Zobrazit přihlášovací formulář

Grilování

Přidat recept
(recept si oblíbilo 42 návštěvníků)

Grilovací směsi a koření

0.0
Grilovací směsi a koření

Potřebné ingredience

tak zase něco co mi přišlo na email a podělím se

Postup přípravy

I. Grilovací směsi a koření
1. Chilli směs
2. Medová směs
3. Zázvorová směs
4. Sojová směs
5. Ostrá směs
6. Pivní směs
7. Havajská směs
8. Bazalková směs
9. Mexická marináda
Koření

Grilovací směsi
K létu patří grilování masa, ryb, drůbeže a nebo různé druhy masa, které připravujeme jako špízy. Co je ale dobré a především chutné, maso naložit nejméně na 12 hodin do grilovacích směsí. Některé směsi připravujeme za studena, jiné potřebují tepelnou úpravu.

1. Chilli směs
1 šálek rajčatové šťávy, 2 rozdrcené chilli papričky, 2lžíce cukru, 2 lžíce oleje, 1 lžička soli, 1 lžička worcestrové omáčky, 3 stroužky utřeného česneku.
Připravujeme za studena.

2. Medová směs
1 šálek jahodového džemu, 3 lžíce medu, 1 lžíce oleje, 1 lžíce vinného octa, 1lžička soli, půl lžičky skořice.
Připravujeme za studena.

3. Zázvorová směs
4 lžíce přírodního cukru, 4lžíce vinného octa, 1 lžička soli, 3 lžíce sojové omáčky, 1 lžíce oleje, 1 lžička mletého zázvoru.
Připravujeme za studena.

4. Sojová směs
1/4 šálku nakrájené cibulové natě, 1/3 šálku sojové omáčky, 2 lžíce bílého vína, 2 lžíce kečupu, 1 lžíce oleje, 1 lžička worcestrové omáčky.
Připravujeme za studena.

5. Ostrá směs
2 lžíce oleje, 1cibule, 1 stroužek česneku, 2/3 šálku kečupu, 2 lžíce vinného octa, 2 lžičky cukru, 1 lžička chilli koření, 1/2 lžičky soli, 1/2 lžičky ostré hořčice.
Na oleji osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli a česnek utřený se solí.Přidáme ostatní přísady a vše asi 5 minut dusíme za stálého míchání na mírném ohni. Maso potřeme teplou směsí a po vychladnutí dáme uležet.

6. Pivní směs
1 lžička chilli koření, 1/4 šálku světlého piva, 1 lžíce sojové omáčky, 1 lžíce oleje, 1/2 lžičky cukru, 1/2 lžičky soli, 1 nadrobno nakrájená cibule, 1 lžička plnotučné hořčice, několik kapek tabaska.
Připravujeme za studena.

7. Havajská směs
1/4 šálku citrónové šťávy, 2 lžíce oleje, 1 lžička kari koření, 1 lžička mletého zázvoru, 1 lžička soli, 3/4 lžičky cukru, 1 stroužek česneku.
Připravujeme za studena. Stroužek česneku utřeme se solí a smícháme s ostatními přísadami za studena.

8. Bazalková směs
1lžička sušené nebo čerstvé bazalky, 4 lžíce másla, 1 lžíce citrónové šťávy, 3/4 lžičky soli, 1/4 lžičky mletého pepře.
Máslo rozehřejeme a pozvolna do něj všechny přísady přimícháme.

9. Mexická marináda
1/3 šálku oleje, nejlépe olivového, 2 stroužky česneku, 1/3 šálku vinného octa, 1/3 šálku jablečného džusu, 1 lžička chilli koření, 1 lžička cukru, 1 lžička soli, 1/4 lžičky mletého pepře.
Na rozehřátém oleji krátce osmažíme utřený česnek, vmícháme ocet, džus, chilli koření, cukr, sůl, pepř a prohříváme za stálého míchání do zhnědnutí. Tata marináda dodává kuřecímu a rybímu masu zlatavou barvu.


Koření
Použití některých druhů koření.
Koření nazývají se rozmanité části rostlin, nejčastěji plody a květy, kořeny, listy a poupata. Výživné hodnoty nemají, dodávají však pokrmům vůně a povzbuzují chuť k jídlu.

Andělika - se používá jako koření do polévek, omáček a salátů.

Anýz -Badyán - neboli hvězdičkové koření jsou plody malého čínského stromu. Používá se ho jako koření do likérů, cukrovinek, pečiva, vánoční pečivo, ovocné polévky, pudinky, vařené ovoce.

Bazalka - Má velmi výraznou chuť, výborně se hodí do jídel italské kuchyně. Používá se jak čerstvá, tak vařená, na zeleninové pokrmy, těstoviny, vepřové maso, játrové knedlíčky, bílé omáčky.
Bedrník - jako koření se používá jak listí Bedrníku tak i kořen. Jemně nasekané lístky se přidávají do zeleninových polévek a omáček.

Bobkový list - jsou sušené listy vavřínu pravého, listy mají být čerstvé, ne starší jak rok, suché a pružné, světlezelené, nemají být šedivé, hnědé ani s hnědými skvrnami, vyznačují se kořenitou vůní a mírně nahořklou chutí, která dodává jistým pokrmům pikantní příchuť. Suchého bobkového listu užívá se jako přísad do sladkokyselých a rybích polévek, do omáček (rajské, smetanové, svíčkové, polské, fazolové, burgundské), mořidla při úpravě zvěřiny a ryb.

Brutnák (oreček) - Toto koření je vhodné do bylinkových omáček, na bylinkové máslo, k ochucení sýrů a tvarohů, přidává se do červené řepy, špenátu a jiných zeleninových jídel.

Celer - Zelená nať obsahuje vitamín A a C, z minerálů hlavně draslík. Celerovým listem se koření polévky, omáčky, zeleninové saláty, používá se při zapékání i dušení masa se zeleninou. Přidává se do mletých mas a do polévek.

Černobýl (pelyněk černobýl) - Podporuje trávení a činí těžká tučná jídla stravitelnými. Hodí se do pokrmů z mletých mas, do nádivek, vepřové i skopové pečeně a lze ji přidat i do salátů nebo palačinek - ne mnoho asi čajovou lžičku na 1kg masa nebo pokrmu.

Česnek - je oblíbený v kuchyni mnoha národů na Balkáně, v Orientu, v kuchyni francouzské, anglické, italské, španělské, židovské, indické i čínské. U nás se hojně používá do polévek, omáček, při přípravě masa skopového, hovězího i vepřového, při výrobě uzenin, do játrových pomazánek, zabijačkových jídel, jídel z brambor, topinek.

Dobromysl - (oregano)- podporuje chuť k jídlu. Přidává se do pizzi, rizota, špaget, omáček. Dále při přípravě skopového a telecího masa. Nezbytná je při přípravě masa "na divoko".

Estragon - (pelyněk kozatec) - Koření používané na celém světě. Používá se k aromatizování vinných a ovocných octů, do bylinkového másla, do omáček a majonéz, při nakládání zeleniny, do salátů, polévek, marinád a omelet.

Fenykl - pěstuje se pro aromatické semeno. Fenyklem kořeníme některá pečiva, perník, ovocný chlebíček, majonézové nebo kyselé zálivky k zeleninovým salátům, zavařeniny, sýry, nakládaniny.

Hořčice - vyrábí se ze semen rozemletím na jemnou moučku z bílé hořčice části černé hořčice. Hořčice se podává k masitým pokrmům a přidává se k různým pikantním omáčkám a majonézám.

Hřebíček - jsou poupata myrtového stromu, používá se do omáček, cukrovinek a perníku. Pro silnou a pronikavou vůni se hřebíčku používá jen v malých množstvích.

Chilli -(cayennský pepř)- grilované maso, guláš, pikantní omáčky ke zvěřině nebo k rybám, zeleninové saláty.

Jalovec - nakládaná zvěřina, tučnější vepřové, skopové, tmavší omáčky, zelí, kapusta, červená řepa.

Karí -(curry)- Karí koření je směs obsahující koriandr, kardamon, zázvor, bílý pepř, kukumu, nové koření a kmín. Čínské koření karí obsahuje navíc česnekový prášek a papriku, je tmavší barvy a ostřejší, výraznější chuti. Používá se na přípravu kuřete, ryb, zeleniny, rýže, rajské nebo smetanové omáčka, klobás, pečených jater.

Kapary - jsou poupata z trnitého keře kapary, rostoucí divoce v jižní Evropě a užívá se jich k přípravě pikantních omáček, k různým masitým pokrmům.

Kardamon -(také malabárská skořice=rajská zrna)- je důležitou přísadou pokrmů kuchyně indické a čínské, je součástí směsí (karí). Používá se do omáček, k aromatizování octa, hořčice, na vánoční pečivo, kynutá těsta, hovězí guláš, rizoto, sekané maso, kuřecí, skopové a jehněčí pokrmy.

Kerblík - Jemné lístky s lehkým petrželovým aroma se používají čerstvé. Nevaříme!. Použití: bramborová nebo zeleninová polévka, drůbež, jehněčí maso, tvarohové, vaječné a sýrové pomazánky.

Kopr - Je nepostradatelný pro přípravu jídel z okurek, hodí se dobře i k rybě, jídlům z brambor a vajíček, studeným omáčkám dodává pikantní příchuť.

Koriandr - medové koláčky, marcipán, luštěniny, zavařeninové a drůbeží paštiky, kapusta, mrkev, červená řepa.

Kmín, mletý kmín - Je plod luční rostliny, používá se kmínové semeno. Účinné látky kmínu povzbuzují činnost zažívacích orgánů, potlačují křeče při kolikách a onemocněních žaludku a upravují zažívání. Kmín působí také proti choroboplodným zárodkům a střevním parazitům. Používá se při pečení žitného chleba, kmínového pečiva, vaření brambor, do polévek, při přípravě masa a uzenin, do pomazánek a měkkých sýrů, tvarohů, salátů a zeleniny. Je součástí do nálevů při nakládání zeleniny, kyselého zelí, okurek.

Levandule - jako koření se používají listy, nebo snítky s květy při přípravě francouzské, italské a španělské kuchyně, a to vždy v malém množství spolu s rozmarýnem.

Libeček - Bývá označován i jako koření maggi. Lístečky, tenké stonky i omyté a usušené kořeny se vaří a výborně se hodí do polévek a omáček. Vyznačuje se silným arómatem, používejte ho proto opatrně. Ochutí při vaření brambor nebo luštěnin, přidáváme jej do bramborových a luštěninových polévek, rybích a masových vývarů, do salátů, mletých mas, tvarohů, pomazánek, bešamel, bylinkové máslo, sekané (mleté) maso. Přidáváme pro aromatickou chuť v malém množství.

Majoránka - Používá se jak čerstvá tak sušená, například do uzenin a játrových paštik, do zeleninových a masitých polévek, do nádivek. Pěstuje se jako jednoletá bylina. Používáme v sezóně čerstvou, v zimě sušenou do polévek, gulášů, dušených i pečených mas, ke kachně, huse, do luštěninových pokrmů, mletých mas, jitrnic, skopového masa.

Máta peprná - čerstvé lístky přidáváme do ovocných salátů, ovocných nápojů, bowlí, ze sušené připravujeme čaj proti plynatosti, žaludečním a žlučníkovým potížím.

Meduňka citrónová - Listy silně voní jako citrónová kůra. Hodí se do salátových zálivek a do sladkých ovocných jídel. Lístky jsou vhodné i na zdobení. Sušené lístky se používají na čaj. Používáme k ochucení limonád, ovocných salátů a všude tam, kde používáme citrónovou šťávu.

Muškátový květ a oříšek - používá se v malém množství do moučníků a pečiv. Též některé zeleniny, polévky a omáčky vyžadují této kořenité přísady.

Oregano - (divoká majoránka) - Nepostradatelné koření do pizzy, je oblíbené také v řecké kuchyni.

Paprika - Plodů papriky je několik odrůd. Červená rozemletá se užívá k pokrmům masitým jako zadělávané telecí, kuře na paprice, guláše, zadělávané dršky, polévky. Zelené papriky plníme dušenou rýží a masem.

Pažitka - Raší již v předjarních teplých dnech. Používá se čerstvá, většinou nasekaná na jemno. Používáme ji čerstvou i zmrazenou do hotových polévek, omáček, k vejcím, tvarohu, pomazánkám, do omelet.

Pelyněk brotan - (boží dřevec)- Je to léčivá bylina i koření. Používá se v malém množství ke kořenění tučného vepřového a skopového masa, pečené husy a kachny, ale také k ochucení koláčů, tvarohu, majonéz a salátů.

Pepř - jsou plody popínavého keře, černý pepř je z nedozrálých sušených plodů, bílý pepř se připravuje máčením ve vápenné vodě nebo mořské soli z plodů zralých. Pepř je nezbytným kořením při vaření.

Petrželová nať - kořen - Pro vylepšení chuti se používá jak hladká tak i kadeřavá petržel, na ozdobu se však hodí lépe kadeřavý druh. Petržel jídlo okoření podobně jako celer a vaří se s jídlem. Petržel se uplatní všude tam, kde používáme pažitu. Je v kuchyni nepostradatelná pro jemnou aromatickou chuť a svěží i dekorativní vzhled zejména v studené kuchyni. Nemá chybět v nádivkách, polévkách, salátech, přidáváme ji k vejcím, tvarohu, sýrům, těstovinám, sekaným masům. Sušíme ji, zmrazujeme, jemně nakrájenou i v ledových kostkách.

Provensálské koření - směs Saturejka, Bazalka, Tymián, Oregano.

Rozmarýn - Lístky jsou špičaté a tvrdé. Při dávají se do polévek, masitých a rybích jídel, karbanátků a do drůbeže. Vaří se.

Řeřicha - Lehce ji vypěstujeme sami, např. na vatě nebo v kořenáči. Má velmi kořeněnou chuť a je bohatá na vitamín C. Používá se jen čerstvá.

Saturejka - Chutná jemně palčivě a vyniká zejména v luštěninových a obilninových jídlech (zvýrazňuje jejich chuť), vodových a bramborových polévkách, v zelí, kapustě, houbách, nádivkách, rybí polévce při nakládání zeleniny v octě, je známá ze staročeské kuchyně při přípravě zvěřinových jídel a smetanových omáček.

Skořice - je kůra větví skořicovníku, vavřínovitého druhu rostlin. Skořici používáme ke kořenění nákypů, moučníků, a některých cukrovinek.

Šafrán - je zboží velmi drahé, u nás málo používané a když tak jen jako barviva do polévek.

Šalvěj - Je silně aromatická. Pro výraznou chuť používáme jen několik čerstvých lístků, přiměřeně sušených, které stačí pokrm provonět. Používá se při přípravě skopového a jehněčího masa, ryb, karbanátků, ke kachně. Vaří se s jídlem.

Tymián - Je nepostradatelný především v kuchyni italské a francouzské. Lístky se používají čerstvé, a lze je vařit i se stonkem. Hodí se k česneku, šalvěji, oreganu, estragonu a majoránce. Kořeníme jím opatrně pro velmi aromatickou až štiplavou chuť. Je nezbytný při přípravě některých omáček, luštěninových jídel, sekaných mas, zvěřiny.

Vanilka - jsou plody rostliny vstravačovité, pocházející z tropických krajů Ameriky. Používá se ponejvíce v cukrářství k přípravě různých krémů a likérů. Zboží dobré poznáme po barvě černohnědé a silné vůni.

Yzop - používáme do mletých mas, saláty, tvaroh, nádivky, masové bramborové nebo zeleninové polévky, vepřové pečeně, hovězí závitky.

Zázvor - jsou kořeny stejnojmenné rostliny. Používá se ku kořenění polévek, zavařenin, pečiva, omáček, a různých nápojů.

Recepty mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k receptu

Lenča37 5. 8. 2013, 8:43
Dobrý den,Hani vyzkoušela jsem Vaši Ostrou směs a musím říct mnamka,včera jsme grilovali a měla úspěch (Y) (Y)Všem chutnalo :-) (clamp)
hrusticka84 31. 3. 2012, 13:35
Mám vyzkoušenou pivní směs a byla to námka (jidlo) (jidlo) (jidlo) (jidlo)

Podobné recepty

Vybrané nabídky

Kategorie