Zobrazit přihlášovací formulář

Daně a poplatky

Avatar
Odesláním formuláře souhlasíte s pravidly diskusí
evik01 29. 1. 2022, 20:19
Dobrý večer, nevíte, jestli už je někde k dispozici (ke stáhnutí) interaktivní daňové přiznání za rok 2021? *-)
sarah.05 27. 1. 2022, 12:48
Holky je tady někdo kdo mi poradí ohledně daní? Komu můžu napsat zprávu? (F)
Lanna1 27. 1. 2022, 12:59
@sarah.05 Zkuste určitě Hanku, ta ví snad všechno na světě ,-) (F)
sarah.05 27. 1. 2022, 13:19
@Lanna1 Děkuji moc (F)
Megule 26. 1. 2022, 14:53
Prosim dcera mela k HPP jeste brigadu do 10 000 kc, dava i brigadu do danoveho priznani ? Ono totiz bude asi dost tezke dostat z majitele potvrzeni o zdanitelných příjmech, co potom v takovem případě?
Hanka_Bohmova 26. 1. 2022, 17:07
@Megule Pokud brigáda je dohoda o provedení práce, tak daň je odvedená srážkou a tím se to považuje za vyřešené - ledaže by ona sama to dobrovolně chtěla do přiznání dát (může to být výhodné, záleží na celkovém ročním výdělku z HPP). Takže pokud by měla nějak složitě mámit ze zaměstnavatele potvrzení, může se na to klidně vykašlat a bude to v pořádku.
Megule 26. 1. 2022, 17:20
@Hanka_Bohmova Hani dekuji moc
DABED 21. 1. 2022, 9:05
Pěkný den, prosím o radu. Dělám manželovi daňové přiznání za rok 2021 na daňovém portále ministerstva. Do srpna byl zaměstnanec, v září veden na Úřadě práce, od října OSVČ Není mi jasné, kde vezmu pojistné (zdravotní a sociální) v II.oddíl 32, v potvrzení o zdanitelných příjmech má pouze příjem + daň. a kam se píše odvedené pojistné za OSVČ - příloha č. 1, nikde to nemohu najít. a to že byl veden na pracáku se někde uvádí, nebo se dá pek jen potvrzení, že nic nepobíral? Mockrát děkuji Dana
Hanka_Bohmova 21. 1. 2022, 9:38
@DABED Nemáte starý formulář? ř. 32 je totiž v aktuálním formuláři neobsažený, nic se tam nepíše. To kvůli zrušení superhrubé mzdy - daň se nepočítá z pojistného, ale jen z hrubého příjmu. Pojistné osvč se do daňového přiznání nepíše, řeší se v samostatných formulářích - přehledech pojistného od zdr. pojišťovny a OSSZ. Pokud je to uznatelný výdaj, je v přiznání součástí té částky výdajů, pokud to není uznatelný výdaj, neobjeví se nikde. Se zrušením superhrubé mzdy by logicky mělo být uznatelným výdajem, vím, že na jaře to tak ale upraveno nebylo, zkusím to zjistit nebo snad někdo bude vědět. ... tak jsem to pročetla a vypadá to, že u osvč to výdaj pořád není. Případně pokud má manžel výdaje paušálem (procentní), tak tuhle otázku vůbec neřeší. Pracák se neuvádí, jen dodáte potvrzení o evidenci, aby bylo zřejmé, co po dobu té "mezery" dělal.
DABED 21. 1. 2022, 9:42
@Hanka_Bohmova děkuji moc, koukám, že tam je rok 2020, počkám až tam skočí aktuální formulář. výdaje má paušálem, takže teda zdravotní a sociální řešit nemusím? Přehledy pojistného najdu na stránkách zdravotní pojišťovny a ČSSZ ?
Hanka_Bohmova 21. 1. 2022, 10:38
@DABED jinak pokud by stačil papírový formulář, ten normálně na webu finanční správy je, tady jsou odkazy ke stažení: https://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5405_27.pdf a pokyny https://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5405-1_29.pdf
Zdenekvr 21. 1. 2022, 10:24
@DABED Formulář bude až v polovině února. Dá se to řešit přes moje daně, ale je to složitější
Hanka_Bohmova 21. 1. 2022, 9:46
@DABED jasně, v tom případě v přiznání zdravotní a sociální nijak neřeší a přehledy pojistného jsou na webech ČSSZ a ZP. Pojišťovny mívají interaktivní formuláře, ČSSZ mívala, už pár let nemá a místo toho má on-line aplikaci, nějaký e-portál, ve kterém se to vyplňuje. Jestli má manžel datovku, je možné se do toho přímo adresně přihlásit přes údaje z datovky a je tam pak předvyplněné kdeco a dá se to i elektronicky odeslat.
jarla 19. 1. 2022, 11:21
Prosím, kdo se vyznáte, protože už jsem z toho jelen. Na konci listopadu 2021 přerušena živnost na HPP. Od prosince v zaměstnání , na začátku ledna živnost obnovena,živnost je vedena jako vedlejšák, zaměstnání trvá, jak je to teď se zálohama (zdravko, socko) ?
Hanka_Bohmova 19. 1. 2022, 15:47
@jarla zdravotní - při zaměstnání je možné neplatit zálohy, je to spojené s prohlášením, že živnost není váš hlavní zdroj příjmů. Pak zaplatíte pojistné dodatečně na konci roku všechno dohromady. Pokud by vám to vadilo, můžete platit zálohy měsíční, výši zjistíte obdobně jako píšu níže u soc. pojištění. Případně můžete nechat zálohy, jak jsou, a bude v dubnu přeplatek - vlastně až příští rok v dubnu. sociální - zálohy platíte měsíčně, na základě přehledu za předchozí rok, to krátké přerušení by se nemělo nijak projevit, protože přehled normálně k dispozici je. Jak zjistit výši zálohy - podívala bych se, jestli platíte loňský rok minimálky, nebo něco většího. Pokud minimálku, můžete to tak nechat a vznikne přeplatek. Nebo můžete vypočítat novou zálohu pro leden-březen (nejjednodušší způsob: opsat loňský přehled do interaktivního formuláře a zaškrtnout si vedlejší činnost, ono to zálohu spočítá). Pokud platíte víc jak minimálku, bude záloha od ledna pořád stejná, ta změna na vedlejší činnost nebude mít vliv, takže v socku nic neměníte.
bubezi2 19. 1. 2022, 15:40
@jarla Dnes jsem se snažila tohle zjistit na správě soc. zabezpečení. Volala jsem na několik jejích pracovišť v Praze a nikdo to nezvedl, a to ani na lince na ústředně, ani konkrétní referenti, kteří mají toto na starosti. A to je prosím úřední den. Když jsem volala v jiný den, automat mi řekl, že není úřední den a abych volala v pondělí, nebo středu. Kocourkov. Dovolala jsem se jen na informační linku začínající 800..., kde byla paní nesmírně ochotná, ale zase mi nebyla stoprocentně schopná dotaz zodpovědět a nakonec mi doporučila, abych si zašla na některé z pracovišť správy osobně. Výlet pomalu na celý den kvůli zodpovězení dotazu, který bych po telefonu měla zodpovězený za 2 minuty max. Tak si říkám, jestli by se s tímto přístupem k práci a klientovi pracovníci správy uživili jako podnikatelé. Asi těžko. :-S
Bzukova 18. 1. 2022, 8:42
Dobrý den, mám další dotaz, tentokrát o dani z nemovitosti. Loni mně a sestře maminka darovala kus chaty a v dědictví se vzdala svého podílu na chatu a byt. Je mi jasné, že já se sestrou do konce ledna musíme podat přiznání na ty své půlky. Ale jak je to s mamkou, teď již nevlastní nic, musí to někam hlásit nebo podat také nějaké daňové přiznání, kde uvede, že to již není vlastníkem? *-)
cervenka 18. 1. 2022, 10:19
@Bzukova Myslím si, že by měla maminka jen písemně oznámit na FÚ, že už není vlastníkem...
Hanka_Bohmova 18. 1. 2022, 10:07
@Bzukova O změně je potřeba jim říct, jinak by si mysleli, že platí stav co doposud. Ale stačí prostě ohlášení na papíře, jakoby odhlášení od daně, není pro to předepsána žádná forma. Takže osobní údaje a napsat, že už není vlastníkem žádné nemovitosti, proto přestává být poplatníkem daně z nemovitosti. Do 31. ledna. § 13a odst. 9: Ztratil-li ten, kdo byl poplatníkem daně z nemovitých věcí, postavení poplatníka proto, že v průběhu zdaňovacího období se změnila vlastnická nebo jiná práva ke všem nemovitým věcem v územním obvodu téhož správce daně, které u něho podléhaly dani z nemovitých věcí, nebo tyto nemovité věci zanikly, je povinen oznámit tuto skutečnost správci daně nejpozději do 31. ledna následujícího zdaňovacího období.
Aja10 19. 1. 2022, 10:28
@Hanka_Bohmova Hani, prosím, mohla bych se vás na něco zeptat? Taky se to týká daní.
Hanka_Bohmova 19. 1. 2022, 15:50
@Aja10 jasně, napište
Aja10 20. 1. 2022, 8:21
@Hanka_Bohmova Děkuji, napíšu to do vzkazů.
Čarodějka 18. 1. 2022, 15:29
@Hanka_Bohmova Hanko, můžu se přilepit s dotazem? Píšete "... nejpozději do 31. ledna ..." Je někde v zákoně i informace o "nejdřívějším" podání? Konkrétně: V lednu dojde k prodeji nemovitosti a přepisu v Katastru. Lze podat na FÚ info o ukončení vlastnictví hned nebo se musí počkat až do ledna následujícího roku? Předem děkuji.
ladab 18. 1. 2022, 18:39
@Čarodějka Lze to udělat hned. Koupili jsme letos byt a šla jsem ho ještě na podzim přiznat, než bude v lednu frmol. Paní byla ráda. Loni jsme předělávali podkroví v domě, taky jsem šla hned (i na to se muselo měnit daňové přiznání). Takže já kdybych se něčeho zbavila, tak bych šla hned. To je papírově jednodušší, než to nabýt. Chtěla bych to mít z krku!
Čarodějka 19. 1. 2022, 7:54
@ladab Lado, díky, taky bych to ráda vyřešila hned. V tuto chvíli již nevlastním žádnou nemovitost spadající pod tento FÚ. Takže mi přijde logické oznámit FÚ pozbytí nemovitosti. Pokud bych náhodou během roku nějakou nemovitost nabyla, tak můžu příští rok v lednu na tuto nemovitost podat daňové přiznání. Pokud žádnou nemovitost již nenabydu, tak už nic nemusím na FÚ podávat a můžu to vypustit z hlavy.
Hanka_Bohmova 18. 1. 2022, 16:38
@Čarodějka Tohle bude podstatná větička ze zákona: § 13b (1) Daň z nemovitých věcí se stanoví na zdaňovací období podle stavu k 1. lednu roku, na který je daň stanovována. Takže takové oznámení v průběhu roku by nemuselo být definitivní. Můžu v prosinci nenadále zdědit chalupu po ztracené pratetičce :o) Z toho bych řekla, že dělat cokoli před 1. lednem je nejisté. Je možné, že finančák k tomu přihlíží (tj. si to zaznamenají a čekají, jestli to později nezměníte), ale nevím to. Kdybych to takhle chtěla zkusit, zavolala bych si na FÚ a zeptala se, co oni na to.
Čarodějka 18. 1. 2022, 17:37
@Hanka_Bohmova Hani, moc díky, ohledne přiznání to chápu. Ale oznáneni prodeje? Je asi vemi nepravděpodobné, že tu nemovitost znovu koupím, navíc ve stejném roce.
Hanka_Bohmova 18. 1. 2022, 18:02
@Čarodějka Nemusí to být ta stejná, můžete být jiná nemovitost nebo podíl na ní v daném kraji, koupená, darovaná, zděděná... Cokoli, co způsobí, že zase budete vlastník, i když něčeho jiného. Neoznamujete totiž konkrétní prodej, oznamujete fakt, že nemáte nic ke zdanění. Pro mě je to jako kdybych oznamovala v červnu, že jsem nedosáhla příjmů z podnikání a nebudu tudíž podávat přiznání k dani z příjmů. Ale co já vím, co se stane do prosince. Proto já sama bych si to nechala fakt až na ten leden a napsala si do kalendáře, že v době, kdy se dávají přiznání, mám poslat prohlášení, že už nejsem poplatník. Ale určitě to můžete zkusit teď, uvidíte, co oni na to. (Moje maminka účetní mi říkala, že nejlepší je průzkum bojem :o)) Já jen chci říct, že si dovedu z logiky věci představit, že k takovému oznámení nebudou chtít přihlížet.
Čarodějka 18. 1. 2022, 18:14
@Hanka_Bohmova Hani, díky, začínám se do toho zamotávat. Vlastním 2 nemovitosti spadající pod stejný FÚ. Přiznání jsem podávala kdysi dávno, teď uži jen chodí složenka. Jednu nemovitost prodám. Musím podat nové přiznání nebo stačí FÚ oznánit, že nemovitost nevlastním a oni mi pošlou složenku jen na tu jednu nemovitost?
Hanka_Bohmova 19. 1. 2022, 9:02
@Čarodějka V takovém případě podáváte přiznání, akorát v něm bude už jen jedna nemovitost a přijde na základě toho jiná složenka. Oni sami to nepřepočítají, to musíte vy v přiznání. Máte dvě možnosti, jak to udělat - buď vyplníte úplně normálně přiznání na tu zbylou nemovitost a vypočtete novou daň. Nebo zaškrtnete, že jde o přiznání dílčí, a vyplníte tam pouze změny - tedy budete psát pouze o té prodané nemovitosti, uvedete údaje o ní a vypíšete tu změnu = že už ji nemáte, že jste ji prodala. A jak se to projeví na dani.
Čarodějka 19. 1. 2022, 10:09
@Hanka_Bohmova Hani, moc díky. (L)
Bzukova 18. 1. 2022, 16:57
@Hanka_Bohmova Dobrý den Hanko, toto mě zaujalo, ještě se tedy zeptám, daňové přiznání podávám tam kde bydlím nebo na fin. úřad v katastru pod který nemovitost spadá? Tedy pokud mám jednu nemovitost na P4 a druhou v katastru Praha Západ, tak podávám dvě přiznání, že?
Hanka_Bohmova 18. 1. 2022, 17:28
@Bzukova Ano, je to podle toho, ve kterém kraji leží nemovitost. Pokud by obě byly v jednom kraji, i když na opačných koncích, podává se jedno společné přiznání. Pokud je jedna v Praze a druhá ve Středočeském, tak to jsou dvě přiznání.
Bzukova 18. 1. 2022, 10:22
@Hanka_Bohmova Dobrý den Hanko, moc Vám děkuji. (F)
přeslice 18. 1. 2022, 8:46
@Bzukova Zavolejte si na FU. Loni jsme take darovali a rozdělili pozemek. Byli moc ochotni a pomohli mi vyplnit daňové přiznání. Je to asi nejjistejsi cesta, jak nic nezanedbat.
zizaa 3. 1. 2022, 11:13
Dobrý den, prosím o radu. Moje mamka je momentálně na ÚP, nyní má DPP, trasuje pro hygienu kontakty C19. Na ÚP jí samozřejmě pozastavili podporu, ale údajně si musí sama platit zdravotní. Je to tak? A ještě by jí zajímalo, zda je pro ní výhodné vyplňovat růžový papír? Pokud některá budete vědět, budu ráda za zkušenost. děkuji.
zizaa 3. 1. 2022, 11:48
@zizaa Tak ještě doplním, z ÚP jí prý vyřadili, že nesmí mít DPP, když je vedená. Na zdravotce jí prý řekli, že při výdělku do 10 .000 si musí platit sama a nad 10.000 Kč za ní platí firma. Je to tak? .
Hanka_Bohmova 3. 1. 2022, 11:30
@zizaa Při úřadu práce je už pár let DPP úplně zakázaná, přivydělávat se smí jen na DPČ nebo na pracovní poměr. Proto by jí měli ukončit evidenci na ÚP - a tím pádem si i musí platit zdravotní. Ano, rozhodně podepsat růžový papír - je to její jediný příjem, takže je rozumné, aby se jí tam uplatňovala rovnou měsíční sleva na dani (k tomu ten papír slouží) a dostávala víc čistého. Blbé je, že odhlášení z ÚP jí může pořádně zkomplikovat pak dobrání zbytku podpory.
zizaa 3. 1. 2022, 11:52
@Hanka_Bohmova Hani, děkuji, už jsem doplnila, že z ÚP jí vyřadili. Jí ani nejde o tu podporu, spíš teď má hlavu z toho, aby nedlužila na ZP, volala tam, ale úřednice jí prý nic moc nevysvětlila. Ona bude mít výdělek víc jak 10.000 Kč měsíčně čistého, takže za ní odvede tedy firma pojištění a má si vyplnit růžové prohlášení, je to tak?
Hanka_Bohmova 3. 1. 2022, 14:08
@zizaa Aha, takže bude mít přes 10 000? V tom případě se o to opravdu postará firma, normálně to strhnou z výplaty, jako kdyby byla v klasickém pracovním poměru. Strhnou zdravotní i sociální a tím by i rn zbytek podpory pak byl v bezpečí. Ano, i v téhle situaci platí, že růžovák si tam má vyplnit. Pokud by některý měsíc nepřesáhla 10 000, tak do 8 dní po skončení měsíce se na zdravotní pojišťovně na ten měsíc ohlásí jako osoba bez příjmu (samoplátce, OBZP), a zaplatí si za ten měsíc zpětně sama zdravotní, teď po zvýšení minimální mzdy by to mělo dělat 2187 Kč.
zizaa 3. 1. 2022, 14:35
@Hanka_Bohmova Mockrát děkuju, jste skvělá (F)
nzuza 21. 12. 2021, 18:35
Dobrý den, manžel podával DP z důvodu, že pronajímáme pozemky, ročně cca 50 tis. Kč. Používali jsme vždy online programy, které to vše krásně spočetly, nemuseli jsme řešit odpočet na osobu, natahoval se roční, teď ale pro finančák potřebuju dát DP a upravit ho, aby tam byla odpočitetelná položka na osobu za 10 měsíců ( z důvodu úmrtí manžela), je nějaký program, kde se dá zadat, že doba činnosti byla 10 měsíců? Děkuji
Hanka_Bohmova 21. 12. 2021, 19:05
@nzuza Myslíte slevu na poplatníka? Ta se nekrátí ani v případě úmrtí, uplatníte ji celou roční.
nzuza 21. 12. 2021, 19:41
@Hanka_Bohmova Hani děkuji Vám, tak to můžu opsat vše podle loňského podání.
Hanka_Bohmova 21. 12. 2021, 22:50
@nzuza vlastně ano, ta čísla budou jako normálně, jen v těch identifikačních údajích na začátku a na konci formuláře budou změny - typ přiznání, podepisující osoba a tak
ladab 3. 11. 2021, 18:22
Daň z nemovitosti... pořád to odkládám, koupili jsme na jaře byt, vím, že to budu platit až na jaře 2022 (platí ten, kdo ho k 1. lednu 2022 bude vlastnit). Je tam, prosím, nějaký termín, do kdy ten formulář mám vyplnit? Mně se do toho neskutečně nechce (vím, že tam jsou nějaké koeficienty,... kde to mám zase hledat?!).
Hanka_Bohmova 3. 11. 2021, 19:50
@ladab přiznání k dani z nemovitosti se podává vždycky do konce ledna následujícího roku tím se to liší od bývalé daně z nabytí, která se podávala tuším do 3 měsíců po změně, takže různě průběžně během roku, jak to zrovna vyšlo takže času dost ,-) koeficienty se mi snad načítaly nějak automaticky, když jsem to vyplňovala na EPO, nemůžu si vzpomenout, že bych někde něco hledala
ladab 21. 12. 2021, 19:51
@Hanka_Bohmova Děkuji, až teď jsem si všimla odpovědi. Já jsem nakonec zašla na vrátnici FÚ pro ten formulář, že si to doma napíšu - opíšu (jsem to nejdřív udělala elektronicky, hezky to počítalo samo a koeficienty jsem někde nakonec našla). A ta paní na vrátnici mi řekla, jestli si to rovnou nechci podat, ať jdu za tou a tou paní, že mi s tím pomůže. Bylo mi to blbé, neměla jsem vyplněnou ani tu hlavičku na 1. straně... ale šla jsem. A fakt! Stačilo nadiktovat rodné číslo a ta paní na FÚ věděla vše, adresu bytu, metry čtverečné, jméno bývalého majitele... nechápala jsem! A vyšlo jí to stejně, jako mně to elektronicky, co jsem si zkoušela doma! Takovou ochotu na FÚ jsem snad nikdy nezažila!
Hanka_Bohmova 21. 12. 2021, 22:51
@ladab to je skoro neuvěřitelný, tomu říkám šťastný den ,-)
Brůs 3. 11. 2021, 19:53
@Hanka_Bohmova Hani, prosim. Tata daval dp, pac pronajimal. Dan vzdy nula. V srpnu umrel. Kdo a kdy dat dp?
Hanka_Bohmova 3. 11. 2021, 20:06
@Brůs - obvykle podává jeden z dědiců po vzájemné dohodě (není-li žádný vykonavatel závěti nebo správce pozůstalosti) - podává do 3 měsíců ode dne úmrtí - podává se za část roku (část zdaňovacího období, se tam vypisuje) od 1. ledna do dne úmrtí - podává jako zástupce, to se tam pak vyplňuje (osobní údaje a vztah k poplatníkovi) potom se ještě podává přiznání za období ode dne úmrtí do skončení dědického řízení. Pokud teda za tu dobu plynou nějaké další příjmy. Když se dědické řízení protáhne přes přelom roku, rozdělí se to druhé přiznání po kouskách na jednotlivé roky (jestli jsem to správně pochopila). Jsou tam na to pak speciálné kódy.
Brůs 3. 11. 2021, 20:54
@Hanka_Bohmova Dekuju. Jsi zlata.
Hanka_Bohmova 3. 11. 2021, 21:00
@Brůs Kdybyste se na něčem zasekli, tak napiš. Už jsem to jednou řešila a na finančáku jim to na hlavu nehodili, takže to asi bylo víceméně dobře.
Brůs 3. 11. 2021, 21:42
@Hanka_Bohmova Mel jen cca 12 tisic z pronajmu. Kvuli korone byli ukacka doma. Resim toho ted tolik, ze tohle me snad nepolozi. +o(
Hanka_Bohmova 4. 11. 2021, 8:47
@Brůs tak hodně sil (kocka)
Amysa 3. 11. 2021, 18:34
@ladab Vyřizovala jsem kdysi mamince přímo na FÚ, paní mi nadiktovala správné údaje ( koeficienty ), dala jsem mamince podepsat a bylo vyřešeno na první dobrou (Y). Manžel řešil u chalupy na vícekrát... poslal ( podal) a měl to samozřejmě blbě, takže paní volala a musel předělávat a posílat znova ,-) Takže já bych volala na FÚ, kam spadáte a dozvíte se nejen správný termín podání, ale i správné koeficienty (H)
velinovaradka 16. 9. 2021, 18:48
Dobry den.mohu se optat.manzel uplatňuje slevy na dané na deti.dcera 17 let bohužel v době covidu ukončila studium.sla na UP,našla si brigadu.ted pracuje na dohodu.z UP ji vyřadili a platí si zdravotní sama.muzeme stále uplatnit na ni slevuci nikoliv.18 ji bude až v květnu 2022.manzelova účetní s tím má problém.ze nestuduje a není ani na up.tak nevimeco s tím.dekuji za rady
Hanka_Bohmova 16. 9. 2021, 19:48
@velinovaradka U nezletilého dítěte není v zákoně o daních z příjmů podmínka studia. Ta je jen u zletilých dětí. (Tím se to liší např. od nároku na přídavky a podobně.) Proto se u nezletilých dětí nedokládá studium, pouze jejich věk. Takže u dcery by šlo jen o obecné podmínky - dítě musí být vyživované ve společné domácnosti. Dcera s vámi bydlí, to je OK. Nanejvýš podle mě mohou být pochybnosti v situaci, kdy se dcera tou brigádou sama uživí - to by mohlo principiálně mluvit proti nároku na daňové zvýhodnění, přesto v zákoně se říká, že za vyživované dítě se považuje dítě nezletilé a tečka. Pokud dceru skutečně nějakým způsobem živíte a účetní by s tím přesto měla problém, tak bych po skončení roku podala daňové přiznání a v něm bych o daňové zvýhodnění požádala.
velinovaradka 16. 9. 2021, 20:57
@Hanka_Bohmova A nestačilo by dát jí čestné prohlášení o tom že dcera sdílí společnou domácnost je vyživována.nebo to tedy máme nechat být.a pak si to mám dát třeba do daňového přiznání? Co je lepší?
Hanka_Bohmova 16. 9. 2021, 21:29
@velinovaradka Ano, právě že by jí mělo stačit prostě jen datum narození (tj. ukázat rodný list) a vaše prohlášení, že s vámi bydlí - což je ale součástí Prohlášení poplatníka, toho růžového prohlášení v práci, to by nemělo být potřeba zvlášť znovu psát. Výjezdy mimo domácnost nevadí: "(7) Dočasný pobyt dítěte mimo společně hospodařící domácnost nemá vliv na uplatnění daňového zvýhodnění." Rozhodovala bych se podle toho, jak moc je s účetní domluva. Pokud jí manžel ukáže tu citaci ze zákona s tím, že u nezletilého dítěte nejsou podmínky ohledně studia, a ona se dá přesvědčit, tak fajn. Pokud se přesvědčit nedá nebo se s ní manžel dohadovat nechce, tak bych to teda nechala na to jaro a vyřídit to přímo s finančákem v přiznání. První varianta je lepší v tom, že máte peníze dřív (průběžně ve výplatách) a že si ušetříte papírování s přiznáním.
karma75 17. 9. 2021, 6:51
@Hanka_Bohmova Hanko, mohu dotaz? Jak je to se slevou na děti u zaměstnanců UK, kteří tady pracují, peníze posílají rodinám domů? Děti jsou s matkami na Ukrajině, zaměstnanec domů jezdí třeba jen dvakrát do roka.
Hanka_Bohmova 18. 9. 2021, 14:37
@karma75 Tam je problém s tím, že je to Ukrajina: § 35c (1) Poplatník uvedený v § 2 má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti na území členského státu Evropské unie nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor... Takže z důvodu, že vyživované dítě nežije na území EU/EHP, nelze vůbec uplatnit zvýhodnění na dítě. Pokud by se rodina přestěhovala za ním a žili by v ČR, šlo by to. Pokud by se rodina přestěhovala na Slovensko (nebo jinam do EU), šlo by to za určitých okolností - testuje se pak podíl českých příjmů a dělá se to přes daňové přiznání, ne v práci.
velinovaradka 17. 9. 2021, 5:27
@Hanka_Bohmova Mockrát děkuji.spis s ní domluva moc není.financni úřad ji odkázal na již zmiňované paragrafy a stejně nic.mohu to ještě zkusit u své účetní.a nebo tedy to dát do přiznání na jaře.jen se optat.dosud nám to šlo tj za měsíc srpen to manzelmelvevyplate.znamena to že v přiznání by se to uvádělo od září 2021?. Děkuji moc
Hanka_Bohmova 18. 9. 2021, 14:24
@velinovaradka V přiznání se to dělá celé úplně znovu, takže tam dáte dítě celý rok. Že už jste něco vyčerpali během roku, to se projeví v číslech ze zaměstnání, co jsou napsaná pak v Potvrzení o příjmech - budete tam mít uvedeny nějaké vyplacené bonusy (anebo sníženou daň) za ty měsíce. A to se odečte to v průběhu výpočtu, takže vám nakonec vyjde menší částka k vyplacení, než kdybyste dítě v práci vůbec neuplatnili. Udělá se to tedy "samo od sebe", ten formulář je na to zařízený.
Hanka_Bohmova 16. 9. 2021, 19:50
@Hanka_Bohmova Ještě kopíruju ze zákona: § 35c (6 ) Za vyživované dítě poplatníka se pro účely tohoto zákona považuje dítě vlastní, osvojenec,... pokud je a) nezletilým dítětem, b) zletilým dítětem až do dovršení věku 26 let, jestliže mu není přiznán invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a 1. soustavně se připravuje na budoucí povolání 2. nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo 3. z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.
velinovaradka 16. 9. 2021, 21:01
@Hanka_Bohmova Nějak nevím co účetní doložit.kdyz nestuduje.ucetni je dost protivná a manžel ničemu nerozumí
velinovaradka 16. 9. 2021, 21:00
@Hanka_Bohmova A vadí i to že dcera nebo momentálně doma?brigádu má takovou že cestuje díky tomu po republice
derča 16. 9. 2021, 19:22
@velinovaradka Pokud nestuduje, měli jste to do 8dnu od ukončeni studia nahlásit zaměstnavateli a slevu dále neuplatňovat. Již není nárok
mon 17. 9. 2021, 0:08
@derča Do 18ti let není podmínkou pro uplatnění slevy na dítě studium, proto by účetní neměla ani žádné potvrzení o studiu vyžadovat.
velinovaradka 16. 9. 2021, 20:59
@derča To si myslím není pravda.studium by na to nemělo mít vliv

Vybrali jsme pro vás

Kategorie