Zobrazit přihlášovací formulář
(návod si oblíbilo 5 návštěvníků)

Návod na pěstování houby Hlívy ústřičné na prorostlém substrátu.

0.0
Návod na pěstování houby Hlívy ústřičné na prorostlém substrátu.

Postup

Růst podhoubí

Pytel s naočkovaným substrátem uložíme do místnosti (v této fázi je jedno, zda je v místnosti světlo nebo tma; není vhodné, aby na pytle svítilo slunce) s teplotou okolo 20°C. Pokud máme v místnosti teplotu nižší než 15°C a máme naočkováno více pytlů, tak pytle uložíme k sobě, při nižších teplotách je můžeme i přikrýt. Vpytlích je nutné teplotu kontrolovat, aby nepřesáhla 30°C. Podhoubí substrátem nejlépe prorůstá při 27°C. Dobře zpracovaný substrát je při optimální teplotě je prorostlý za 14 dnů. Při nižších teplotách prorůstá déle.
Zda je substrát prorostlý, poznáme podle stejnoměrného zbělání povrchu. Pokud se růst podhoubí zastaví ještě v neprorostlém stavu, je třeba povolit horní úvazek, případně zvětšit otvory v dolních rozích pytle. Jestliže se v pytlích objevují plísně, znamená to, že jsme slámu špatně tepelně ošetřili, případně nebyla dodržena dostatečná hygiena při očkování.


Tvorba zárodků (fruktifikace)

Většině kmenů hlívy prospěje k tvorbě zárodků plodnic zchlazení substrátu (Hlíva plicní a miskovitá toto zchlazení nevyžadují). Proto je vhodné prorostlý substrát přemístit na dva až tři dny do chladnější místnosti s teplotou 6°C až 12°C, případně nechat pytle tři chladnější noci venku (případné zmrznutí substrátu není na závadu). Po zchlazení se začnou na povrchu substrátu objevovat zárodky plodnic, které se postupně zvětšují.


Růst plodnic

Po zchlazení přeneseme pytle zpět do místnosti s rozptýleným světlem. Folii pytlů prořežeme řezy o délce asi 5 cm a množství 10 - 20 řezů na jednom pytli. Substrát je možné plnit do pytlů s již vyraženými otvory o průměru 5 - 10 mm a počtu 10 - 20 otvorů. Těmito řezy (otvory) vyrůstají plodnice, aniž dochází k přílišnému vysychání substrátu. Ze zárodků se postupně vytvářejí klobouky a třeně ("nožky"). Klobouky mají oválný tvar a na spodní straně mají lupeny. Plodnice rostou často v trsech a postupně v několika sklizňových vlnách. V domácích podmínkách sklízíme 3-4 sklizňové vlny, které by v optimálních podmínkách měly proběhnout za 2 - 3 měsíce (při nižších teplotách déle). Pěstební prostory dobře větráme a vzdušnou vlhkost případně zvyšujeme kropením podlahy. Pokud mají plodnice dlouhé třeně a malé klobouky, znamená to, že je třeba zvýšit větrání, případně mohou mít plodnice nedostatek světla.


Sklizeň plodnic

Trsy plodnic sbíráme vždy celé, bez ohledu na to, že jsou v trsu malé plodničky. Sklízíme vždy vylomením trsu z pytle. Sklizené trsy rozdělíme na jednotlivé plodnice a třeně odřízneme.


Upozornění!
Výtrusy hlívy (spóry) mohou ve větším množství v uzavřených menších prostorách u disponovaných lidí vyvolat při vdechování některé alergické projevy, proto nenecháváme plodnice nikdy přezrát a místnosti větráme. Větší množství spór vytváří Hlíva plicní.

Návody mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k návodu

žabicka 21. 4. 2015, 11:42
Prosim oo radu prisel mi pytel s hlivou mam ji amocit a pak udellt otvory?Prosim o trochu rady dekuji
masela 10. 2. 2010, 12:58
dobrý den,děkuju.Tenhle sáček s hlívou mám ve sklepě,vaše rada mě pomohla :-)
jidav 9. 2. 2010, 16:38
A ještě jednou, pán je recesista, jsem zvědavá jak dlouho to tu bude, admini vám to smáznou 8-|
marki 9. 2. 2010, 14:44
Ale ale, nedovolená reklama. To budou mít admini radost, až to uvidí.

Podobné návody

Vybrané nabídky

Kategorie