni ostatní broučci a breberky již tak neškodní nejsou :(.

Nejčastějšími škůdci orchidejí jsou:
============================
- Červci
- Svilušky
- Puklice
- Mšice

Nebudu je jednotlivě popisovat, jejich přítomnost jistě poznáte.

Projevy na rostlině (krom broučků samotných):
====================================
- bílé chmýří či pavučinky
- rostliny jsou lepkavé, listy se pokrývají černí
- na spodu listů mohou být vajíčka
- rostlinka neprospívá, růst se pozastaví, listy žloutnou

*** A jak na ně? ***
Důležité je zasáhnout co nejdříve, čím dříve to uděláte, tím je větší pravděpodobnost, že budete úspěšní. Doufat, že škůdci zmizí sami, je naivní :). Nejdříve můžete zkusit broučky pouze posbírat a rostlinu mechanicky očistit např. houbičkou a mýdlovou vodou, nicméně je velmi pravděpodobné, že to stačit nebude.

Níže uvedený postup už je za pomocí přípravků, které ať chceme nebo ne, jsou víceméně agresivní a žádným rostlinám zrovna dobře nedělají. Musíme to brát tak, že vyháníme velké zlo menším zlem a musíme doufat, že jsou naše orchideje silné, aby to ustály.

Další postup, obecný, jednoduchý, funkční:
- rostlinu vyjmeme ze substrátu, všechen substrát z kořenů opatrně odstraníme a kořeny opláchneme (ne studenou vodou, ale vlažnou)
- starý substrát důkladně zabalíme do sáčku a vyhodíme do popelnice, nenecháváme ho v bytě
- celou rostlinu mechanicky očistíme tak, že vatovou štětičkou nebo kouskem vaty namočeném do Francovky (Alpa) potřeme důkladně celou rostlinu. Dbáme na to, aby rostlina nebyla od Alpy příliš "mokrá", po namočení do Alpy vatičku vymačkáme.
Dále použijeme přípravek Mospilan nebo Agrion delta, kterým celou rostlinu po mechanickém očištění postříkáme do skanutí, jen pozor na děti, domácí mazlíčky a rybičky, přece jen, je to chemie, i když v tomto případě jedna z těch bezpečnějších
- necháme důkladně zaschnout (několik hodin, u orchidejí s tužšími listy můžeme nechat i přes noc) a potom celou rostlinu důkladně osprchujeme (opět ne studenou vodou, ale vlažnou)
- poté zasadíme do nových, namočených čipsů (případně jiného Vámi oblíbeného substrátu) a vymytého a desinfikovaného květináče (desinfikujeme opět třeba Alpou)
- minimálně 5 dnů nezaléváme

Tento postup by měl být účinný na většinu nejčastějších škůdců orchidejí. Je nutné jej provést u všech napadených orchidejí najednou, aby se breberky nedostaly do již ošetřených rostlin z těch neošetřených. Pokud jsme byli důslední a pečliví, mělo by stačit výše uvedené provést pouze 1x. V případě, že se škůdci objeví znovu, musíme proceduru opakovat. Vždy je nutné použít nový substrát (nebo původní alespoň řádně propařit v troubě).


Další rady, návody a vše potřebné k zakoupení naleznete na mých webovkách o orchidejích: pro.orchideje.jinde.cz

Návody mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k návodu

mubu 18. 3. 2012, 15:26
Dobrý den,já už mám také napadeno plno orchideí a mám to uži na jiných kytkách,jako sloní noha,kaktusy.V zahradnictví mi paní radila,dát do igelitového pytle ,postříkat proti těmhle škůdcům a na dva dny uzavřít,pak vyndat a ostříkat vodou,kdyby nepomohlo,tak za týden opakovat.Mám tam tu bílou pavučinku a v ní ty bílé hnusné brouky,taky jsem ostříhala květy,měla jsem ty brouky na nich a docela dost.Poradíte mi,už jsem přišla o 4 orchidee,mám strach že přijdu o další a i jiné kytky.Děkuji Andrea
lajda 18. 3. 2012, 17:01
@mubu Dobrý den, broučci se nejdříve usadí v květináči v substrátu a až následně osídlují i nadzemní část rostliny. Z toho důvodu si myslím, že bez vytažení rostliny z květináče, ošetření a výměny substrátu to nepůjde. Zkuste postupovat dle návodu, pod kterým jsou tyto komentáře.
MILADA1111 4. 1. 2012, 13:59
Ja by som sa rada opýtala.... Toto opatrenie dat ich von zo substrátu a dat do nového platí aj v prípade,že chcú kvitnút a rastú im nové stonky? Ja mám totiž napadnutých viac orchideí a to práve malými bielymi chlpatými chrobáčikmi ktorý zanechávajú pavučinku na povrchu. Napádajú aj ketiny-nové pupce a tie skor než rozkvitnú tak uschnú :-( Už ani neviem čo mám robit aby mi orchideje neodišli :-( Dakujem za radu
lajda 1. 2. 2012, 16:42
@MILADA1111 Pokud máte orchideje napadené škůdci musíte jednat rychle, na kvetenství neberte ohled. Postupujte dle návodu a udělejte to co nejdříve.

Podobné návody

Vybrané nabídky

Kategorie